کد خبر: 906
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۳

پافشاری بر گزینه ای ارزشمند اما خیالی / ماجرای برنج ایرانی و سبد کالایی ‏

پافشاری بر گزینه ای ارزشمند اما خیالی / ماجرای برنج ایرانی و سبد کالایی ‏

علی شفائی: تامین قریب به ۱۶۰ هزارتن برنج ایرانی برای قرارگرفتن در سبد کالایی نوبت دوم، گزینه ای ارزشمند اما خیالی و نشدنی است.
به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، اگرچه بسیاری از کشورها که در ردیف تولیدکنندگان بزرگ برنج قراردارند، اقدامات علمی و تجاری زیادی برای تغییر کیفیت و بهبود تولیدات خود انجام داده اند، اما همچنان برنج یرانی یکی از مرغوبترین برنج هایی است که تولید می شود که به دلیل تولید کمتر از نیاز داخل، تا کنون امکان صادرات آن فراهم نشده و مصرف کنندگان دیگر کشورهای جهان از چشیدن طعم مطبوع برنج ایرانی محروم مانده اند.‏
در سال هالی اخیر به منظور افزایش تولید برنج داخلی، تولید برنج پرمحصول در برخی مناطق کشور در دستور کار قرارگرفت که به دلیل شرایط تولید و تفاوت کیفیت آن با دیگر تولیدات داخلی، میزان تولید این نوع برنج محدود مانده است.
از بدو اعلام تصمیم دولت برای ارائه سبد کالایی به بخشی از خانواده های کشور برخی افراد از جمله جمیل علیزاده شایق از فعالان بازار برنج، خواستار قرارگرفتن برنج ایرانی در این سبد کالایی شد.
موضوعی که در ابتدا با استقبال بسیاری روبرو شد، اما پس از مشخص شدن همه زوایای این خواسته تعداد مدافعان این طرح تقریبا به یک نفر کاهش یافت.
با توجه به محدود بودن منابع مالی دولت، امکان قرارگرفتن برنج های معمولی تولید داخل در سبد کالایی وجود ندارد، چراکه در بهترین شرایط دولت امکان خرید برنج داخلی با قیمت حدود ۵ هزار تومان را خواهد داشت که با توجه به قرارگرفتن ۱۰ کیلوگرم برنج در هر سبد، پرداخت ۵۰ هزارتومان برای برنج هر سبد برای دولت مقدور نخواهد بود.
گزینه دیگر پیش رو، برنج های پر محصول تولید داخل است که به گفته علیزاده شایق قیمت هر کیلو از این برنج ۳۵۰۰ تومان است که در صورت تامین بودجه مورد نیاز می توان از این تولید داخل برای تکمیل سبد کالا استفاده کرد.
اما این گزینه نیز با مشکل دیگری روبرو است، محدود بودن میزان تولید برنج پرمحصول در داخل کشور، چنانکه پیش از این نیز مجتبی خسروتاج معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تهیه ۱۰ هزار تن از این نوع برنج خبرداد و اعلام کرده بود که مسولان استان های شمالی از امکان خرید ۱۰ هزارتن دیگر از این نوع برنج خبرداده اند.
در چنین شرایطی باید از مطرح کنندگان این موضوع پرسید این همه پافشاری جز فرافکنی و برهم ریختن بازار چه هدفی را دنبال می کند. ایشان باید پاسخ دهند که در حالی که مسولان دولتی تمهید لازم برای استفاده از همه آنچه به عنوان برنج پر محصول در بازار وجود دارد برای قراردادن در سبد کالایی را اندیشیده اند و برای تامین بیش از ۱۰۰ هزارتن اختلاف نیاز با تولید راهی جز استفاده از برنج وارداتی وجود ندارد، مطرح کردن مکرر این موضوع از طریق رسانه های مختلف چه هدفی را دنبال می کند.
در حالی که همه مردم ایران در هر مسند و مقامی از مصرف کننده تا تاجر، وکیل و وزیر حمایت از تولید داخلی را به عنوان یک اصل باور داشته و به آن پایبند هستند، اما باید این مهم را نیز پذیرفت که برای تامین نیاز کشور به بسیاری از محصولات راهی جز واردات وجود ندارد و در صورت کند یا متوقف نمودن جریان واردات این محصولات قطعا بازار کشور با مشکل جدی روبرو خواهد شد.
در چنین شرایطی باید به معدود افرادی که در بازارهای مختلف و علی رغم علم به اینکه چاره ای جز واردات وجود ندارد، تلاش می کنند در این مسیر سنگ اندازی کنند یادآوری شد که تحقق این خواسته جزء برهم زدن بازار، کمبود عرضه، تحریک تقاضا و افزایش قیمت ها نتیجه دیگری نخواهد داشت.
در خصوص قرارگرفتن برنج ایرانی در سبد کالا روز گذشته و البته برای چندمین بار جمیل علیزاده شایق رییس انجمن برنج ایران به ایلنا گفت: در سبد دوم کالایی بهترین برنج پر محصول ارائه خواهد شد.‏
وی اظهار داشت: امسال برخلاف سالهای گذشته از ۲۸ اسفند ماه تا ۱۵ فروردین کل کشور تعطیل بود و کسی هم در مورد چگونگی ارائه سبد دوم کالایی و نوع اقلام آن صحبتی نکرده است و از روز شنبه هم که مسئولین همچنان مشغول دید بازدیدهای عید هستند.‏
وی در مورد عرضه برنج ایرانی در سبد دوم کالا افزود: در صورتی که تغییری در اقلام سبد دوم کالایی داده نشود و میزان برنج را کمتر نکنند؛ گفته شده از برنج های داخلی استفاده خواهد شد. هم‌اکنون استانداری گیلان و مازندران برای ارائه برنج‌های ایرانی در سبد دوم کالا اعلام آمادگی کرده‌اند و از هفته آینده هم که کار اولین نشاء برنج انجام می‌شود کشاورزان انبارها را خالی خواهند کرد.‏
وی در مورد نوع برنجی که در سبد دوم ارائه خواهد شد؛ افزود: این برنج از بهترین نوع برنج پرمحصول خواهد بود که هر کیلو ۳۵۰۰ تومان پیش از ایام عید نرخ گذاری شده و در صورتی که تا ۲ هفته آینده دولت برنجی از کشاورزان خریداری نکند مسلما نرخ‌ها تغییر خواهد کرد.‏