وزیر نفت: برنامه‎هایی معقول برای حل مشکلات کارکنان مدت موقت داریم

0
۵۶۶ بازدید

 

گروه نفت

energy@jahaneghtesad.com

وزیر نفت با بیان این که برنامه‌هایی برای کارکنان قرارداد مدت موقت به روش معقول داریم، گفت: حقوق اکثر این نیروها کم است و قابل قبول نیست و به آنها ظلم می‌شود.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه روز پنجشنبه در جریان سفر به گچساران در نشست صمیمی با مدیران شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران، ضمن قدردانی از تلاش‎ کارکنان این شرکت برای افزایش تولید نفت، اظهار کرد: البته آقای رئیس جمهور بارها از شما در نطق‎های حساسشان به اسم تشکر کردند.

وی با بیان اینکه تولید نفت مناطق نفتخیز جنوب پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به سرعت افزایش یافت، گفت: این افزایش تولید برای دنیا اعجاب آور بود، در واقع ما توانستیم دوباره تولید خود را احیا و آن را در بازار بفروشیم.

زنگنه با اشاره به این که وقتی با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید وارد وزارت نفت شدم انگار زلزله هشت ریشتری آمده بود و ما در سه تا ۴ سال گذشته در حال آوار برداری بودیم، تصریح کرد: آوار ‌برداری زیادی صورت گرفت تا بتوانیم به وضعی برای بحث‌های حداقلی برسیم که خوشبختانه با تلاش‌های شما، وارد این مرحله شدیم.

***عمر برخی تاسیسات در مناطق نفت‌خیز جنوب به ۸۰ سال می‌رسد

وزیر نفت با بیان این که همکاران ما در مناطق نفت خیز جنوب با فداکاری در حال اداره صنعت نفت هستند، افزود: عمر بعضی از تاسیسات صنعت نفت به ٧٠ تا ٨٠ سال می‌رسد. اما کارکنان نفتخیز جنوب با فداکاری و زحمت کار می‌کنند.

وی بر مستهلک بودن تجهیزات صنعت نفت تاکید کرد و گفت: به دلیل آوارهایی که روی سرمان بود، به آن صورتی که لازم بود وقت نکردیم درباره ساختار مالی شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت در دولت و مجلس صحبت کنیم.

زنگنه ادامه داد: با ١۴,۵ درصد نمی‌توان شرکت ملی نفت ایران را اداره کرد؛ خیلی واضح است که نمی‌توان اداره کرد.

وی با بیان این که عمر مفید تاسیسات در صنعت نفت ٢۵ تا ٣٠ سال است، افزود: هم اکنون عمر نوترین تاسیسات در مناطق نفت خیز جنوب مربوط به ان جی ال ١٣٠٠ است که ٢٠ سال از عمر آن می‌گذرد.

***ضرورت ساخت صنایع پایین دستی در گچساران

وزیر نفت بر ضرورت ساخت صنایع پایین دستی تولید نفت و گاز در منطقه گچساران تاکید کرد و افزود: ساخت چند مجتمع پتروشیمی در این منطقه در دست بررسی و اجراست و باید این منطقه خیر و برکت بیشتری از صنایع پایین دستی ببرد.

وزیر نفت، موضوع رعایت الزام‎های بهداشت، ایمنی و محیط زیست (اچ اس یی) در مناطق عملیاتی را بسیار مهم عنوان کرد و با بیان این که باید دقتتان را در این زمینه بالا ببرید، افزود: این منطقه از پرحادثه ترین مناطق بوده است.

وی ادامه داد: وقتی می‌بینم جوانی در حادثه ای کشته می‎شود یا آسیب می‌بیند بسیار افسرده، ناراحت و نگران خانواده اش می‌شوم. باید در این مقوله حساس و سخت گیر باشید و ما هم تجهیزات مورد نیاز را تامین می‌کنیم.

***حقوق مدت موقت‌های نفت قابل قبول نیست

وزیر نفت به نیروهای مدت موقت اشاره کرد و با بیان این که برنامه‌هایی برای آنها به روش معقول داریم، گفت: در دوره وزارتم درباره این نیروها هیچگاه نخواستم ریاکاری کنم و اعتقادی عمل کردم. اعتقادم این است که باید مشکلات آنها را حل کرد. وی ادامه داد: حقوق اکثر این نیروها کم است و قابل قبول نیست و به آنها ظلم می‌شود.

زنگنه، پیدا کردن راه حل برای قراردادهای مدت موقت را بسیار سخت دانست و گفت: در این مدت دنبال پیدا کردن راه حل بودیم، استخدام رسمی هم راه آن نیست و نمی‌توانیم.

به گفته وزیرنفت، باید کاری بکنیم هم زندگی این کارکنان شرافتمندانه باشد و هم امنیت شغلی داشته باشند.

وی با بیان این که هم اکنون در این زمینه گروهی تشکیل شده است و به طور دائم روی این موضوع کار می‌کنند، افزود: برنامه این است که تعدادی از این کارکنان قراردادی را استخدام کنیم و در مرحله دریافت مجوز هستیم.

زنگنه افزود: از نخستین کارهایی که باید در دولت آینده صورت گیرد این است که روابط مالی دولت و شرکت ملی نفت ایران تنظیم شود.

***پتروشیمی گچساران سالانه یک میلیون تن اتیلن تولید می‌کند

وزیر نفت در جمع خبرنگاران با بیان این که پتروشیمی گچساران در یکسال و نیم گذشته فعال شده و پیشرفت فیزیکی آن ٣۴ تا ٣۵ درصد است، افزود: این واحد پتروشیمی با ظرفیت یک میلیون تن، اتان را به اتیلن تبدیل می‌کند.

وی با بیان این که بر اساس قولی که داده شده این پتروشیمی اواخر سال ٩٧ به پایان می‌رسد، تصریح کرد: این واحد عظیمی است که در جهت ایجاد ارزش افزوده و تکمیل زنجیره تولید مهم است.

به گفته زنگنه، خوراک این واحد پتروشیمی قرار است از پالایشگاه بیدبلند تامین شود که در منطقه بهبهان است.

زنگنه ادامه داد: یک میلیون تن اتیلنی که در این مجتمع پتروشیمی تولید می‌شود در واقع با اتصال به خط اتیلن غرب، خوراک چهار واحد ٣٠٠ هزار تنی اتیلن را تامین می‌کند که یکی از آنها پتروشیمی دهدشت است.

وزیر نفت درباره این که این روزها بحث‌ها درباره اشتغال در پتروشیمی داغ است، نظر شما در این باره چیست، اظهار کرد: هر چیزی به اندازه خودش اهمیت دارد اگر چیزی را بزرگ کنیم خلاف کردیم، زیرا مردم ما بسیار فرق کردند و درکشان بالا رفته و عدد و رقم را متوجه می شوند و نباید اعداد و رقمی گفته شود که مردم فکر می کنند گولشان می زنیم.

وی افزود: همچنین نباید کوچک نمایی کنیم، دولت تاکنون با این روبرو بوده که هر کاری کرده می گویند اینگونه نیست که شما کردید. ما ١١ فاز پارس جنوبی را وارد مدار تولید کردیم می گویند اصلا درست نیست و کاری نشد، یا پالایشگاه ستاره خلیج فارس که فاز یک آن وارد مدار تولید شد وقتی آقای رئیس جمهوری می خواستند بیایند برای افتتاح گفتند کاری نکردید، می‌خواهید رئیس جمهوری را به زمین صاف ببرید، حالا که افتتاح شد می گویند شما این کار را نکردید، قبلی‌ها انجام دادند.

زنگنه تصریح کرد: صنعت پتروشیمی ثروت ایجاد می کند، اشتغال هم ایجاد می کند در زنجیره پایین دستی، مثلا در این واحد یک میلیون تنی در اوج ۶ تا ٧ هزار نفر احتمالا کار می کنند و پس از بهره برداری تا ۶٠٠ نفر در آن مشغول هستند، در زنجیره پایین دستی هم در بالاترین حالت با تکمیل همه زنجیره پایین دستی، بازهم اشتغال به ٢٠ هزار نفر برای یک میلیون تن نمی رسد. یک اعداد نجومی می گویند که دیروز گفتم از نجومی گذشته و فوق نجومی شده است، کسی این رقم‌ها را باور نمی‌کند و فکر می کنم دقت بشود بهتر است.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59414