پای روس‌ها به معادن ایران باز شد

0
۲۱۶ بازدید

انعقاد تفاهم معدنی با روس‌ها که در حد حرف مانده بود اکنون جدی شده و ایمیدرو برای اکتشاف ۷۰۰۰ کیلومتر از کشور در حال مذاکره با روس‌هاست و علی‌الحساب قرارداد اکتشاف هوایی و استخراجی ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع را منعقد و کار آغاز شده است.

یه گزارش ایسنا، با توجه به اینکه درصد بالایی از سطح کشور تحت اکتشافات عمیق قرار نگرفته است، قرار شده از روسیه منابع زیرزمینی غنی و تجهیزات قوی را برای اکتشاف معادن دارد، کمک گرفته شود.

در این میان می‌توان گفت با توجه به سرمایه‌های غنی معدنی موجود در ایران آنطور که شایسته است استفاده نمی‌شود و انعقاد تفاهم نامه با روس ها شاید بتواند تاثیری در بهبود این امر داشته باشد و به گفته محمدرضا بهرامن، نایب رییس خانه معدن همکاری روسیه با ایران می‌تواند تاثیرات مطلوبی داشته باشد چراکه روسیه دارای منابع غنی زیرزمینی است و می‌تواند سرمایه‌گذار خوبی در بخش معدن باشد.

وی تلاش در بخش اکتشافات معدنی از تکنولوژی روز را یکی از اصول مهم در این بخش عنوان و اظهار کرد: روسیه دارای منابع زیر زمینی غنی است به همین دلیل باید از فرصت پیش آمده استفاده شود تا در زمینه‌های علمی و تکنولوژی بهره کافی را از این کشور ببریم.

به گفته بهرامن تجربیات ایران و روسیه می تواند تاثیر خوبی را در جذب سرمایه گذاری در حوزه معدن داشته باشد.

علاوه بر این مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است که کشور در حوزه اکتشاف معادن مشکل دارد و یک عقب ماندگی تاریخی در این زمینه صورت گرفته است چراکه درصد بالایی از کشور کار اکتشافی دقیق و عمیق نشده است و تنها در ایمیدرو ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع تعریف شده که ۱۰۰ هزار کیلومتر آن شروع است.

وی با اشاره به تفاهم نامه ایران و روسیه گفت: ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع قرارداد اکتشاف هوایی و بحث استخراجی منعقد و کار از هفته قبل آغاز شده که حدود ۱۵ هزار کیلومتر از این محدوده در شمال استان کرمان است.

کرباسیان میزان بودجه امسال را در حوزه اکتشاف ۱۲۰ میلیارد تومان عنوان و اظهار کرد: اولویت با استان کرمان است و در صورتی که پهنه های استان کرمان ارائه شود، آمادگی ۱۰۰ درصد برای اکتشاف داریم.

تاکنون ۷۸۶۷ معدن در کشور کشف شده که سالانه ۱.۸ میلیارد تن ذخیره معدنی از این معادن استخراج می‌شوند و ایران با داشتن ۷۰ نوع ماده معدنی، ۱۵ درصد از ذخایر معدنی دنیا را به خود اختصاص داده‌ است.

بر اساس آمار تا پایان سال ۱۳۹۱ معادل ۷۸۶۷ معدن در کشور وجود داشت که از معادن موجود در کشور ۵۴۲۲ معدن فعال هستند و ۲۰۸۶ معدن نیز فعال نیستند. همچنین ۳۵۹ معدن در حال تجهیز قرار دارند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=6635