کد خبر: 101872
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

وضعیت تاب‌آوری شهرها در ایران بحرانی است

وضعیت تاب‌آوری شهرها در ایران بحرانی است

گروه امورزیربنایی-رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام این مطلب که تدوین و بازنگری ۸۰ درصد مباحث ۲۲گانه مقررات ملی ساختمان توسط آن مرکز انجام شده است، بر همراهی مجلس در تاب آور کردن بیمارستان‌ها و مراکز حیاتی در مراحل بحران تاکید کرد.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد شکرچی زاده در نشست خبری بخشی از برنامه‌‌های آن مرکز در خصوص تدوین مباحث ۲۲گانه مقررات ملی ساختمان را تشریح کرد و گفت: در کشور هر ۱۰ سال یک بار زلزله‌ای با بزرگی بیش از ۷ ریشتر روبه‌رو هستیم که همین مساله در مخاطرات طبیعی مسئولیت بزرگی را برای کاهش مخاطرات بر عهده ما می‌گذارد.

وی افزود: تاب‌آوری در مفهوم عام از مباحثی است که مورد تاکید مرکز تحقیقات راه و شهرسازی قرار دارد. از این نظر باید در ساخت و سازها مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی با تاکید بر این که سه مخاطره سال‌های اخیر همچون ریزش ساختمان پلاسکو، زلزله سال ۹۶ سرپل ذهاب و سیل فروردین ۹۸ نشان داد تاب آوری شهرها در وضعیت مناسبی قرار ندارد، گفت: در کشور موضوع تاب آوری بیمارستان‌ها و مراکز حیاتی به خاطر مخاطره‌پذیر بودن ایران مساله جدی است که در سیاست‌های جدید در دستور کار قرار گرفته است و در خصوص بیمارستان‌ها وزارت بهداشت و «هبیتات» کمک قابل توجهی را در خصوص مطالعات اولیه انجام داده است.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی توضیح داد: تاب آوری بیمارستان ها و مراکز حیاتی باید به مطالبه مردمی تبدیل شود و باید در این راه مجلس، با وزارت راه و شهرسازی همراه باشد و در این خصوص همکاری لازم را به عمل آورد.

شکرچی‌زاده در عین حال همکاری و همراهی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در موضوع تاب‌آوری بیمارستان‌ها و مراکز حیاتی در زمان بحران‌های طبیعی مهم ارزیابی کرد و گفت: باید در هر شهری دو بیمارستان وجود داشته باشد که بتوانند در زمان بحران خدمات درمانی ارایه دهند و لازمه این مهم آن است تا موضوع تاب‌آوری بیمارستان‌ها و مراکز حیاتی به جد دنبال، اجرایی و عملیاتی شود.

استاد دانشگاه تهران همچنین خرید ۵۰۰ دستگاه شتاب‌نگار در فرصت برجام را اقدامی به جا برشمرد و خاطرنشان کرد: بعد از فرصت برجام توانستیم ۵۰۰ دستگاه شتاب نگار را از بهترین تولیدکنندگان خارجی تهیه کنیم که بیش از ۱۰۰ دستگاه شتاب نگار در کل کشور نصب شده است.

شکرچی زاده ادامه داد: در قانون برنامه ششم توسعه، دولت موظف شده است تا یکهزار دستگاه جدید شتاب نگار تهیه کند که اگر دولت کمک کند، می توانیم شبکه شتاب نگار متنوعی در کشور داشته باشیم.

این مقام مسئول گفت: در تهیه، تدوین و مراحل تصویب پیوست ششم استاندارد ۲۸۰۰ نیز با همکاری معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اقدامات مهمی انجام شد و این مهم به ثمر نشست.

شکرچی‌زاده تصریح کرد: اجرای ویرایش چهارم پیوست ۶ آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله کمک قابل توجهی خواهد کرد تا کاهش مخاطرات زلزله در ساختمان ها به میزان قابل توجهی کاهش یابد که در عین حال اجرای این آیین‌نامه تنها یک تا دو درصد هزینه ساختمان را افزایش می دهد در حالی که می تواند به میزان قابل توجهی موجب کاهش خسارات ناشی از زلزله شود.

وی آموزش مهندسان و مجریان را در خصوص ویرایش چهارم پیوست ۶ آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله را از جمله برنامه‌های در دستور کار عنوان کرد.

شکرچی‌زاده در خصوص قانون مدیریت بحران که توسط رییس‌جمهوری ابلاغ شده و تکالیف مهمی را برعهده مرکز تحقیقات درباره مخاطرات طبیعی نهاده است نیز توضیح داد: قانون مدیریت بحران مصوب سال ۸۶ بود که خوشبختانه با همت مراکز تحقیقاتی قانون جدیدی با تمرکز و تاکید بر تاب آوری توسط ریاست جمهوری ابلاغ شد.

**وضعیت کشور از منظر تاب‌آوری نامناسب است

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: قانون مدیریت بحران جدید که توسط ریاست جمهوری به تازگی ابلاغ شده است با رویکرد پیشگیرانه تدوین شده و بر اساس بندی از این قانون مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی موظف شده است تا در تدوین نقشه حریم گسل ها، سامانه پاسخ سریع زلزله، زون هایی که خطر فرونشست دارند و دیگر مباحث مرتبط با مخاطرات، مطالعات و برنامه هایی را در دستور کار قرار دهد.

این مقام مسئول یادآور شد: سه حادثه سال های ۹۵ تا کنون از جمله ریزش ساختمان پلاسکو در سال ۹۵، زلزله کرمانشاه در سال ۹۶ و سیل در ابتدای سال ۹۸ و میزان خساراتی که به ابنیه، ساختمان ها و همچنین راه ها وارد آمد نشان داد که کشور از نظر تاب آوری در وضعیت نامناسبی قرار دارد.

وی برای تاب آوری شهرها و همچنین بیمارستان ها و مراکز درمانی همراهی سایر وزارتخانه ها را ضروری دانست و گفت: کشور از نظر تاب‌آوری در وضعیت نامناسبی به سر می برد و به همین دلیل همه باید کمک کنیم تا تاب آوری را بهبود ببخشیم.

شکرچی زاده در عین حال ضمانت اجرایی پیوست ۶ آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله را قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان عنوان و تصریح کرد: رعایت مقررات ملی و کنترل ساختمان در مباحث مختلف ضرورت دارد و در صورت عدم رعایت متخلفان از سوی مراجع قانونی مورد پیگرد قرار می گیرند.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وظیفه تدوین مقررات ملی و کنترل ساختمان را برعهده مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دانست و گفت: از طریق کمیته‌های تخصصی تدوین مباحث مختلف مقررات ملی و کنترل ساختمان انجام می‌شود.

وی ادامه داد: از سال ۹۲ تاکنون از ۲۲ مبحث مقررات ملی ساختمان، ۸ مبحث تمام و ابلاغ شده، کار بازنگری ۶ مبحث نیز به اتمام رسیده و مراحل تصویب و ابلاغ را طی می کند که در مجموع بازنگری ۸۰ درصد مباحث مقررات ملی و کنترل ساختمان انجام شده است.

شکرچی‌زاده توضیح داد: رویکرد بازنگری و ویرایش مباحث مختلف مقررات ملی و کنترل ساختمان بر توسعه پایدار و محیط زیست تکیه داشته است که در این خصوص همکاری مناسبی با معاونت مسکن و ساختمان نیز داشته ایم.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی یادآور شد: بر اساس مطالعات انجام شده تا کنون ۸۱ کیلومترمربع از سطح شهر تهران در پهنه گسل های اصلی زلزله قرار دارد و تاکنون پهنه گسلی پنج شهر از جمله تهران، البرز، کرمان، تبریز تهیه شده است.

وی در عین حال مطالعات فرونشست زمین را نیز از جمله مطالعاتی عنوان کرد که در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با ابلاغ جدید رییس جمهور در خصوص قانون مدیریت بحران در دستور کار قرار گرفته است و در حال پیگیری و دنبال است.

وی در خصوص انجام مطالعات و پیشنهاداتی که در خصوص فرونشست انجام شده است، همکاری شهرداری را همکاری مناسبی دانست.