کد خبر: 10454
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۳

وقایع تهرانیه روزنامه ای برای شهروندان شتابزده

وقایع تهرانیه روزنامه ای برای شهروندان شتابزده

ساغر کوهستانی: زمانی بود که سیاحان از باغهای میوه و مردمان باغدار شهری کوچک در کنار شهر باستانی ری سخن می گفتند؛

اما تهران این کلان شهر بزرگ امروز پذیرای بیش از ۱۱ میلیون نفر شهروند تهرانی است. این شهر پرجمعیت به گفته بسیاری هویت ندارد، هویتی که باید در فرهنگ و رفتار شهروندی نمایان شود و تنها با ساخت پل و تونل و برج به عنوان نماد شهر به دست نمی آید.
حفظ ادب و نزاکت، اهمیت دادن به محیط زیست ، رعایت نظم و قانون به خصوص در هنگام رانندگی از اساس اولیه فرهنگ و رفتار شهروندی است و مسئولین باید آن را از اولویت های اصلی مدیریت شهری خود قرار دهند زیرا ارتقا و بهبود رفتار شهروندی جایگاهی به مراتب پراهمیت تر از توجه به نمای شهری دارد. در میان رسانه از هر نوع آن می تواند نقشی پررنگ در تغییر رفتار شهروندی داشته باشد.
بعد از تلاش هایی چون، مجله طنز ایستگاه خرداد، نشریه شهروند آگاه، ایستگاه سیار آموزش های شهروندی، خانه های آموزش شهروندی و آموزش شهروندی در مدیریت پسماند، حالا نوبت به وقایع تهرانیه رسیده است.
علامه دهخدا و عبید زاکانی دیگر زنده نیستند و روزنامه وقایع اتفاقیه دیگر چاپ نمی شود اما، وقایع تهرانیه امده است تا با اشاره ای به نام های گذشته اهدافی مهمی چون ارتقا و بهبود رفتار و مسئولیت اجتماعی را در متروی تهران دنبال کند.
به گفته سردبیر وقایع تهرانیه، ایده روزنامه مترو از آن دکتر شهرام گیل آبادی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری است. روزنامه ای که دغدغه اش فرهنگ عمومی و ناهنجاری های متروی تهران است. البته به روزنامه ی یک ورقی وقایع تهرانیه باید طعم طنز را نیز بیافزایید.
رضا ساکی در خصوص استقبال مسافرین مترو از روزنامه توضیح می دهد: هم اکنون وقایع تهرانیه در ایستگاه های شلوغ مترو همچون ایستگاه امام خمینی و یا هفت تیر در ساعات اولیه صبح تمام می شود و این نشان از استقبال خوب مردم از روزنامه است.
وی افزود: قرار است در آینده این روزنامه استند خود را در ۸۶ ایستگاه مترو تهران قرار دهد و تمام ایستگاه های مترو را پوشش دهد.
رضا ساکی در مورد تیراژ روزنامه به خبرنگار جهان اقتصاد گفت: تیراژ روزنامه در حدود ده هزار نسخه در روز است که این تعداد در برابر سه میلیون و ۵۰۰ هزار مسافر روزانه مترو عدد کوچکی به نظر می آید.
سردبیر وقایع تهرانیه همچنین گفت، ایستگاههای بی آر تی مقصد بعدی وقایع تهرانیه خواهند بود.
طنز اجتماعی به دور از سیاست ورزی هدف ماست
اما روزنامه وقایع اتقاقیه چه موضوعاتی را دربرمی گیرد؟ ساکی در این خصوص گفت: ما به دنبال آن هستیم برای دقایقی هم که شده، سر مردم را از وایبر و تلگرام بیرون بکشیم و سعی کنیم نکات آموزشی را درقالب طنز و خنده به آنان یادآوری کنیم. نکاتی همچون صحبت کردن در مترو گرفته تا هل دادن یکدیگر در زمان سوار و پیاده شدن...
اما این نکات آموزشی تمام هدف روزنامه وقایع تهرانیه نیست، سردبیر روزنامه می افزاید: رویکرد مهم و اصلی روزنامه توجه به مسائل زیست محیطی است و وقایه تهرانیه تلاش دارد نگاه مردم را به شرایط کنونی محیط اطرافشان معطوف سازد.
سردبیر روزنامه این نکته را نیز یادآور شد که، همانگونه که مسافرین مترو می توانند از هر قشر با هر دیدگاه فرهنگی و اجتماعی باشند، وقایع تهرانیه نیز تلاش دارد با پاسخگوی نیاز تمام مخاطبین خود باشد.
تک ورقی و کاهی رنگ بودن روزنامه از تفاوت های این روزنامه داخلی است که به گفته سردبیر کمک می کند روزنامه بعد از خوانده شدن به راحتی به چرخه بازیافت بازگردد. ساکی همچنین از اضافه شدن ستونی با عنوان "سایر ولایات" در روزنامه در آینده نزدیک خبر داد.
به گفته کارشناسان، اولویت های حوزه مدیریت شهری باید مشخص شود و در این زمینه هیچ موضوعی مانند فرهنگ شهروندی برای توسعه شهراثر بخش و دارای اهمیت نیست. یکی از مسئولان یک بار گفته بود، آموزش رفتارهای صحیح ترافیکی سخت‌تر از ساخت پل و تونل است. امیدواریم روزنامه طنز تهران اتفاقیه بتواند نقشی موثر در بهبود رفتار شهروندی و هویت بخشی به تهران ایفا کند.