کد خبر: 5156
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۳
گروه : ایران

ولایتی: مبارزه با داعش با همکاری ایران موفقیت‌آمیز خواهد بود

ولایتی: مبارزه با داعش با همکاری ایران موفقیت‌آمیز خواهد بود

رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع گفت: عراق و سوريه اجازه ندادند آمريکا به بهانه مبارزه با داعش از فضاي اين کشورها استفاده کند.


به گزارش  ايسنا ، علي اکبر ولايتي در حاشيه ديدار عصر شنبه خود با کارلوس گونزالس، معاون وزير خارجه مکزيک که در مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام برگزار شد در جمع خبرنگاران و در پاسخ به خبرنگار ايسنا در رابطه با ائتلاف بين‌المللي عليه داعش و سياست‌هاي ايران در قبال آن به بيان مواضع جمهوري اسلامي ايران در قبال اين ائتلاف بين‌المللي پرداخت.
وي گفت: آن چه که در رابطه با داعش و گروه‌هاي تروريستي نظير آن مي‌دانيم اين است که گروه‌هاي تروريستي ابتدا توسط آمريکا و با طراحي آن‌ها و متحدان غربي‌شان در منطقه به وجود آمدند.
ولايتي با بيان اين که آمريکا و متحدان غربي آن همان‌طور که القاعده را به وجود آوردند گروه‌هاي تروريستي داعش را نيز ايجاد کرده‌اند، افزود: پس از آن که آمريکا موفق نشد از طريق اين گروه‌هاي تروريستي حکومت‌هاي قانوني منطقه مانند حکومت‌هاي سوريه و عراق را سرنگون کند اقدام به دادن شعارهايي خلاف اقدامات خود کرد و اين در حالي است که اهداف آن‌ها (گروه‌هاي تروريستي و آمريکا) يکي است.
مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل خاطرنشان کرد: تصور آمريکايي‌ها اين است که به بهانه مبارزه با داعش مي‌توانند در امور کشورهايي مانند عراق و سوريه دخالت کنند ولي ديديم که حکومت‌هاي سوريه و عراق با اين که آمريکايي‌ها به بهانه مبارزه با داعش و بدون اجازه حکومت‌هاي اين کشورها هواپيماهاي‌شان را به داخل فضاي قانوني عراق و سوريه وارد کنند مخالفت کردند.
ولايتي در پاسخ به سوال ديگري درباره مواضع جمهوري اسلامي ايران درباره حمله به سوريه به بهانه مقابله با تروريسم نيز اظهار کرد: جمهوري اسلامي ايران همواره نشان داده است که از حکومت‌هاي قانوني حمايت مي‌کند و اين راه را همواره ادامه خواهد داد و علاوه بر اين حمايت‌هاي ايران از دولت قانوني و مردم سوريه نيز ادامه خواهد داشت.
به گزارش ايسنا، علي اکبر ولايتي در ديدار خود با کارلوس گونزالس، معاون وزير خارجه مکزيک به بررسي روابط دوجانبه در سال‌هاي اخير پرداخت.
او با اشاره به فرصت‌هاي موجود ميان ايران و مکزيک خاطرنشان کرد: فرصت‌هاي زيادي در هر دو کشور براي گسترش فعاليت‌ها و روابط دوجانبه وجود دارد از جمله آن مي‌توان به روابط اقتصادي بين دو کشور که از اهميت زيادي برخوردار است اشاره کرد.
هم‌چنين معاون وزير خارجه مکزيک گفت: من با هياتي اقتصادي متشکل از نمايندگان تجاري به ايران آمدم و مي‌گويم که دولت مکزيک علاقه دارد علاوه بر شرکاي سنتي خود در منطقه با ساير کشورها نيز تعامل داشته باشد.
وي ادامه داد: دولت مکزيک علاقه دارد روابط بهتري با دنيا و به ويژه ايران داشته باشد و ما اميدوار هستيم که بتوانيم روابط موثري را با ايران برقرار کنيم.
ولايتي با اشاره به حجم تجارت ايران و کشورهاي آمريکاي لاتين در سال‌هاي اخير افزود: حجم تجارت ايران با کشورهاي آمريکاي لاتين در سال‌هاي اخير افزايش زيادي داشته است و مکزيک نيز از اين قاعده مستثني نبوده است و هر دو کشور مي‌توانند در زمينه‌هاي اقتصادي و فني همکاري داشته باشند.
در بخشي از اين ديدار گونزالس نظر رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع را در رابطه با تحولات منطقه خواستار شد و ولايتي در پاسخ به اين سوال گفت: آن‌هايي که به وجود آورنده داعش بودند و کمک کردند که آن‌ها به فعاليت‌هاي خود در سوريه و عراق دامن بزنند امروز اقدام به مقابله با همين گروه تروريستي کردند ولي بايد گفت مقابله با داعش با همکاري ايران موفقيت‌آميز خواهد بود.