جمعه 24 فروردین، 1403

کدخبر: 3875 13:19 1393/05/05
وزیرارشاد: تبادلات فرهنگی باعث گسترش روابط ایران و چین می شود

وزیرارشاد: تبادلات فرهنگی باعث گسترش روابط ایران و چین می شود

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
وزیرارشاد: تبادلات فرهنگی باعث گسترش روابط ایران و چین می شود

وزیرارشاد: تبادلات فرهنگی باعث گسترش روابط ایران و چین می شود

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با سفیر جدیدچین درایران تبادلات فرهنگی را موجب گسترش و عمیق بخشیدن به روابط دو ملت دانست و از آمادگی جمهوری اسلامی برای برگزاری هفته فرهنگی در کشور چین خبرداد.
 به گزارش ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی روز یکشنبه در دیدار با پانگ سن یادآور شد: کشور های ایران و چین از دیر زمان با یکدیگر روابط عمیق و گسترده ای داشته اند و حتی برقراری این روابط به قبل از برقراری روابط سیاسی بین آنها برمی گردد.
وی افزود: چین به عنوان کشور دارای فرهنگ و تمدن بسیار قدیمی و کهن در شرق آسیا محسوب می شود و ایران از قدیم با این کشور به عنوان کشور صاحب تمدن روابط دیرینه دارد و می توان از جاده ابریشم به عنوان سمبل و نشانه این روابط یاد کرد.
جنتی با اشاره به توسعه روابط بین دو کشور ایران و چین در طول سه دهه اخیر،گفت: هم اکنون از نظر تجاری روابط خوبی بین دو کشور وجود دارد و در حوزه های فرهنگی نیز زمینه های بسیار گسترده ای برای همکاری فراهم است.
وی گفت: با توجه به امضای موافقتنامه فرهنگی که در گذشته بین دو کشور ایران و چین امضا شده است؛ برنامه های مبادلات اجرایی در آن عنوان شده که پایه و اساس همکاری های بین دو کشور محسوب می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: فرهنگ زیر بنای سیاست و اقتصاد هر جامعه ای است و به عنوان هویت ملی تمامی کشورها به شمار می آید و امروزه بسیاری از کشورها به این نتیجه رسیده اند که در کنار روابط رسمی و دیپلماتیک خود، از طریق روابط فرهنگی با سایر کشورها می توانند ملت ها را به یکدیگر نزدیک کنند.
وی با تاکید بر اینکه رفت و آمدهای اتباع دو کشور به شناخت جوامع از یکدیگر کمک می کند گفت: برای برقراری همکاری های گسترده تر و شناخت بیشتر از فرهنگ و تمدن، می توان شرایطی را فراهم کرد تا گردشگران بیشتری از کشورهای ایران و چین از مجموعه های تاریخی و فرهنگی یکدیگر بازدید کنند.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید یادآور شد: با تشکیل هیات رسانه ای و مطبوعاتی از سوی دو کشور می توان شرایط بازدید از مناطق و مکان های تاریخی و فرهنگی دو کشور را نیز فراهم آورد تا این هیات بس از بازدید های خود به معرفی دو کشور بپردازند.
وی با اشاره به آثار تاریخی موجود در شهرهای شیراز، اصفهان، شوش،کرمان و ... گفت: ایران داری تاریخ و تمدن دیرینه ای است و بسیاری از مجموعه های تاریخی آن به هزاران سال گذشته برمی گردد.
در ادامه این دیدار سفیر جدید چین در ایران نیز گفت: لازم است بسیاری از کارشناسان چین شناسی ایران به کشور چین سفر کنند و با این کشور و آثار و تاریخی آن از نزدیک آشنا شوند.
پانگ سن افزود: با برگزاری نمایشگاه های مختلف از جمله نمایشگاه سکه های قدیمی، خوشنویسی و معرفی آثار تاریخی دو کشور می توان در تعمیق روابط فرهنگی میان دو کشور تلاش کرد.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |