پذیره نویسی نخستین صندوق در صندوق بازار سرمایه آغاز شد

0
۱۰۰ بازدید

پذیره نویسی نخستین صندوق در صندوق بازار سرمایه از امروز در فرابورس آغاز شده و تا پنج روز کاری ادامه دارد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، عزت‌الله طیبی- مدیرعامل سبدگردان کاریزما در نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» ویژه‌پذیره‌نویسی صندوق در صندوق صنم کاریزما (اولین صندوق در صندوق قابل معامله بازار سرمایه) با اشاره به اینکه صنم اولین صندوق در صندوق قابل معامله بازار سرمایه است، گفت: این صندوق امکان سرمایه‌گذاری در ترکیب متنوعی از سایر صندوق‌های بازار را دارد و سرمایه‌گذار با حضور در این صندوق می‌تواند ترکیب متنوعی از چندین صندوق را در اختیار داشته باشد.

وی ادامه داد: در این صندوق تمامی سرمایه‌گذاران بالای یک درصد می‌توانند در تصمیم‌ گیری‌ها شرکت و حق‌رای دارند و نماینده سرمایه‌گذاران کمتر از یک درصد هم در مجمع حق رای دارد.

طیبی ادامه داد: صندوق‌ها حد نصاب سرمایه‌گذاری دارند اما در صندوق صنم این حد نصاب خیلی متنوع و منعطف به ساختار صندوق است و مدیر صندوق می‌تواند بسته به شرایط، سرمایه‌گذاری‌های خود را تغییر دهد.

وی در ادامه به تشریح دو ویژگی صندوق صنم پرداخته و عنوان کرد: ویژگی نخست حق رای در مجمع و حق مشارکت در تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاران بالای یک درصد و نماینده متولی صندوق برای سهامداران کمتر از یک درصد است. ویژگی دوم تنوع و انعطاف در حد نصاب صندوق صنم است. در دیگر صندوق‌ها معمولا حد نصاب سرمایه‌گذاری وجود دارد و حتی اگر مدیر صندوق چشم‌انداز خوبی را برای حوزه‌ای تشخیص ندهد باید حد نصاب سرمایه‌گذاری را رعایت کند. مثلا در صندوق‌های سهامی و درآمد ثابت باید همیشه ۷۰ درصد دارایی سهام یا Fix Income باشد.حداقل پذیره‌نویسی ۵۰ میلیارد تومان، حداکثر آن ۵۰۰ میلیارد تومان و واحدهای صندوق نیز ۱۰۰۰ تومان هستند.

طیبی با ابراز امیدواری از بازگشایی نماد صندوق طی دو هفته آینده عنوان کرد: هر چقدر ابزارهای سرمایه‌گذاری متنوع باشد سرمایه‌گذاری غیر مستقیم بیشتری صورت خواهد گرفت و معضلات اخیر بازار سرمایه کاهش خواهد یافت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=170384