وزیر نفت در واکنش به ادعای انتخاباتی قالیباف در حوزه پتروشیمی: فکر می‌کنند مردم عدد سرشان نمی‌شود

0
۸۷۵ بازدید

 

گروه نفت

Energy@jahaneghtesad.com

وزیر نفت با اشاره به ادعای محمد باقر قالیباف درباره ایجاد ٢٠٠ هزار شغل به‎ ازای یک میلیون تن محصول پتروشیمی، گفت: گویا مشاوران ناشی چنین حرف‌هایی را به برخی از کاندیداها می‌زنند. یا آنها فکر می‌کنند که مردم عدد سرشان نمی‌شود. خب بگویید که عددهایتان را چطور حساب می‌کنید؟ از کجا آورده‌اید؟ نمی‌شود که با حرف یک فرد در سطوح بالا تصمیم‌گیری کرد. ما وقتی می‌خواهیم یک تصمیم بگیریم صدها گزارش در ارتباط با آن تهیه می‌کنیم، از جاهای مختلف بررسی می‌کنیم و به عدد می‌رسیم.

به گزارش جهان اقتصاد، با بالا گرفتن رقابت‌های انتخاباتی، برخی از نامزدها با توسل به وعده‌های غیر واقعی و بی اساس درصدد جذب آرای مردم هستند. اما ماجرای ادعای قالیباف زمانی صورت توهین به مردم را به خود می‌گیرد که وی پس از اظهار نظرهای متعدد کارشناسان مبنی بر اشتباه بودن مدعایش درباره ایجاد ۲۰۰ هزار شغل به ازای هر یک میلیون تن محصول پتروشیمی، دوباره ادعایش را در برنامه‌های انتخاباتی اش تکرار می‌کند. وی ابتدا شب ۷ اردیبهشت در برنامه گفتگو با مردم که از شبکه یک سیما پخش شد، ادعایش را مطرح کرد و علیرغم انتقاد بسیاری از کارشناسان نسبت به غیر واقعی بودن سخنانش، شب ۱۱ اردیبهشت در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوباره آن را تکرار کرد.

نادیده گرفتن استدلالات و تحلیل‌های کارشناسان و تکرار ادعای بی پایه و اساس و غیر واقعی قالیباف را تنها می‌توان توهین به شعور مردم و پیشی گرفتن تمایل وی به قدرت طلبی بر راستگویی و مواجهه صادقانه با مردم دانست.

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه در حاشیه جلسه روز گذشته هیئت دولت در ارتباط با چگونگی اشتغال در صنعت نفت گفت: الان ۵۵ میلیون تن محصول ناخالص پتروشیمی تولید می‌کنیم. این مجموعه حدود ۵۵ هزار نفر اشتغال دارد. یعنی به ازای هر میلیون تن ۱۱۰۰ نفر اشتغال ایجاد می‌شود، این اشتغال به صورت مستقیم است.

وی افزود: اگر قسمت پایین دست را هم در نظر بگیریم با برآوردهایی که شده است به ۲۰ هزار تا نمی‌رسد. پس عدد ۶۰۰ هزار اشتغالی که عده‌ای گفته‌اند یک عدد فوق نجومی است. یعنی ۳۰ برابر آنچه که الان هست.

وزیر نفت ادامه داد: هر یک میلیون تن محصولات پتروشیمی حدود ۱ میلیارد دلار ارزش آن است. وقتی در صنایع پایین دستی می‌آید فرض کنید ۲۰ تا ۲۵ درصد ارزش افزوده در آن ایجاد می‌شود و به ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار تبدیل می‌شود. این ۶۰۰ هزار اشتغالی که گفته می‌شود ایجاد خواهند کرد، اگر ما حقوق بخور و نمیری به آنها بدهیم که نمی‌شود این کار را بکنیم که نمی‌شود چراکه بسیاری از آنها نیروهای متخصصی هستند، اما اگر حقوق آنها را ۱٫۵ میلیون تومان هم در نظر بگیریم دریافتی آنها در طول سال می‌شود ۳٫۶ میلیون دلار. شما ۶۰۰ هزار تا را در ۱٫۵ میلیون و ضرب‌ در ۱۲ ماه کنید ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار باید به آنها حقوق پرداخت کنیم. چطور می‌شود از تولیدی که ۱٫۳ میلیارد دلار کل ارزش آن است ما ۳٫۶ میلیارد دلار پول حقوق پرداخت کنیم.

زنگنه تصریح کرد: گویا مشاوران ناشی چنین حرف‌هایی را به برخی از کاندیداها می‌زنند. یا آنها فکر می‌کنند که مردم عدد سرشان نمی‌شود. خب بگویید که عددهایتان را چطور حساب می‌کنید؟ از کجا آورده‌اید؟ نمی‌شود که با حرف یک فرد در سطوح بالا تصمیم‌گری کرد. ما وقتی می‌خواهیم یک تصمیم بگیریم صدها گزارش در ارتباط با آن تهیه می‌کنیم، از جاهای مختلف بررسی می‌کنیم و به عدد می‌رسیم.

وی افزود: من هرچه فکر می‌کنم نمی‌فهمم که اینها عددها را از کجا می‌آورند. الان ۶ میلیون تن محصول پتروشیمی خالص و نهایی داریم که به صنایع داخلی داده‌ایم. کل تولید پتروشیمی‌مان حدود ۱۵ میلیارد دلار است که ۴۰ درصد آن به داخل عرضه می‌شود که ۶ میلیارد دلار است. الان با توجه به این شرایط چقدر اشتغال ایجاد شده است؟ همانطوری است که گفتم.

زنگنه تصریح کرد: انتخابات می‌آید و می‌رود اما عقل آدم که سر جایش است. بالأخره  حساب و کتاب هم چیز خوبی است، اکثریت جامعه دانشجو و باسواد هستند. در روستاهای ما افراد باسواد زندگی می‌کنند هر عددی را که بگوییم می‌نشینند و حساب می‌کنند. این اعداد را شما از کجا آوردید. من به این اعداد می‌گویم عددهای فوق نجومی.

وی ادامه داد: ما در این چهار سال ۹ میلیون تن محصول پتروشیمی اضافه کردیم. اگر ۵۰ میلیون تن که خودشان می‌گویند تولید داریم در ۶۰۰ هزار تایی که گفتند ضرب کنیم اصلاً با کمبود کارگر مواجه می‌شویم. کل نیرویی که در بخش صنعت ایران شاغل هستند ۳٫۷ تا ۳٫۸ میلیون نفر است. چطور می‌شود فقط ۳۰ میلیون نفر آنها در بخش پتروشیمی فعال شوند.

وزیر نفت گفت: برنامه ما این است که الان در صنعت پتروشیمی نزدیک ۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنیم و تولید پتروشیمی را به دو برابر افزایش دهیم. امیدوارم این کار انجام می‌شود. اما می‌خواهم بگویم که هر چیزی اندازه خودش را دارد. یک بار در افتتاح پارس جنوبی صحبت کردم و گفتم اگر ۸۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده و بخش نفت را سامان دهید.

زنگنه در ادامه تصریح کرد:‌ نمی‌شود گفت که اگر این کارها را بکنیم ۱۰ میلیارد اشتغال ایجاد می‌کنیم باید به تمام این موضوعات در سر جای خودش پرداخته شود. جای اشتغال صنعت نفت نیست، بلکه این صنعت جای تولید است. صنایع پتروشیمی جزو صنایع اشتغالزا نیستند، بلکه جزو صنایع سرمایه‌بر هستند. کسانی که این صحبت‌ها را می‌کنند بیایند به مردم جواب بدهند. خبرنگاران وظیفه دارند تا در این ارتباط آگاهی بخشی کنند.

وی همچنین یادآور شد: من واقعاً علاقه‌مند هستم بدانم چطور درآمد ناخالص ملی ظرف چهار سال ۲٫۵ برابر می‌شود؟ من خیلی علاقه‌مند هستم اگر کسی به این سوال‌ها پاسخ دهد و اگر کسی بتواند این امر را ثابت کند که در عرض چهار سال تولید ناخالص ملی را ۲٫۵ برابر کند تعهد می‌کنم که به او رأی بدهم و همه جا بگویم که باید به او رأی داد.

زنگنه با اشاره به ۴ درصدی خواندن دولت یازدهم توسط نامزدهای رقیب گفت: این‌همه گازرسانی در دولت یازدهم در روستاها انجام شد این کارها را برای ۴ درصد جامعه انجام داده‌ایم؟ یعنی در تمام این روستاها فقط ۴ درصد زندگی می‌کنند؟ آیا طرح سلامت تنها برای ۴ درصد از مردم انجام شده؟ آیا برق‌رسانی به روستاها و آبیاری سراسری کشور فقط برای ۴ درصد بوده است؟ آیا دولت فقط از ۴ درصد مردم گندم خریده است؟

زنگنه در پایان گفت: اینها همه کارهایی بود که دولت انجام داده است. دولت خصوصیتی داشته و آن صداقتش بوده است. ریاکار نبوده و شفافیت داشته است؛ چرا که ریاکاری یکی از بدترین کارهای دنیا است. به نظر من دولت بعدی باید به حقوق و کرامت مردم توجه ویژه‌ای داشته باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59354