وزیر صنعت: موانع صادراتی تا پایان امسال به طور کامل رفع می‌شود

0
۷۵ بازدید

وزیر صنعت گفت: ارتقا تراز ارزی کشور با صادرات غیرنفتی، مشکلات سطح کلان اقتصادی را کاهش می دهد و در پی آن بسیاری از قواعد تجاری، حذف خواهد شد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، رضا فاطمی امین در حاشیه آیین بازگشایی مجازی پاویون ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دبی که با حضور روسای اتاق های بازرگانی و جمعی از صادرکنندگان برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: رفع موانع صادراتی در قالب ۱۷ پروژه از سوی دولت در حال پیگیری است که از جمله آنها ایجاد مسیرهای تجاری با کشورهایی هدف و طراحی و اجرای سازوکارهای مالیات بر ارزش افزوده است.

وی با اشاره به تاکید رییس جمهوری نسبت به دیپلماسی اقتصادی و همکاری اقتصادی با کشورهای همسایه، تاکید کرد: تا پایان سال جاری فرایندهای تجاری روان می شود تا علاوه بر هدف گذاری آماری، شاخص هایی مانند تنوع مقاصد و اشتغالزایی داشته باشیم.

وزیر صنعت تصریح کرد: در سال ۹۷ مشکلاتی برای کشور به وجود آمد که وارد دوران اضطرار ارزی شدیم به همین دلیل قوانین تعهد ارزی برای مدیریت موانع اقتصادی ایجاد شد، اما سیاست ابلاغی تسهیل صادرات و مدیریت واردات برخی قواعد را حذف می کند و صادرات را رونق می دهد.

وی خاطرنشان کرد: ارتقا تراز ارزی کشور با صادرات غیرنفتی، مشکلات سطح کلان اقتصادی را کاهش می دهد و در پی آن بسیاری از قواعد تجاری، حذف خواهد شد.

فاطمی امین در خصوص حضور ایران در اکسپو گفت: این رویداد قدمتی طولانی در جهان دارد که هر پنج سال یکبار برگزار می شود و ابعاد فرهنگی و اقتصادی دارد.

وی با بیان اینکه اکسپو فرصتی برای معرفی ایران به کشورهای مختلف است، خاطرنشان کرد: تسهیل تجاری برای فعالانی که قصد تجارت با ایران دارند در نظر گرفته شده است تا در رشد صادرات و واردات موثر باشد.

وزیر صنعت در خصوص خودرو نیز اظهار داشت: در صورت مناسب بودن تراز تجاری کشور، مخالف واردات خودرو نیستم تا به طور مناسب در زمینه رقابت، کیفیت و قیمت تاثیر بگذارد اما در شرایط فعلی با توجه به محدود بودن منابع ارزی نباید واردات خودرو آزاد شود، زیرا افزایش قیمت ارز و تورم را به دنبال دارد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=156206

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here