کد خبر: 6043
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳

وزیربهداشت در اجلاس کشورهای عضومنطقه مدیترانه شرقی تاکیدکرد ضرورت تشدید نظارت در مرزها برای پیشگیری از ورود بیماری‌های واگیر

وزیربهداشت در اجلاس کشورهای عضومنطقه مدیترانه شرقی تاکیدکرد ضرورت تشدید نظارت در مرزها برای پیشگیری از ورود بیماری‌های واگیر

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان که به منظور شرکت در شصت و یکمین اجلاس کشورهای عضو منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت به تونس سفر کرده است، در جلسه‌ای که با حضور کشورهای گروه جی ۵ تشکیل شد، بر ضرورت تشدید سیستم‌های نظارتی در مرزها برای پیشگیری از ورورد بیماری‌های واگیر تاکید کرد.


به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در این جلسه طی سخنانی با بیان این که گروه ۵ نمونه بارزی از همکاریهای جنوب - جنوب است، یادآور شد: این گروه با همکاری کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، جمهوری اسلامی ایران و دفتر منطقه‌ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت WHO)-EMRO) با هدف اجرایی نمودن مقررات بهداشتی بین المللی مصوب سال ۲۰۰۵ (IHR 2005) تشکیل شده است.
وزیر بهداشت، ارتقاء امنیت بهداشت عمومی و عملیاتی نمودن مقررات بهداشتی بین المللی ۲۰۰۵ (IHR 2005) را دو محور اصلی مورد بحث در جلسه گروه جی ۵ عنوان کرد.
وی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران در روزهای آخر سپتامر ۲۰۱۴ میزبان اجلاس گروه جی ۵ با شرکت کارشناسان عالی رتبه از کشورهای عضو این گروه بوده است، خاطرنشان کرد: این اجلاس فرصت بی نظیری را برای شرکت کنندگان در راستای تبادل تجربیات مفید کشورهای عضو منطقه EMRO فراهم می‌آورد.
دکتر هاشمی در ادامه از همکاری دفاتر اروپایی و شرق مدیترانه سازمان جهانی بهداشت و نیز سازمان خواروبار کشاورزی(FAO) به دلیل ایجاد این فرصت و پیگیری‌های جدی آنها در این خصوص قدردانی کرد.
وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: موضوع مشترک بیماری های واگیر در کشورهای عضو گروه جی ۵ و لزوم به کارگیری مقررات بهداشتی بین المللی ۲۰۰۵ در مبادی مرزی و خصوصا عبور از مرزهای زمینی، دارای اهمیت بسزایی بوده ونمی توان از آن غفلت کرد.
وی افزود: ظهور تهدیدات و شیوع بیماری هایی مانند آنفلوانزای همه گیر ۲۰۰۹، بیماری سل مقاوم به درمان، فلج اطفال، ابولا و کرونا ویروس، یاد آور اهمیت بکارگیری مقررات بهداشتی بین المللی هستند.
هاشمی با یادآوری این که تعداد در حال رشد سفرها و تجارت‌ها و همچنین مسافران غیر قانونی که از مرزهای ما عبور می کنند، کشورهای ما را آسیب پذیر کرده و باعث بروز تهدیداتی برای بهداشت جامعه خواهد شد، تصریح کرد: ضرورت دارد تا اعضای گروه جی ۵ همکاری ها و ظرفیت های مرزی خود را افزایش داده و برای ارتقاء این همکاری، از سیستم نظارتی مناسب تر همراه با عملیات یکپارچه هشداردهی، آمادگی و پاسخ دهی برای تهیه برنامه های احتمالی و برقراری خدمات پیشگیری در مرزها، بهره مند شوند.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: گروه جی ۵ چارچوب بسیار خوبی برای تحقق این اهداف را فراهم می نماید.