یارانه انرژی ۱۴۰۰ میلیارد تومان آب رفت!‏

0
۲۴۷ بازدید

دولت در بودجه سال آینده اعتبار ۱۳ هزار و ۶۸۳ میلیارد تومانی را برای اعتبارات یارانه‌ای پیشنهاد کرده که نسبت به رقم ۱۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی امسال با کاهش همراه است‎.

‎در این میان یارانه انرژی برای مابه‌التفاوت قیمت برق و نیروگاه‌ها با کاهش ۱۴۰۰ میلیارد تومانی نسبت به امسال ۴۰۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است‎.
‎کاهش ۶ هزار میلیاردی درآمدهای نفتی ‏
از سوی دیگر نیز درآمدهای نفتی دولت در بودجه ۹۴ در مقایسه با رقم ۷۹ هزار میلیاردی بودجه سال جاری به ۷۳ هزار میلیارد تومان کاهش یافت‎.
‎در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی شده که مجموع درآمدهای دولت از محل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای به حدود ۷۳ هزار و ۶۲۱ میلیارد تومان برسد‎.
‎این درحالی است که با تخمینی که برای قیمت نفت تا حدود ۷۰ دلار زده شده مجموع منابع حاصل از نفت و فرآورده‌های نفتی تا بیش از ۷۱ هزار میلیارد تومان برآورده شده است‎.
‎از ویژگی های قابل توجه بودجه پیشنهادی سال ۹۳ نسبت به بودجه سال های گذشته کاهش قابل توجه وابستگی به درآمدهای نفتی است‎.
‎بررسی ها نشان می دهد که میزان وابستگی بودجه سالانه به درآمدهای نفتی از ۳۷ درصد در سال ۹۳ به حدود ۳۳ درصد در سال آینده کاهش می یابد که نسبت به سال های گذشته بی سابقه است‎.
‎پیشنهاد دولت نفت ۷۲ دلاری ‏
در حالی که در بودجه سال ۹۴ نرخ ۷۲ دلار برای هر بشکه نفت خام در نظر گرفته شده، در بودجه سال ۹۳ قیمت هر بشکه نفت خام ۱۰۰ دلار پیش بینی شده بود‎.
‎حجت الاسلام حسن روحانی در زمان تقدیم لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور در مجلس شورای اسلامی در خصوص نرخ نفت در بودجه سال آینده، اظهار داشت: در سال ۹۳، ۲۷.۵ میلیارد دلار درآمد نفتی در بودجه در نظر گرفته شده بود و این رقم برای سال ۹۴، به ۲۴ میلیارد دلار رسیده است، لذا مجموعه تدابیر اندیشیده شده سبب شد تا بودجه از کاهش شدید قیمت نفت آسیب جدی نبیند و بتوانیم بودجه ای متوازن و بدون کسری به مجلس تقدیم کنیم‎.
‎رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ذکر این نکته حایز اهمیت است که سهم نفت در لایحه بودجه سال آینده، یکی از کم ترین مقادیر خود را در عملکرد مالی کشور دارد. متوسط سهم نفت در بودجه طی ۲۰ سال گذشته در حدود ۴۵ درصد بوده که در لایحه بودجه سال ۹۴ به رقم ۳۱.۵ درصد تقلیل یافته است‎.
‎وی ادامه داد: در طول ماه های گذشته شاهد کاهش قابل توجهی در قیمت نفت خام در بازارهای جهانی بوده ایم، پس از چند سال متوالی که به صورت مداوم قیمت متوسط نفت بالای ۱۰۰ دلار بود در عرض ۵ ماه گذشته قیمت نفت خام برنت از بیش از ۱۱۰ دلار به هربشکه ای کمتر از ۷۰ دلار رسیده که حاکی از کاهش بیش از ۳۶درصدی است‎.
‎روحانی با بیان اینکه چنین کاهشی در دهه های اخیر کم سابقه بوده است، افزود: جدای از این که شرایط به وجود آمده چه ریشه ای داشته و چه مدت به طول خواهد انجامید به این نتیجه رسیدیم که لازم است بودجه سال آینده را با رعایت احتیاط تنظیم کنیم‎.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7783