کد خبر: 3206
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۳
گروه : فرهنگ

وضعیت کتابخوانی در کشور تاسف بار است

وضعیت کتابخوانی در کشور تاسف بار است

جاي تاسف دارد که در آئين ما کتاب نخستين عبارتي است که قرآن کريم با آن آغاز مي‌شود اما ما از نظر کتابخواني در وضعيت خوبي قرار نداريم.

مراسم رونمايي از نشان و پوستر جايزه ادبي آذريزدي با حضور جمعي از اهالي فرهنگ و همزان با ماه مبارک رمضان برگزار شد.
به گزارش ايلنا اين جايزه ادبي از سال جاري و با حمايت موسسه فرهنگي ريحانه الرسول، شوراي کتاب کودک و دفتر مطالعات فرهنگي موقوفات نيرزا محمد کاظميني اهدا مي‌شود.
در مراسم رونمايي از اين نشان محمد کاظميني که دفتر مطالعاتي وي هزينه برگزاري اينجايزه ادبي را تقبل کرده است در سخناني اظهار داشت: در جامعه فرهنگي ايران هر کسي و در حد وسع خود تلاش مي‌کند تا زحمات مهدي آذريزدي را پاس دارد. اين جايزه ادبي نيز به پاس عنايت تمامي اساتيد و دانشگاهيان و به طور مشخص عناييت مقام معظم رهبري به مهدي آذريزدي درجريان سفرشان به يزد در دست برگزاري قرار گرفته است.
وي افزود: اين جايزه ادبي به منظور اينکه بتواند فصل الخطابي براي جريان ادبيات کودک در کشور باشد و با طرح اوليه‌اي که از سوي علي دهقاني به عنوان دبير اجرايي به بنياد ريحانه الرسول ارائه شد و پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در دست برگزاري قرار گرفت و از اين پس در قالب نظر علمي هيئت‌هاي کار‌شناسي و علمي و با محوريت شوراي کتاب کودک در دست برگزاري قرار مي‌گيرد.
همچنين در اين مراسم نوش آفرين انصاري رئيس شواري کتاب کودک نيز در سخناني با اشاره به اينکه اهداء جايزه ادبي به نام کسي که سال‌هاي زيادي از عمرش را صرف توجه به بازنويسي براي کودکان کرده است گفت: مرحوم آذريزدي از بنيانگذاران شوراي کتاب کودک بود و چه بهتر که امروز اهالي اين شورا به نام او جايزه‌اي ادبي اهدا کنند.
وي همچنين افزود: مرحوم آذريزدي کودک درون همه ما را به خوبي مي‌شناخت و در عين با با ويژگي‌هاي شخصيتي کودکان نيز به خوبي آشنا بود و ترکيب همين دو موضوع بود که در ‌‌نهايت او را به خلق نخستين بازنويسي‌ها از متون کهن فارسي راهنمايي کرد
مهدي محقق رئيس انجمن آثار ومفاخر ملي نيز با اظهار تاسف ار وضعيت کتابخواني در کشور گفت: جاي تاسف دارد که در آئين ما کتاب نخستين عبارتي است که قرآن کريم با آن آغاز مي‌شود اما ما از نظر کتابخواني در چنين وضعي قرار داريم. براي اصلاح اين وضع بايد تلاش کرد تا همه به ويژه کودکانمان را به کتابخواني تشويق کنيم همچنانکه مرحوم آذريزدي يکي از پيشگامان اين کار بود.
محقق ادامه داد: کودک اهل سوال و پرسش است و نمي‌توان به او گفت نپرس. پس براي پاسخ دادن به سوالات او بايد کتاب‌هايي که به سوالاتش پاسخ مي‌دهد را منتشر و از انتشار آن حمايت کنيم.
محقق تاکيد کرد: بايد عزمي جدي در معرفي مفاخر و دانشمندان ايران به کرا بست. اين شايسته نيست که کودکان اين سرزمن ستاره‌هاي سينماي هاليوود را بشناسند اما با مفاخر خود آشنا نباشند.
در اين مراسم هم چنين محمد صالح جوکار نماينده مردم يزد در مجلس شوراي اسلامي نيز در سخناني اقدام موسسه فرهنگي ريحانه الرسول در برگزاري جايزه ادبي آذريزدي را اقدامي خوب براي معرفي مشاهير استان يزد دانست و گفت: من مطلع هستم که آقاي دهقاني به عنوان دبير اجرايي اينجايزه طي دو سال گذشته براي ساماندهي امور مقدماتي اينجايزه پيگيري‌هاي زيادي داشت و حتي ديدم مانند مرحوم آذر ناملايمات زيادي را هم تحمل کرد.
جوکار ادامه داد: اگر در کشور الگوهاي فرهنگي را فراموش کنيم، بدون شک قدر و ارج مسئله فرهنگ را نخواهيم دانست، مرحوم آذريزدي به اين مسئله واقف بود، حسي دروني در او وجود داشت که عشق به کشور و ادبيات را در او زنده مي‌کرد و من شک ندارم که اگر اين حس و تلاش او نبود، ادبيات کودک ما راه ديگري را مي‌رفت و حاصلي جز کپي برداري از غرب در آن ديده نمي‌شد و اما امروزه مي‌بينيم بازنويسي‌هاي اذريزدي از ادبيات کهن عناصر فرهنگي ما را کاملا مستقل به نمايش گذاشته است.
نماينده مردم يزد در مجلس شوراي اسلامي در ادامه با اشاره به اينکه آثار مهدي آذريزدي هنوز براي مخاطبان ايراني چندان شناخته شده نيست، گفت: به نظر من آموزش و پرورش بايد ورودي جدي به اين مسئله داشته باشند، هر چند که ورود آثار و سبک استاد به دانشگاه‌ها جاي خوشحالي بسيار دارد و مايه افتخار است، اما نبايد فراموش کنيم که اين سبک و ادبيات متعلق به خود ماست و زندگي سازنده آذريزدي نيز بايد الکوي ما قرار بگيرد.
هم چنين در اين مراسم جمعي از فعالان فرهنگي اظهار آمادگي کردند تا فعاليت‌هايي در زمينه تصويرگري و انيميشن نيز در اينجايزه ادبي گنجانده شود.
جايزه ملي مهدي آذريزدي از سال جاري و به صورت سالانه به بر‌ترين آثار تاليف شده در زمينه بازنويسي متون کهن و ادبيات کلاسيک و نيز بازآفريني ادبي به نويسندگان کودک و نوجوان اهدا خواهد شد