کد خبر: 101243
تاریخ انتشار: ۰۴ شهریور ۱۳۹۸

پانزدهمین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در راه فرابورس

پانزدهمین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در راه فرابورس

مرتضی ابراهیمی

دوشنبه هفته جاری یک صندوق جدید سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در فرابورس ایران پذیره‌نویسی می‌شود. با احتساب این صندوق ارزش خالص دارایی‌های تحت تملک صندوق های عرضه شده در فرابورس به بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسد و تا پایان سه ماهه اول امسال حدود ۱۰ هزار سرمایه‌گذار در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کردند.=

به گزارش جهان اقتصاد، رئیس اداره نهادهای نوین مالی در شصتمین نشست خبری یک دیدار یک عرضه درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر اظهار کرد: در حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی تا امروز شش صندوق مجوز فعالیت گرفتند که سرمایه آن‌ها بالغ بر ۱۵۵ میلیارد تومان است و در حدود ۶۰۰ تا ۶۵۰ میلیارد تومان هم صندوق‌های وجود دارد که در حال اخذ مجوز موافقت اصولی هستند.

به گفته نظام دوست، اخیرا هم یک صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی با ارزش ۵۰ میلیارد تومان مجوز موافقت اصولی را از کمیته بررسی صندوق‌ها از فرابورس گرفته است و یک صندوق معدنی دیگر هم در حال پذیرش است.

وی توضیح داد: سازمان بورس با همکاری بورس‌ها و فعالان این حوزه در حال تغییر و تحولاتی در حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. بر این اساس در حوزه مقرراتی یک دستورالعمل جامع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حال تدوین است که به بازار هم ابلاغ شده و منتظر نظر دوستان هستیم. تجمیع تمام مقررات صندوق ها در این دستورالعمل لحاظ شده و یک دستورالعمل یکپارچه ارائه شده است که برای یکپارچه‌سازی مقررات خیلی مفید است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از تامین سرمایه‌هایی که می‌خواهد VC تشکیل دهند متعلق به بانک‌ها هستند. در این مورد به بانک مرکزی هم درخواست داده‌اند اما مجوز بانک مرکزی را دریافت نکردند، در نتیجه بخشی از اینها فریز شده است.

او افزود: صندوق ۱۵۰۰ میلیارد تومانی در دست بررسی داریم که یک صندوق معدنی بزرگ است. تصمیم گرفتیم این صندوق را از حالت جسورانه به حالت خصوصی تبدیل کنیم. مقداری تغییر در اساس‌نامه آن نیاز بود که باید انجام شود.

آرش آقاقلیزاده، مدیرصندوق دارا الگوریتم، در ادامه این نشست خبری گفت: دارایی تحت مدیریت ما ۲۰۰ میلیارد تومان است و دو صندوق داریم جدا از این‌ها تعدادی سبدهای تحت مدیریت داریم که اطلاعات آن به طور کامل در کدال درج شده است.

وی ادامه داد: به تازگی مجوز مشاور سرمایه‌گذاری را دریافت کردیم و تغییرات اساسنامه ای هم برای ارائه خدمات تامین مالی جمعی انجام شده است. دوشنبه این هفته دارا الگوریتم پذیره نویسی می شود و به دنبال این هستیم که برای صندوق طلا و جسورانه هم مجوز تاسیس بگیریم. همچنین سعی می‌کنیم استاندارهای روز دنیا را رعایت کنیم.

آقا قلیزاده ادامه داد: در مدیریت صندوق‌ها هدف ما این است که به جای اینکه سود بیشتر برای مشتری‌ها ایجاد کنیم نوسان را کم کنیم  و جریان درآمدی قابل پیش بینی و ثابتی را برای خریداران یونیت های صندوق ایجاد کنیم. مشتری‌های صندوق‌های درآمد ثابت کسانی هستند که پول‌شان را از سپرده‌های بانکی آوردند یعنی در واقع این سرمایه‌گذاری جایگزین سپرده‌های بانکی است.