کد خبر: 5919
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳

وزیر بهداشت: “غذا” و “هوا” را سیاسی نکنید

وزیر بهداشت: “غذا” و “هوا” را سیاسی نکنید

وزیر بهداشت ضمن اعلام تعیین فهرست فراورده‌های خوراکی و آشامیدنی آسیب رسان سلامت در عین حال گفت: بحث غذا و هوا باید به صورتی علمی و جدی پیگیری شود و نباید اجازه داد که این مبحث به نگاه‌های سیاسی آلوده شود.


به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم بزرگداشت روز جهانی غذا ضمن اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت از سوی مقام معظم رهبری گفت: بر اساس سیاست‌های ابلاغی نظام سلامت، تولی‌گری امر سلامت با وزارت بهداشت است. بر این اساس تامین امنیت غذایی، اولویت پیشگیری بر درمان و همچنین اصلاح سبک زندگی و ... مورد تاکید قرار دارد.
وی افزود: بحث غذا و هوا را باید به صورتی علمی و جدی پیگیری کنیم و اجازه ندهیم به نگاه‌های سیاسی آلوده شود. از جریانات و گروه‌های سیاسی و همچنین همکاران خود در وزارت بهداشت و مجلس خواهش می‌کنم که اجازه دهند اظهار نظر در حوزه غذا و سلامت مردم از سوی مراکز اصلی آن یعنی مراکز تحقیقاتی و دستگاه متولی آن یعنی وزارت بهداشت اعلام شود که صرفا نگاه علمی به مبحث دارند و از منظر علمی قضاوت می‌کنند.
هاشمی ضمن اشاره به اقدامات دولت در حوزه محیط زیست و همچنین سلامت افزود: اگر دولت قدم‌های موثری در حوزه هوا برداشته و بنزین را به بنزین مرغوب‌تری تبدیل کرده باید از آن تشکر کرد. این چنین اقدامات در شرایطی که دولت به شدت نیازمند منابع مالی‌ست در خور تقدیر است.
وزیر بهداشت تاکید کرد: در حوزه غذا نیز اگر سخنی گفته یا اقدامی انجام می‌شود همه موظفند که رعایت حقوق مردم را داشته باشند، از حاشیه‌پردازی پرهیز کنند و اجازه دهند امور در مسیری منطقی و علمی پیش رود.
هاشمی ضمن تشکر از دولت به دلیل در اولویت گذاشتن مبحث سلامت افزود: صنعت غذای کشور یکی از صنایع پیشرو بوده و مدیران این صنعت همواره به نقش موثر خود در پیشگیری و رعایت بهداشت واقف بوده‌اند.
به گفته وزیر بهداشت در حال حاضر بیش از ۱۲ هزار واحد به تولید مواد غذایی و آشامیدنی مشغولند و ۴۵ هزار پروانه نیز برای تولید مواد غذایی و آشامیدنی صادر شده است. ۲۵ درصد درآمد خانوارها صرف تامین مواد غذایی می‌شود. بنابراین نقش این صنعت در کشور بسیار مهم است؛ اگرچه که اغلب تولیدات این صنعت در داخل کشور است. صادرات ۱٫۳ میلیارد تومانی صنعت غذا باید ارتقا یابد. حضور در بازارهای بین‌المللی بی‌تردید در ارتقای کیفیت محصولات داخلی نیز تاثیرگذار است. همچنان که در حوزه دارو علاقمند به حضور شرکت‌های ایرانی در مجامع بین‌المللی هستیم از حضور صنعت غذا نیز در این بازارها استقبال می‌کنیم و هر کمکی از دستمان برآید مضایقه نخواهیم کرد.

وی تاکید کرد: در حوزه غذا در وزارت بهداشت نکته‌ای وجود ندارد که از مردم پنهان کنیم . در عین حال نباید مردم را ترساند؛ چرا که هر نوع اطلاع رسانی نابجا در این حوزه می‌تواند آسیب‌های روانی به دنبال داشته باشد و بی‌تردید این امر خلاف بهداشت و پیشگیری است. باید با متانت، دقت و وظیفه شناسی به ارتقای فرهنگ عمومی و پیشگیری از خلاف‌های گروهی پرداخت. نباید با اعصاب مردم بازی کرد.

هاشمی افزود: وزارت بهداشت در جهت صیانت از سلامت ایرانیان و توجه به امر پیشگیری و بهداشت برنامه‌های متعددی در دستور کار دارد. ۵۰ درصد جمعیت کشور اضافه وزن دارند، بنابراین باید تغییر الگوی مصرف در چربی‌ها ایجاد شود. حذف چربی ترانس از مواد خوراکی باید صورت گیرد. البته طی یک دهه گذشته اقدامات موثری در این زمینه انجام شده است، امیدواریم این پنج درصد باقی مانده نیز حذف شود. لازم است قندهای ساده و نمک در منابع غذایی محدود شود. بی‌تردید این امر کار اصلی صنایع غذایی است.