پایان «حباب بازی» طلا نزدیک است

0
۴۹۰ بازدید

بازار طلا دو هفته ای است که مانند سایر مشاغل تعطیل است و سکه طلا به صورت فیزیکی معامله نمی شود که این خود عامل دیگر کاهش طلا نیز شده است.

مرتضی ابراهیمی

قیمت سکه طلا در تاریخ ۲۷ مهرماه در قله تاریخی خود یعنی کانال ۱۶ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان قرار داشت، از آن روز به بعد روند نزولی را طی کرده است و تا روز گذشته در کانال ۱۱ میلیون تومانی ریزش کرده است. لازم به ذکر است که حباب سکه طلا در تاریخ ۱۴ آبان ماه در قله تاریخی خود قرار گرفت و در آن روز حباب سکه به دو میلیون تومان رسید. از آن روز به بعد شاهد تخلیه حباب سکه بودیم، تا امروز که حباب سکه طلا به ۶۴۵ هزار تومان رسیده است.

به گزارش جهان اقتصاد، تا لحظه تهیه این گزارش (ظهر روز چهارشنبه نسبت به روز پیش از آن) قیمت سکه با ریزش ۴۰۳ هزار تومانی (۳.۶۶ درصد) به زیر کانال ۱۱ میلیون تومان سقوط کرده است. همچنین نرخ دلار با کاهش ۸۰ تومانی ( ۰.۳۲ درصدی ) به زیر کانال ۲۵ هزار تومانی افت کرده است.

اونس طلا نیز که به دلیل همه گیری بیماری کرونا روند شارپ صعودی به خود گرفته بود در نیمه های مردادماه، تا کانال دو هزار و ۳۵ دلاری صعود کرده بود، اما پس از چندی شاهد نزول اونس جهانی بودیم و در نهایت تا روز دوشنبه همین هفته، اونس جهانی به کانال یک هزار و ۸۰۴ دلاری سقوط کرد.

در راستای اتفاقات اخیر در این بازار، با یک کارشناس بازار طلا به گفتگو نشستیم.

ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به ریزش طلا طی روزهای گذشته گفت: ساخت واکسن کرونا در چند کشور جهان یکی از عوامل ریزش اونس جهانی است. کشور ما نیز به دنبال ساخت این واکسن است و به موفقیت هایی نیز دست یافته است.

محمدولی بیان داشت: همچنین ساخت واکسن کرونا موجب شده است تا تقاضا برای این فلز گران بها کاهش یابد، به خصوص این کاهش تقاضا در ۱۵ روز گذشته بیشتر نمایان شده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: با پایان یافتن انتخابات آمریکا و قطعی شدن انتخاب بایدن به ریاست جمهوری آمریکا، هم بازار داخلی و هم اونس جهانی از این موضوع تاثیر پذیرفته است، به طوری که هم در بازار داخلی و هم در اونس جهانی شاهد نزول قیمت طلا هستیم.

این کارشناس بازار طلا افزود: در بازار داخلی نیز شاهد نزول نرخ ارز هستیم که این موضوع نیز یکی از عوامل اصلی ریزش بازار طلا است.

وی پیش بینی کرد: اگر بازار طلا به همین روال پیش برود و اتفاق خاصی روی ندهد انتظار داریم قیمت سکه طلا در رنج قیمت فعلی با اندکی کاهش یا افزایش حرکت کند.

محمدولی در پایان گفت: بازار طلا دو هفته ای است که مانند سایر مشاغل تعطیل است و سکه طلا به صورت فیزیکی معامله نمی شود که این خود عامل دیگر کاهش طلا نیز شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=121654