وضعیت نامطلوب کشاورزان و انتظار سونامی قیمت میوه درسال آینده

0
۲۸۸ بازدید

عضو کمیسیون کشاورزی،‌آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به خطر ورشکستگی کشاورزان در سالجاری،‌نسبت به سونامی قیمت برخی میوه های پرمصرف در سال آینده هشدار داد

عباس پاپی‌زاده اظهار داشت: کشاورزان ما توان تامین میوه های پر مصرف را دارند و هم اکنون می توانند نیاز داخل را بصورت سر به سر و حتی بیشتر از میزان تقاضا تامین کنند و تنها میوه هایی مثل آناناس هستند که به عنوان میوه های لوکس به کشور وارد می‌شوند. هم اکنون نیز شاهد وفور میوه های تابستانی هستیم که باید به دلیل ازدیاد تولید و عرضه با کاهش قیمت روبرو باشد که متاسفانه بنا به دلایلی اینگونه نیست.

وی با اشاره به بحث همیشگی واسطه گری و دلالی در بازار میوه و ناتوانی مدیریت و متولی تنظیم بازار گفت: محصولات پرمصرفی همچون پیاز و سیب زمینی و گوجه فرنگی با قیمت بسیار نازلی از سر زمین توسط دلالان و واسطه ها خریداری شده و با ۱۰ برابر قیمت در تهران و شهرهای بزرگ عرضه می شوند. به عنوان مثال باید به قیمت پیاز اشاره کرد که دلالان در همان مزرع با قیمت کیلویی ۱۵۰ تومان از کشاوزر می خرند و با ۱۰ برابر قیمت یعنی ۱۵۰۰ تومان درتهران می فروشند. واقعا این روند افزایش ۱۰۰۰ درصدی قیمت پیاز از زمین تا تهران به چه دلیل، قابل کنترل و پیگیری از سوی مسئولان نیست؟

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به زحمات شبانه روزی کشاورزان و در نهایت ضرر و زیان آنها در اثر دلال بازی و واسطه گری افزود:کشاروزان زحمت کش ما با مشکلات فراوان و با دریافت وام ۳۰ درصدی از بانک به کشت و کار محصولی همچون گوجه فرنگی می پردازند،‌ درخاتمه با توجه به مزد کارگر و هزینه های مختلف با قیمت تمام شده هر کیلو ۶۳۰ تومان وارد بازار عرضه می شوند،‌اما واسطه ها وارد میدان شده و خواهان خرید هر کیلو ۳۰۰ تومان می شوند.

عضو کمیسیون کشاورزی،‌آب و منابع طبیعی مجلس با اظهار گلایه از عملکرد رسانه ملی درخصوص برخورد با بحث گرانی برخی محصولات گفت: چندی پیش بحثی در رسانه ملی پیگیری شد مبنی بر گرانی قیمت هویج و عرضه کیلویی ۶ هزار تومانی،‌اما هیچکس بدنبال دلیل این موضوع نبود که چرا با توجه به افزایش محصول هویج در سال گذشته چرا این اتفاق افتاد.

پاپی زاده در توضیح بیشتر راجع به این اتفاق گفت: دلیل اصلی همان ورشکستگی کشاورزان بود،‌زمانیکه کشاورزان ما سال گذشته به کاشت فراوان هویج مشغول شده و محصول زیادی تولید کردن اما کسی به داد کشاورزان نرسید و محصول آنها به قیمت کیلویی ۱۰۰ تومان عرضه شد. بدین ترتیب کشاورزان ورشکست شدند و امسال توان کشت نداشتند، به همین دلیل محصول هویج تولید بسیاری کمی داشت و بلافاصله با ورود واسطه ها با بازار با قیمت خرید کیلویی ۹۰۰ تومان در مزرعه و فروش کیلویی ۵ یا ۶ هزار تومان در شهرهای بزرگ مواجه شد. با این شرایط می توان بازار نابسامان این محصول را به دو دلیل مربوط دانست،‌اول ورشکستگی کشاورزان و دوم حضور گسترده و بدون مشکل دلالان در بازار تولید و عرضه.

عضو کمیسیون کشاورزی ،‌آب و منابع طبیعی مجلس با هشدار نسبت به سونامی قیمت میوه در سال آینده به دلیل ورشکستگی کشاورزان در سالجاری گفت: متاسفانه کشاورزان ما از ضعف مدیریت و بیتوجهی متولیان کشاورزی ضربه مهلکی خوردند و همین دلیل به ورشکستگی بسیاری از آنان منتهی شده است. به همین دلیل از امسال باید منتظر یک سونامی قیمت میوه در سال آینده باشیم که مطمئنا مردم را با مشکلات زیادی روبرو خواهد کرد.

منبع: خانه ملت

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13386