پاکسازی و نصب تابلو در غارنمکدان ۳N توسط تیم غارنوردی هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی منطقه آزاد قشم

0
۵۳۶ بازدید

در ادامه برنامه های ۹گانه ژئوپارک جهانی قشم به مناسبت روز ملی غار پاک صورت گرفت

مدیر ژئوپارک جهانی قشم از پاکسازی و نصب شناسنامه غارنمکدان ۳N توسط تیم غارنوردی هیأت کوهنوردی و صعود‌های ورزشی این منطقه آزاد به مناسبت روز ملی غار پاک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، پاکسازی گرافیتی های ورودی غار نمکدان، جمع آوری و پاکسازی زباله های داخل غار، جمع‌آوری تابلو، بنر و یادبودهایی که در انتهای غار نمکدان توسط گروه های مختلف به جا گذاشته شده، از عمده اقدامات گروه چهار نفره هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی منطقه آزاد قشم در روز ملی غار پاک، مصادف با دوم مهر ماه بود.
وی افزود: بیش از ۱۰ یادبود در این غارنوردی از غارنمکدان خارج شد، نصب ۴۲ علامت راهنما به همراه تابلوی مشخصات و شناسنامه طولانی ترین غار نمکی جهان (غار ۳N) در انتهای غار اقدام دیگر این گروه بود.
به گفته امری کاظمی، این تیم چهار نفره از طریق منهولی با عمق ۴۰ متر، به غار فرود کردند و پس از پیمایش تا انتهای غار و انجام پاکسازی های لازم، در برگشت به دو تیم دونفره تقسیم شده و دونفر با صعود از منهول و دو نفر با خروج از دهانه ورودی غار، عملیات پاکسازی و نصب را به پایان رساندند.
وی با اشاره به حمایت های حمیدرضا مومنی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از فعالیت های اینچنینی، گفت: همراهی مرتضی شیخ زاده، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری برای فراهم نمودن امکان برگزاری این دوره قابل تقدیر است و امیدواریم این حمایت ها برای برگزاری سایر فعالیت های اکتشافی در غار نمکدان قشم که ممکن است منجر به ثبت رکورد جدیدی برای کشور شود، تداوم یابد.
مدیر ژئوپارک جهانی قشم همچنین ضمن تقدیر از تلاش های هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی منطقه آزاد قشم برای پیگیری توقف ساخت و ساز مزارع پرورش میگو در حریم و عرصه ژئوسایت گنبد نمکی ادامه داد: از تلاش های این هیأت و تیم مذکور، به شکل شایسته ای تجلیل خواهد شد.
تیم غارنوردی به سرپرستی علیرضا موسایی، مسوول کمیته غارنوردی و غارشناسی، مهدی معماری، مسوول فنی، قاسم صادقی پور و امین شاهین زاده به عنوان اعضای تیم در این فعالیت شرکت داشتند.
گفتنی است، غار نمکی جزیره قشم واقع در گنبد نمکی آن که به عنوان یک اثر ملی و طبیعی به ثبت رسیده و تحت حمایت شبکه ژئوپارک های جهانی یونسکو می باشد، با طولی بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ متر، طولانی ترین غار نمکی جهان به شمار آمده و با داشتن استلاکتیت های بلورین، ستون ها، جرزها و حوضچه های فراوان به همراه سقف و دیواره هایی رنگین؛ محیطی جذاب برای بازدید غارنوردان مبتدی و حرفه ای فراهم کرده که معرفی بجا و توسعه آن، می تواند به توسعه گردشگری ورزشی به شیوه تخصصی در این منطقه آزاد، کمک فراوانی کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=113597

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید