وزیر نفت: تحریم‌ها برای ملت ایران چاهی عمیق بود نه نعمت

0
۷۸۰ بازدید

 

گروه نفت

energy@jahaneghtesad.com

وزیر نفت با بیان اینکه برجام به نظر من فقط یک قرارداد و یک سند سیاسی نیست. بلکه یک نقطه عطف تاریخی برای ما در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است، گفت: واقعا تحریم‌ها چاه عمیقی بود که ما را در آن انداخته بودند تا این که این برادران، ما را از این چاه در آوردند.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه عصر روز دوشنبه در دومین نشست اهالی فرهنگ و هنر با دولتمردان «ایران فرهنگی در جهان امروز» در تالار وحدت با اشاره به موضوع برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: اگر آقایان روحانی و ظریف به‌عنوان مجری شایسته، شریف، کاردان، در چهار سال گذشته هیچکاری جز برجام نکرده بودند من تا آخر عمر به عنوان یک شهروند ایرانی خود را مدیون ایشان می‌دانستم.

وی افزود: عمرم از این که تملق کسی را بگویم گذشته است و هیچ نیازی ندارم. بیش از ۲۵ سال وزیر بودم. واقعا تحریم‌ها چاه عمیقی بود که ما را در آن انداخته بودند تا این که این برادران، ما را از این چاه در آوردند. برجام به نظر من فقط یک قرارداد و یک سند سیاسی نیست. بلکه یک نقطه عطف تاریخی برای ما در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است که باید آن را پاس بداریم.

وزیر نفت با اشاره به این که وقتی ما کارمان را آغاز کردیم صادرات نفت ایران یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز بود و قرار بود اگر به توافق نرسیم میزان صادرات نفت ایران کاهش بیابد تا به نفت در برابر غذا برسیم، افزود: با اجرای برجام توانستیم صادرات نفتمان را در چهار ماه پایانی سال ۹۵ به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز برسانیم. این کار بزرگی بود که برجام راه آن را برای ما باز کرد.

زنگنه ادامه داد: همه تجهیزات ما پیش از اجرای برجام توقیف بود. این یک واقعیت است، ما بعضی وقت‌ها یک جنس را سه بار خریداری می کردیم تا یکی از آنها به دستمان برسد. ما مجبور بودیم به‌خاطر تحریم برای یک جنس غیر اصل، ۳۰ تا ۴۰ درصد هزینه گرانتر و با مشکلات فراوان پرداخت کنیم. این هزینه‌ها از جیب چه کسانی می‌رفت؟

وزیر نفت تصریح کرد: برخی می گویند تحریم نعمت است. برای چه کسانی نعمت است؟ برای ملت ایران. پول این ۳۰ تا ۴۰ درصد از جیب ملت ایران پرداخت شده است.

وی با بیان این که در دوران تحریم بیش از ۱۰ درصد هزینه انتقال پول پرداخت می‌کردیم، یعنی وقتی می‌خواستیم پول نفتی را که فروختیم و پول آن را دریافت کنیم باید حداقل ۱۰ درصد هزینه پرداخت می‌کردیم. اظهار کرد: حالا شما حساب کنید این رقم را در چند میلیارد دلار (۲۰ تا ۲۲ میلیارد دلار)چه رقمی می‌شود؟ این پول را چه کسی می‌خورد؟ این پول‌ها برای آنها نعمت بود اما برای ملت ایران، نقمت و بدبختی و فقر بود. این‌ها تازه برخی از مشکلات دوران تحریم است.

وزیر نفت به افزایش تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: افتتاح ۶ فاز پارس جنوبی در یک روز در ماه گذشته، به ارزش بیش از ۲۰ میلیارد دلار کارستان بود که در تاریخ صنعت نفت ایران بی سابقه بوده است. البته خیلی‌ها خوششان نیامد.

وی ادامه داد: من یکبار گفتم، اگر صدا و سیما دست من بود به‎خاطر این که شهد را در کام ملت بدون استفاده از کاتالیست به شرنگ تبدیل کردند، جایزه نوبل می‌دادم.

وزیر نفت به سوالی درباره پالایشگاه ستاره خلیج فارس و این که این پالایشگاه محصول دولت احمدی نژاد است، پاسخ داد: چون امروز روز فردوسی است (۲۵ اردیبهشت ماه) باید بگویم، در میان خردمندان ما، هیچ کس به اندازه فردوسی نیافتم که بر خرد و بر عقل و دانایی تاکید کند و بعد از او سعدی است، بنابراین توجه بر خرد ورزی ضروری است. به گفته وی، جهل انسان‌ها را نابود و خرد انسان را رستگار می‌کند.
زنگنه با اشاره به این که پس از اجرای برجام همه جنس‌های توقیفی ایران آزاد شد، افزود: اگر این تجهیزات آزاد نشده بود ما هرگز نمی‌توانستیم پالایشگاه ستاره خلیج فارس را راه اندازی کنیم. بسیاری از کارهای پارس جنوبی و پتروشیمی با مشکل رو‎به‌رو می‌شد.

وی تصریح کرد: اگرچه هم اکنون برخی از راه‌های بانکی باز نشده است اما میلیاردها دلار در طول یکسال گذشته سرمایه خارجی به بخش پتروشیمی، گاز آورده و هزینه کردیم. کارهای بسیار مهمی است که انجام شده است.

وزیر نفت ادامه داد: ما نجات پیدا کردیم، ما واقعا ته چاه بودیم. ما دریک چاه بسیار تنگی افتاده بودیم و آقای روحانی و دکتر ظریف ما را از آن نجات دادند. اگر هیچ کاری در این چهار سال نکرده باشند و تنها ما را از این چاه عمیق، فلاکت با عزت بیرون آوردند.

وی تصریح کرد: یکبار به شوخی به آقای ظریف گفتم هر حرفی که در این موافقتنامه امضا کنید من هزار دلار بابت آن به شما پرداخت می‌کنم.

زنگنه با بیان این که روزی که اعلام شد ایران توافقنامه برجام را امضا کرده است، گریه کردم. افزود: این موافقتنامه نجات ما بود. بعضی این زحمتی که آقایان کشیدند را قدر نمی‌دانند. این فداکاری که آقای روحانی کرد. فکر می‌کنید آقای روحانی به عنوان یک سیاستمدار نمی‌دانستند دارند چه کار می‌کنند، آقای ظریف نمی‌دانست.

وزیر نفت تاکید کرد: آقایان روحانی و ظریف برای کشور و ملت فداکاری کردند و من از آنها سپاسگزارم و دستشان را به عنوان یک شهروند می‌بوسم.

محمد جواد ظریف، وزیرامور خارجه هم در جمع هنرمندان گفت: اگر تلاش مهندس زنگنه نبود و نبود تلاش کارکنان صنعت نفت ما حتما نمی‌توانستیم در فاصله کوتاهی میزان صادرات نفت مان را به ۲ میلیون و ۸۰۰هزار بشکه در روز به صورت قانونی و رسمی بفروشیم، نه نفتی که بابک زنجانی می‌برده است.

وی ادامه داد: برخی می‌گویند چرا خام فروشی می‌کنید، فرق امروز و آن روز خام فروشی نیست. فرقش این است که امروز مهندس زنگنه و شرکت ملی نفت ایران، نفت ما را می‌فروشند، آن روز دلال‌ها نفت را می‌بردند، می‌خوردند پول این ملت را، خون این ملت را و این ملت نداشت که دارو بخرد.

وزیر امورخارجه با بیان این که با شجاعت ریاست محترم جمهوری این موفقیت به دست آمده است، افزود: شعار دادن شجاعت نیاز ندارد. ادعا شجاعت نیاز ندارد. مذاکره بی نتیجه ای که بعد از هر مذاکره یک تحریم جدید برای مردم بزرگ تحمیل شود، شجاعت نیاز ندارد، شهامت نیاز دارد. ادای شهامت در می‌آورند، اما شهامتی نیست.

ظریف تصریح کرد: شهامت این است که شما حیثیت سیاسی تان، آبروی چند ساله را برای مردمی که هم چیزمان هستند، در طبق اخلاص بگذاریم. این کار را اول از همه مقام معظم رهبری با اعلام نرمش قهرمانانه که بزرگترین راهگشایی کارمان بود، کردند، بعد از آن و به طور مستمر تا امروز رئیس جمهورمان. رئیس جمهوری که هم تلاش کرد و هم از خودش مایه گذاشت.

سید حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تشریح دستاوردهای دولت در حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد: از زحمات آقایان ظریف و زنگنه به خاطر اجرای برجام و تلاش‌های که برای فروش نفت صورت گرفت تا پول نفت وارد خزانه و بخشی از آن صرف کارهای بهداشت و درمان شود، سپاسگزارم.

وی، وقتی صحبت به برجام رسید با این جمله که «من چه بگویم؟» که همه بهتر می‌دانند، تصریح کرد: نمی‌خواهم بگویم اگر برجام نبود ما اینجا نبودیم یا امنیت نداشتیم، نه. اما ما گرفتار بودیم و این گرفتاریها سال به سال افزایش می‌یافت.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: کشور را به سمتی سوق می‌دانند که نمونه‌های بین المللی آن وجود دارد و مردم در فلاکت به سر می‌برند.

وی ضمن قدردانی از تیم مذاکره کننده ایران به ریاست محمدجواد ظریف رای توافق برجام اظهار کرد: این دوستان از آبرویشان که بیش از جانشان برایشان مهم است برای این توافق نامه مایه گذاشتند و آن را به ثمر رساندند.

قاضی زاده هاشمی، «سلامت روان» را بخش مشترک وزارت بهداشت و خارجه دانست و تصریح کرد: ما فراموش نکردیم مردم دائم در اضطراب بودند و نیاز به امید داشتند و به هر کجا نگاه می‌کردند  احساسشان بن بست بود. بالاخره اتفاقی که افتاد، یک آرامشی ایجاد شد.

وزیر بهداشت گفت: خدا از کسانی که نمی‌خواهند اجازه بدهند این آرامش ادامه پیدا کند، نگذرد. برجام کمک موثری به حوزه سلامت کرده است.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=60304