کد خبر: 165979
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۴۰۰

وعده وزیر اقتصاد به مردم بافق: مشکلات مردم بافق را به گوش رئیس‌جمهور می‌رسانم

وعده وزیر اقتصاد به مردم بافق: مشکلات مردم بافق را به گوش رئیس‌جمهور می‌رسانم

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از شادا، در این دیدار  اقشار مختلف مردم شهرستان بافق در دیدار با وزیر اقتصاد مشکلات خود را  در موضاعاتی چون دیرکرد عوارض معدنی، کمک به رفع تعهدات ارزی، کمک به تهاتر دیون صندوق بازنشستگی فولاد کشور با دولت، قرار گرفتن روستای مبارکه در مناطق محروم  وکمتر توسعه یافته و ایجاد اشتغال برای معلولان بیان کردند.

همچنین اعطای سهام ترجیحی به کارگران بافق، ایجاد شهرک مسکونی کارگران، رفع مشکلات مالیاتی، رفع مشکل مسکن ایثارگران، دایر کردن اداره مستقل میراث فرهنگی و گردشگری، راه اندازی مرکز آموزش صنایع دستی، رفع مشکل ظرفیت آب چاه کشاورزان، اصلاح چارت سازمان اداره جهاد کشاورزی، تکمیل جاده سیروس آباد، رفع ابهامات مرزی شهرستان، شفافیت محاسبه عوارض معدنی و برگشت سهم شهرستان از 15 درصد عوارض معدنی از دیگر موضوعاتی بود که از سوی مردم بافق با وزیر اقتصاد مطرح شد.

در این ملاقات مردمی سید احسان خاندوزی ضمن استماع مشکلات مردم و تأکید بر رفع مشکلات آنان گفت: مشکلات مطرح شده جمع بندی و به رئیس جمهور ارائه و نسبت به پیگیری آن ها اقدام می شود.

***یک سوم سنگ آهن کشور در شهرستان بافق استخراج می شود

وزیر امور اقتصادی و دارایی در جریان بازدید از پیت معدنی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران- بافق در یزد گفت: یک سوم سنگ آهن کشور در شهرستان بافق استخراج می شود.

سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در دوازدهمین سفر استانی هیئت دولت در بازدید از پیت معدنی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران- بافق در جمع خبرنگاران گفت: شهرستان بافق از لحاظ معدنی بسیار غنی است.

وی اظهار داشت: اولین معدن سنگ آهن ایران، معدن چغارت بافق با سابقه درخشان و ظرفیت بالاست.

شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بزرگترین تولیدکننده سنگ آهن دانه بندی کشور در ۴۰ سال گذشته است و این شرکت از سال ۱۳۵۰، عملیات استخراج سنگ آهن در معدن چغارت را آغاز و تاکنون سنگ آهن مورد نیاز کارخانه ذوب آهن اصفهان و برخی صنایع فولادسازی کشور را تامین و از سال ۱۳۸۰ نیز به جمع صادرکنندگان سنگ آهن پیوسته است.

ذخیره سنگ آهن بلوک معدنی بافق که از ساغند تا زرند ادامه دارد بیش از ۲ میلیارد تن برآورد شده و سهم معادن چغارت ۱۶۰ میلیون تن برآورد شده که ۱۰۰ میلیون تن آن تاکنون برداشت شده است.

بلوک معدنی بافق با ذخیره بیش از یک سوم سنگ آهن کشور به عنوان مهمترین زون آهن دار ایران شناخته شده است و در نتیجه عملیات اکتشافی انجام شده از سال ۱۳۴۰ تاکنون در این منطقه بیش از ۳۸ آنومالی آهن دار با ذخیره نزدیک به ۱.۷ میلیارد تن شناسایی شده که یکی از مهمترین آن‌ها معدن چغارت است.

سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در دوازدهمین سفر استانی هیات دولت از مجموعه ورزشی کارگران شهرستان بافق در استان یزد بازدید کرد.

این مجموعه چهار هکتار مساحت دارد و با توجه به ضرورت توسعه ورزش برای نیرو‌های مولد کارگری، در سال ۱۳۸۹ عملیات اجرایی آن آغاز شد.

در سال‌های ۸۹ تا ۹۹ از محل اعتبارات ملی مبلغ ۳۶ میلیارد و ۶۶ میلیون ریال، بابت احداث سالن چند منظوره، زمین چمن مصنوعی، حصارکشی و اخذ انشعابات آب و برق هزینه شد.

برای تکمیل محوطه سازی این مجموعه شامل ایجاد استخر سرپوشیده و احداث پنج باب سوئیت ۴۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز است.