وعده افزایش پنج‌میلیون تنی محصولات کشاورزی در سال ۹۹

0
۴۷۷ بازدید

مهناز اسماعیلی-نقش حیاتی آب بر هیچکس پوشیده نیست، تا حدی که جوامع اولیه همواره در کنار رودها شکل گرفته اند و با یکجانشینی برای تامین غذا به تدریج کشاورزی رونق گرفته است. در ابتدا کشاورزی با شیوه آبیاری سنتی به آب زیادی نیاز داشت اما رفته رفته با کاهش ذخایر آبی، ضرورت به کارگیری شیوه های نوینی برای کاهش مصرف آب مشهود شد. همین امر در گذر زمان و تامل درباره این مسئله منجر به اجرای طرح شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور که یکی از بزرگترین طرح های اجرای سامانه سنتر پیوت است، شده که بیش از ۱۹ هزار هکتار از اراضی مجهز به این سامانه هستند و با هزار و ۳۵۰ دستگاه این پروژه بزرگترین سامانه آبیاری به این روش در جهان به شمار می‌آید.

در همین رابطه، مجری طرح جامع شبکه آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور گفت: با پایان طرح مهار آب‌های غرب و شمال غرب کشور تا پایان سال ۹۸، پنج میلیون تن به محصولات کشاورزی کشور افزوده می‌شود.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، رحیم سجادی در حاشیه بازدید از طرح‌های آبیاری و زهکشی پروژه‌ای پایاب سد خداآفرین با بیان اینکه این طرح در ۲۲۰ هزار هکتار از اراضی کشور اجرا شده است، اظهار کرد: شش استان ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی شامل اجرای طرح آبیاری و زهکشی می‌شوند.

وی ادامه داد: تاکنون ۹۴ درصد از طرح به پایان رسیده و تنها رفع نقص و جمع آوری جزئیات طرح باقی مانده است.

سجادی با تاکید بر اینکه ۵۰ هزار هکتار از ۲۲۰ هزار طرح مذکور به زیر کشت رفته است، افزود: همچنین ۱۴۰ هزار هکتار از اراضی این طرح آماده بهره‌برداری و منتظر تامین آب است.

وی اضافه کرد: تامین آب این طرح برعهده وزارت نیرو بوده است که این وزارتخانه به دلیل کمبود اعتبار از طرح عقب مانده است.

سجادی میزان اعتبار تخصیص یافته به طرح را پنج هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: اکثر خرید تجهیزات برای طرح در سال ۹۶ انجام شده است اما همچنان مقداری از خریدها باقی مانده بود که در سال ۹۷ با افزایش هزینه مواجه شدیم.

وی تاکید کرد: به دلیل افزایش هزینه‌ها ما به تولیدکنندگان و پیمانکاران ۹۰۰ میلیارد تومان بدهکار شده‌ایم اما این بدهکاری کار را متوقف نکرده و طرح همچنان در حال پیشرفت است.

سجادی زمان پایان کارهای مربوط به وزارت جهاد کشاورزی را پایان شهریور اعلام کرد و گفت: بخشی از کار طرح که مربوط به وزارت جهاد کشاورزی است تا شهریورماه به پایان می‌رسد اما کارهایی که مربوط به وزارت نیرو است با تامین بودجه مورد نیاز آنها در سال ۹۸ به پایان خواهد رسید.

سجادی با تاکید بر اینکه با پایان طرح در غرب و شمال غرب کشور پنج میلیون تن به محصولات کشاورزی کشور افزوده می‌شود، گفت: عمده این محصولات گندم، ذرت و کلزا خواهد بود همچنین محصولات تابستانه خیار و هندوانه از جمله محصولاتی خواهد بود که در این طرح کشت می‌شود.

مجری طرح جامع شبکه آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور میزان اشتغالزایی در این طرح را ۲۰۰ هزار نفر عنوان کرد.

سجادی در پایان گفت: در استان اردبیل با توجه به منابع آبی مناسبی که وجود دارد تامین آب ۳۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی با وجود احتیاط وزارت نیرو صد در صد خواهد بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=99667