کد خبر: 164938
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۴۰۰
گروه : کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی تشریح کرد: پیش بینی اعتبارات بخش کشاورزی در سفر استانی رئیس جمهور به لرستان

وزیر جهاد کشاورزی تشریح کرد: پیش بینی اعتبارات بخش کشاورزی در سفر استانی رئیس جمهور به لرستان

به گزارش جهان اقتصاد، سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در سفر یک روزه به استان لرستان، در حاشیه نشست رئیس جمهور با نمایندگان کشاورزان و دامداران، در گفتگوی زنده با بخش خبر ساعت ۱۴ شبکه یک سیما، با بیان این که سفر امروز به استان لرستان یازدهمین سفر استانی ریاست جمهوری در دولت سیزدهم است، اظهار کرد: استان لرستان قطب کشاورزی و دامپروری کشور است و حدود ۵ درصد از اراضی کشاورزی و ۳ میلیون تن از تولیدات محصولات کشاورزی کشور به این استان اختصاص دارد، همچنین ۳۲ درصد از اشتغال استان لرستان مربوط به حوزه کشاورزی است.

وی با اشاره به این که استان لرستان رتبه اول تولید شیلات غیر ساحلی و تولید حبوبات کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: با توجه به این که لرستان قطب کشاورزی و دامپروری است، ریاست جمهوری در این سفر با نمایندگان کشاورزان، دامپروران، عشایر، فعالین حوزه شیلات و صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی دیدار و گفتگو خواهد داشت.

ساداتی نژاد در رابطه با پیشنهادات مصوبات سفر در جلسه با رئیس جمهور گفت: استان لرستان با جمعیت عشایری ۸۵ هزار نفری، ۷ درصد از جمعیت عشایر کشور را در خود جای داده است، به همین منظور یکی از پیشنهادات ما در جلسه با رئیس جمهور اختصاص ۵۴ میلیارد توامن اعتبار برای پروژه های ایل راه ها و آبرسانی به عشایر بوده است.

وی با بیان این که لرستان بهشت گیاهان دارویی کشور است، عنوان کرد:  طرح توسعه گیاهان دارویی در سطح ۸ هزار هکتار از اراضی استان طی چهار سال اجرا می شود که از مصوبات سفر، اختصاص ۵۰ میلیارد تومان اعتبار اولیه به این طرح خواهد بود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که استان لرستان نمایشگاه دیم کشور است، خاطرنشان کرد: ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به این که استان لرستان رتبه اول آبزی پروری غیر ساحلی را در کشور دارد، عنوان کرد: ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه زیرساخت های آبزی پروری پیش بینی شده است.

ساداتی نژاد ادامه داد: ۲۲۰ مییلیارد تومان اعتبار برای تجهیز اراضی به سامانه های نوین آبیاری، ایستگاه های پمپاژ، بهسازی کانال ها و تکمیل طرح های نیمه تمام آب و خاک در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به این که استان لرستان رتبه دوم را در اراضی جنگلی زاگرس دارد، عنوان کرد: اعتبار مطلوبی را برای مدیریت و کنترل زوال جنگل های زاگرس پیشنهاد شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که استان لرستان بخش بالادست سدهای بزرگ محسوب می شود، گفت: ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه طرح های آبخیزداری به این استان اختصاص داده خواهد شد، همچنین ۱۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای بخش های گلخانه، صنایع تبدیلی و دامپروری  صنعتی در نظر گرفته شده است.

ساداتی نژاد تاکید کرد: این اعتبارات برای سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده و به زودی تخصیص آن به استان انجام می شود تا تمام طرح های نیمه تمام مذکور به سرانجام برسد و مشکلات مردم این استان برطرف شود.