وزیر کشور: گزینه معاون سیاسی در حال بررسی است

0
۲۸۳ بازدید

وزیر کشور با بیان این که معاونت سیاسی وزارت کشور، معاونت بسیار مهم، حساس و تاثیرگذاری است، گفت: برای انتخاب معاون جدید سیاسی به گزینه هایی رسیده ایم که باید با دولت و رییس جمهوری هماهنگ شود.

 به گزارش ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی این مطلب را پس از جلسه چهارشنبه هیات دولت در جمع خبرنگاران بیان کرد .
وزیر کشور در پاسخ به سوالی درباره عدم حمایت دولت از اصلاح طلبان در شورای شهر تهران گفت: قرار نیست دولت در انتخابات داخل شورای شهر از کسی حمایت کند و اساس این اقدام نادرست است.
رحمانی فضلی تصریح کرد: شورای شهر یک نهاد دموکراتیک و مدیریتی برخاسته از بطن مردم است که هیات رییسه آن براساس رای انتخاب می شود.
وزیر کشور در بخش دیگری از این نشست خبری به آماده کردن مقدمات تدوین برنامه ششم توسعه اشاره کرد و افزود: عقب افتادگی تاریخی در حوزه توازن و تعادل در مناطق داریم که به دهه ۴۰ برمی گردد، به هر حال تجلی این عقب افتادگی ها در اقدامات و برنامه ها در حوزه اجتماعی و منطقه ای خود را نشان می دهد.
وزیر کشور خاطر نشان کرد: ما با مشکلات و مباحثی در مناطق از جمله عقب افتادگی توسعه ای، فقر عمومی، مهاجرت ها، حاشیه نشینی در کنار شهرهای بزرگ و بیکاری و انواع بزه ها و ناهنجاری ها روبرو هستیم که دلایل مختلفی دارد.
رحمانی فضلی توضیح داد: یکی از دلایل اصلی این عقب افتادگی ها، عدم توجه به مناطق و رعایت توازن و توسعه پایدار است که پیش از این در شورای اجتماعی بررسی و با جمع بندی نظرات تمام دستگاه ها، امروز در دولت مطرح کردیم.
وزیر کشور اظهار امیدواری کرد: وزارت کشور در برنامه ششم توسعه به نحوی تاثیر گذار باشد که براساس آن مناطق به توسعه یافتگی پایداری برسند.
وی ادامه داد: طبیعی است همه جریانات سیاسی که در این نهادها حضور دارند، برای حضور در هیات رییسه و برای تاثیرگذاری بیشتر فعالیت می کنند و این بار نوع ترکیب ها به گونه ای شد که آقای چمران رای آورد و وزارت کشور هیچ برنامه و نظری در این خصوص نداشت و در آینده هم نخواهد داشت.
وزیر کشور با اشاره به در پیش بودن انتخابات دوره دهم مجلس گفت: اگر فکر می کنید دولت در انتخابات مجلس دخالت می کند، قطعا اینطور نیست و ما به عنوان دولت و وزارت کشور باید بسترساز و زمینه ساز اجرای انتخابات صحیح و قانونی باشیم.
رحمانی فضلی در پاسخ به سوال دیگری درباره مرزها اظهار داشت: عنصر همجواری در کنار دو کشور بی ثبات و ناپایدار در حوزه مناطق مرزی همچون افغانستان، پاکستان و اخیرا عراق به طور طبیعی فضا را تحت تاثیر قرار می دهد.
وی افزود: دستجات و فرقه هایی هم قصد سوءاستفاده از این وضعیت را دارند و در تبلیغات آن ها عقده هایشان علیه جمهوری اسلامی ایران نمایان است، اما این که چقدر موثر باشند و بتوانند به داخل کشور ما نفوذ کنند و اقدامی انجام دهند، واقعا مواردی را به این معنا نداشته ایم.
رییس شورای امنیت کشور تصریح کرد: این گروه ها در حوزه های رسانه ای و فضای مجازی فعالیت هایی دارند و تلاش هایی در برقراری ارتباط با داخل کشور به عمل آورده اند اما نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی ما کاملا به اوضاع مرز مسلط هستند.
رحمانی فضلی در پاسخ به سوالی مبنی بر نوشتن نام سرکرده گروهک تروریستی داعش در خیابان های سیستان و بلوچستان گفت: خیر ، قویا چنین چیزی را تکذیب می کنم.
** استفاده از ظرفیت های مناطق مرزی
رحمانی فضلی تاکید کرد: در منطقه غرب کشور آمادگی کامل در جوار مرز داریم و نیروهای خود را مستقر کردیم، اگر بخواهد اقدامی خطوط قرمز ما را در حوزه مرزی تهدید کند، بدون هیچگونه معطلی پاسخ خواهیم کرد.
وی خاطر نشان کرد: برای تامین امنیت داخلی خود براساس تصمیماتی که اتخاذ شده است، عمل می کنیم. البته اوضاع در داخل عراق به گونه ای پیش می رود که دولت مرکزی، اجماع و اتحاد یکپارچه مردم را شاهد هستیم.
وزیر کشور دولت تدبیر و امید با بیان این که جمهوری اسلامی ایران در مقابله با افراطی گری در منطقه نقش مهمی داشته است، ادامه داد: از طرف دیگر با فهم و درکی که کشورهای منطقه و حتی آمریکایی ها از مقوله داعش به عنوان یک پدیده خطرناک دریافته اند، همه درصدد این هستند که این پدیده مدیریت و کنترل شود.
رحمانی فضلی در پاسخ به سوال دیگری با بیان اینکه چرا وزارت کشور در حوزه مفاسد اقتصادی مستقیما ورود نکرده است؟ اظهار داشت: از باب اینکه استانداران ما به عنوان رییس دستگاه اجرایی باید بر سیاست های ابلاغی دولت و قراردادها در قالب پیمانکاری ها نظارت داشته باشند، طبیعتا وزارت کشور در این حوزه ، سیاست های دولت مبنی بر مبارزه با مفاسد اقتصادی را دنبال می کند و وزارت کشور نقش هماهنگی و پشتیبانی این موضوع را دارد.
وی درباره اعتراض کارگری در شهرستان بافق هم گفت: در آنجا اختلافاتی بین مردم و کارگرهای معدن وجود داشت که دولت در جلسه ای این موضوع را بررسی کرد و بنا شد مسوولان در محل حاضر شوند و تصمیم گیری کنند که تصمیمات خوبی اتخاذ شده و توافق شد با رعایت تمام جنبه های قانونی و دادن حق به افراد صاحب حق عمل شود.
وزیر کشور با اشاره به بسته خروج از رکود دولت اظهار داشت: یکی از مقوله های مهم در این بسته بحث افزایش صادرات است. یعنی ما باید در کشور تولید را با رویکرد صادرات تعریف کنیم که اگر این کار را انجام ندهیم، نمی توانیم جهش خوبی در بحث رشد اقتصادی داشته باشیم.
رحمانی فضلی بازارچه های مرزی را دارای نقش بسیار مهمی در صادرات کالاها دانست و افزود: در دولت مطرح شد که صادرات در مناطق مرزی به کشورهای همجوار را بررسی کنیم که وزارت خارجه و وزارت اقتصاد در این زمینه ماموریت گرفتند.
وی درباره تدوین قانون احزاب نیز این گونه پاسخ داد: در این زمینه یک مبنای اصلی داشتیم و این مبنای اصلی این بود که متکی بر مردم و مشارکت واقعی آنها در فرآیند تصمیم سازی می توانیم موفق شویم.
وزیر کشور اضافه کرد: این مبنا را در تمام حوزه ها که براساس تجربه دراز مدت آقای روحانی است مشاهده می کنید. مثلا در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بار اصلی را بر دوش مردم می گذاریم لذا در حوزه سیاسی نیز قصد داریم چنین اقدامی انجام دهیم.
رحمانی فضلی ادامه داد: بنا شد در حوزه احزاب و تشکل ها در جلساتی باحضور نمایندگانی از مجلس، احزاب و وزارت کشور در مورد این قانون جمع بندی شود که این جلسات در حوزه قانون انتخابات و قانون احزاب در مرکز آموزش و پژوهش وزارت کشور برگزار می شود و زمانی که به جمع بندی برسیم آن را ارایه خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: وقتی در حوزه توازن و تعادل منطقه ای حرف می زنیم، الزاما به این معنا نیست که تغییراتی در تقسیمات کشوری ایجاد کنیم و ما با همین وضعیت فعلی نیز می توانیم با لحاظ کردن اصول کلی در برنامه و اصول اجرایی در بودجه سالانه ساماندهی کنیم.
وزیر کشور خاطر نشان کرد: این ساماندهی یکی از دستاوردهای مهم دولت تدبیر و امید خواهد بود که اعتدال را در حوزه جغرافیایی هم داشته باشیم.
رحمانی فضلی افزود: با اقدامات دولت در منطقه شرق کشور، طرح های خوب، موثر و تاثیرگذاری در حوزه اقتصاد و معیشت مردم تصویب شده است و آقای نوبخت نیز تلاش کرده که تمام منابع را ۱۰۰درصد اختصاص دهد.
وی با یادآوری آزادی گروگان ها در منطقه، تصریح کرد: آزادسازی گروگان ها با استفاده از ظرفیت های اجتماعی و نفوذ ریش سفیدهای طوایف، موضوع بسیار مهمی در معادلات امنیتی است.
وزیر کشور ادامه داد: اخیرا بحث ریگی نیز در آن مناطق مطرح شده که در گروگانگیری ۵ نفره نقش داشت، در درگیری و اختلافات بین خودشان از بین رفت که نشان از علائمی است که در آن مناطق نیز با این نوع تندروی ها مخالفت وجود دارد.
رحمانی فضلی در پایان اظهار داشت: امیدواریم با اقدامات مناسب که منجر به توسعه پایدار و متوازن در مناطق بشود و با افزایش روزافزون امید مردم و همکاری همه ملت بتوانیم گام های بلندی را برداریم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=5017