ورود ۹ هواپیمای جدید به ایران تا اوایل زمستان

0
۱,۲۹۷ بازدید

مدیرعامل ایران‌ایر در مراسم ورود چهار هواپیمای ATR به ایران با بیان این‌که ورود چهار هواپیمای ATR نتیجه ۱۵ ماه مذاکره مداوم است، اعلام کرد: طبق توافقات صورت گرفته تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی ۹ فروند هواپیما به ناوگان ایران‌ایر اضافه خواهد شد.

درمراسم ورود ۴ هواپیمای ای تی آر مطرح شد:

گروه امورزیربنایی-نخستین فروند از چهار فروند هواپیمای ای تی آر که قرار است در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست.

به گزارش جهان اقتصاد، این هواپیماها روز سه شنبه در فرودگاه بلانیاک شهر تولوز فرانسه به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به طور رسمی تحویل داده شدند.

ایران ایر ۲۰ فروند هواپیمای ای تی آر ۷۲ نفره خریداری کرده که ۴ فروند آن ۲۷اردیبهشت ماه تحویل داده شد و ۱۶ فروند دیگر به تدریج وارد ناوگان هوایی ایران ایر می شود.

سازمان هواپیمایی کشوری گواهینامه های این هواپیماهای کوچک مسافری را برای پرواز در مسیرهای داخلی صادر کرد.

برای انتقال این هواپیماها و انجام روند اداری تحویل به ایران ایر، «فرهاد پرورش»، مدیرعامل ایران ایر ۳ روز پیش و گروه کارشناسی فنی و خلبانی این شرکت از چند هفته پیش در شهر تولوز فرانسه حضور داشته اند.

با ورود چهار فروند هواپیمای ای تی آر به ناوگان هوایی ایران ایر، در مدت ۵ ماه هفت فروند هواپیمای نو و مدرن وارد ناوگان هوایی این شرکت شده که جان تازه ای به ناوگان قدیمی هوایی کشور بخشیده است.

مدیرعامل ایران‌ایر در مراسم ورود چهار هواپیمای ATR به ایران با بیان این‌که ورود چهار هواپیمای ATR نتیجه ۱۵ ماه مذاکره مداوم است، اعلام کرد: طبق توافقات صورت گرفته تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی ۹ فروند هواپیما به ناوگان ایران‌ایر اضافه خواهد شد.

فرهاد پرورش گفت: پس از اجرایی شدن برجام، ایران‌ایر مذاکرات خود برای خرید هواپیماهای جدید را خیلی زود آغاز کرد که نتیجه آن نهایی شدن قرارداد با ایرباس و بوئینگ و سپس ATR بود.

وی ادامه داد: در طول ۱۵ ماه گذشته مذاکرات مداومی با شرکت هواپیماساز ATR داشتیم که اصلی‌ترین دلیل طولانی شدن این مذاکرات نیاز به قطعی شدن خدمات پس از فروش و پشتیبانی فنی از هواپیماها بود که خوشبختانه با نهایی شدن مذاکرات و لحاظ شدن نظر ایران این قرارداد ماه گذشته نهایی شد.

مدیرعامل ایران‌ایر با بیان این‌که طبق توافقات،ATR  در مرحله‌ نخست باید چهار هواپیما به ایران می‌داد، توضیح داد: پیش از نهایی شدن قرارداد، چند فروند هواپیما برای ایران آماده سازی شده بود تا به محض نهایی شدن قرارداد به ایران‌ایر تحویل شود. خوشبختانه امروز چهار هواپیما به طور همزمان وارد ناوگان ایران‌ایر شدند که این روند در ماه‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

پرورش درباره‌ی مشخصات فنی هواپیماهای جدید ایران‌ایر نیز گفت: هواپیماهایی که امروز وارد کشور شدند توان جابه‌جایی ۷۰ مسافر را خواهند داشت. این هواپیماها تا ارتفاع ۲۵ هزار پا و با سرعت ۶۰۰ کیلومتر در ساعت پرواز می‌کنند و می‌توانند ۱۵۳۰ کیلومتر را در یک برنامه پروازی طی کنند. ایران‌ایر برنامه‌ریزی کرده تا از این هواپیماها برای فعال کردن دوباره فرودگاه‌های کوچک استفاده کنند و همان‌طور که استانداران و نمایندگان مجلس پیگیری کرده‌اند، قطعا می‌توان با استفاده از آنها فرودگاه‌های کوچک را رونق داد.

وی با اشاره به ادامه یافتن مذاکرات برای جذب فاینانس برای خرید هواپیماهای جدید بیان کرد: ما در حال حاضر مذاکرات با شرکت‌های فاینانس دهنده را ادامه داده‌ایم و بناست در آینده نزدیک یک مناقصه به منظور تعیین شرکت نهایی در دستور کار قرار گیرد. بعد از آن تمام مبالغی که ایران تاکنون پرداخت کرده به عنوان پیش پرداخت هواپیماهای بعدی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل ایران‌ایر در پاسخ به سوال ایسنا درباره‌ی چگونگی برنامه‌ریزی برای تحویل هواپیماهای بعدی به ایران، توضیح داد: طبق توافقات صورت گرفته با ATR ما تا پایان سال ۲۰۱۷، پنج فروند هواپیمای دیگر از این شرکت تحویل خواهیم گرفت که نخستین آن در ماه آگوست تقریبا سه ماه آینده به ایران می‌رسد. همچنین تا پایان سال ۲۰۱۸، ATR، ۱۱ هواپیمای دیگر نیز به ایران تحویل می‌دهد تا این قرارداد به طور کامل اجرایی شود.

پرورش ادامه داد: در کنار آن ایرباس نیز که تاکنون سه فروند هواپیما به ایران داده است تا پایان سال ۲۰۱۷، چهار هواپیمای ایرباس ۳۲۰ دیگر نیز به ایران‌ایر تحویل می‌دهد تا جمع هواپیماهای جدیدی که تا پایان سال به ایران خواهد رسید به ۹ فروند برسد. همچنین در سال آینده میلادی ایرباس پنج فروند هواپیمای ۳۲۱ و چهار فروند هواپیمای ۳۳۰ به ایران خواهد داد.

وی درباره‌ی چگونگی اجرایی شدن قرارداد با بوئینگ نیز گفت: پس از آنکه امکان ورود یک هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ به ایران فراهم نشد، ما بار دیگر به قرارداد خود مراجعه کردیم که نخستین تحویل هواپیما را به اردیبهشت‌ماه سال آینده می‌رساند. بوئینگ در سال بعد سه فروند ۷۷۷ به ایران تحویل خواهد داد و تا پایان سال ۲۰۲۰ نیز تعداد بوئینگ‌های تحویل شده به ۱۵ فروند می‌رسد.

مدیرعامل ایران‌ایر در پاسخ به این سوال که آیا این شرکت برای استفاده از هواپیماهای جدید نیاز به جذب خلبان دارد، نیز گفت: متاسفانه برخی این طور تلقی می‌کنند که ایران‌ایر هواپیماهای جدید را بدون مطالعه قبلی وارد کرده است. این در شرایطی است که ما برای هر فروند هواپیمای جدید مطالعاتی گسترده و مذاکراتی جدی داشته‌ایم و تا دو سال آینده ایران‌ایر برای استفاده از هواپیماهای جدید خود هیچ نیازی به جذب خلبان ندارد.

پرورش اضافه کرد: در کنار آن آموزش خلبانان جدید جز تعهدات شرکت‌های هواپیماساز است که براین اساس ما مقدمات آن را فراهم کرده‌ایم که با همکاری شرکت ATR خلبانان ما از آموزش‌های آنان استفاده کنند، ولی پیش از پایان دوره‌های آموزشی به منظور آنکه از فرصت نهایت استفاده را ببریم، این شرکت به ما کمک کرده تا از نظر خلبان مشکلی وجود نداشته باشد. این مساله جزو تعهدات ثبت شده در قرارداد است و ایران‌ایر حتی تاکنون یک دلار به این منظور پرداخت نکرده است.

سهم خود را از اقتصاد جهانی پس گرفتیم

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه عده‌ای یادشان رفته در دولت گذشته قرار بود انجام پروازهای داخلی به شرکت خارجی واگذار شود، گفت: خرید هواپیماهای جدید علاوه بر ایجاد اشتغالزایی و افزایش رونق صنعت هوانوردی، باعث اعتماد کشورها به نظام جمهوری اسلامی ایران شد.

اصغر فخریه کاشان نیز در نشست خبری در حاشیه این مراسم اظهار داشت: برجام یک سند موفقیت‌آمیز دولت و نظام جمهوری اسلامی بوده که حسن‌های بسیار زیادی برای کشورمان داشته که از بارزترین آن خرید هفت هواپیمای جدید به صورت مستقیم است.

وی ادامه داد: ما توانستیم دست واسطه‌گران را کوتاه کنیم و برای گروه ماهر و متخصص کشورمان فرصت کار ایجاد کنیم. به طور قطع خرید هواپیما به صورت مستقیم نمونه بارزی از اجرای اقتصاد  مقاومتی است.

فخریه کاشان تاکید کرد: یادمان نرود که در دولت احمدی‌نژاد قرار بود یک ایرلاین خارجی پروازهای داخلی کشورمان را انجام دهد اما امروز توانسته‌ایم علاوه بر جوان‌سازی ناوگان هوایی کشورمان سهم خود را از اقتصاد جهانی پس بگیریم و این صنعت را اقتصادی کنیم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مزیت‌های هواپیماهای کوتاه‌برد ATR گفت: پیش از این فرودگاه‌های استان‌های کم‌ برخوردار به سایر فرودگاه‌های کشور متصل نبودند چرا که امکانات پذیرش هواپیماهای پهن پیکر را نداشتند.

وی افزود: از سوی دیگر پیش از این مسافران مقصد ساری برای سفر به زاهدان مجبور به سفر به تهران و بعد به مقصد نهایی خود بودند اما امروز این پروازها به صورت مستقیم انجام می‌شود و این سند توفیق برجام است.

فخریه کاشان با اشاره به فرصت شغلی که با ورود هر هواپیما ایجاد می‌شود ادامه داد: طبق گزارش‌های جهانی با ورود هر هواپیما هزار شغل به صورت مستقیم ایجاد می‌شود، بنابراین با ورود هفت هواپیما، هفت هزار شغل ایجاد کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر خرید هواپیماهای جدید به معنای اعتماد دنیا به نظام جمهوری اسلامی ایران است. شرکت‌های مالی و بانک‌ها و دولت‌های خارجی متعدد درگیر قراردادهای فروش هواپیما به ایران هستند و وزارت خارجه آمریکا هم مجوز فروش هواپیما را به کمپانی‌های سازنده هواپیما ارائه کرد و این نشان می‌دهد اعتماد به نظام جمهوری اسلامی ایران در دنیا افزایش یافته است.

فخریه کاشان با اشاره به فعالیت‌های پیچیده نقل و انتقالات پول برای خرید هواپیماهای جدید ادامه داد: به طور قطع خرید این هواپیماها مدیون زحمات افراد متعددی از جمله مدیران بانک مرکزی، مدیران بانک صنعت و معدن و وزیر راه و شهرسازی است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=60389