وزیر اسبق معادن و فلزات انتقاد کرد: نگاه وزارت صنعت به معادن نگرش جریمه ای است

0
۳۰۷ بازدید

گروه تولید: وزیر اسبق معادن و فلزات گفت: امروز با برچیدن هر میز دولتی در واقع یک گره از کار مردم باز می شود و برخلاف آن، مشکل برای آنها افزوده خواهد شد.

حسین محلوجی روز شنبه در دوازدهمین همایش علمی گرامیداشت روز مهندسی معدن در دانشگاه امیرکبیر، اظهار داشت: بخش معدن در دوره ای که مسئولیت آن را برعهده داشتم، مهجور و عقب افتاده بود و امروز چنانچه با کشورهای پیشرفته در این بخش مقایسه شود، همان شرایط را دارد.

وی سیاست واگذاری معادن به مردم را در دوره مسئولیت خود یادآور شد و افزود: تمام مدیران کل معادن وفلزات در آن زمان تفویض اختیار داشتند تا معادن را به بخش خصوصی واگذار کنند و این امر پیامد رونق فعالیت ها را در پی داشت.

محلوجی گفت: یکی از بهره برداران معدن سنگ آهن که سنگ هماتیتی برداشت کرده، در دوره یک سال گذشته نسبت به مجوز خود افزایش استخراج داشته و این امر موجب جریمه این بهره بردار شد، درحالی که قیمت هرتن این ماده معدنی اکنون از نرخ کاه هم ارزانتر است.

وی خاطرنشان ساخت: موضوع مزبور را به وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز گزارش داده ام، او نظر مثبت دارد اما همکاران وزیر دیدگاه و سیاست های خاص خود را دنبال می کنند.

محلوجی اضافه کرد: اطلاعات کسب شده نیز حاکیست که وزارتخانه یادشده اکنون با خیلی از معادن نگرش جریمه کردن را دارد و به این ترتیب اینگونه اقدامات، موجب مزاحمت و تعطیلی معادن می شود.

به اعتقاد وزیر اسبق معادن و فلزات، چنانچه بهره بردار معدنی اضافه برداشت نسبت به پروانه داشته باشد، باید حقوق دولتی بیشتری بپردازد و نباید به شیوه ای برخورد شود که پیامد تعطیلی معدن را به دنبال داشته باشد.

در این مراسم از محلوجی به عنوان بانی احداث دانشکده معدن و متالورژی دانشگاه امیرکبیر در سال ۱۳۶۹ که ۱۱ طبقه است و هشت طبقه آن روی زمین واقع شده با اهدای لوح و تندیس ویژه از سوی انجمن علمی دانشجویی مهندسی معدن تقدیر شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12853