ورود قریب الوقوع ۴ فروند هواپیمای ای تی آر به ناوگان ایران

0
۸۱۳ بازدید

قائم مقام وزیر راه اعلام کرد

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل با اشاره به قرارداد شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با کمپانی ای.تی.آر گفت: در سال ۲۰۱۷ ای تی آر ۹ فروند هواپیما به ایران ایر تحویل می دهد که ۴ فروند آن این هفته وارد کشور می شود.

اصغر فخریه کاشان در گفت وگو با ایرنا افزود: خلبانان و متخصصان ایران ایر هم اکنون در تولوز فرانسه هستند تا با انجام فرآیند تحویل این هواپیماها تحویل ایران ایر شود.

وی با بیان اینکه شرکت ایرباس با توجه به قرارداد خود به ایران ایر تاکنون ۳ فروند هواپیما به ایران ایر تحویل داده است، اظهارداشت: ایرباس امسال ۳ فروند دیگر هواپیما نو به ایران ایر تحویل خواهد داد تا به تدریج وارد کشور شوند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل درباره قرارداد ایران ایر با بوئینگ نیز گفت: شرکت بوئینگ طبق قرارداد خود نخستین فروند از هواپیماهای خود را در سال ۲۰۱۸ به ایران ایر تحویل می دهد.

وی اظهار داشت: شرکت بوئینگ اخیرا پیشنهاد کرده بود که یک فروند هواپیمای ۷۷۷ به ایران ایر تحویل دهد که ما اعلام کردیم اگر از لحاظ فنی، مالی و حقوقی مورد قبول باشد ما از آن استقبال می کنیم.

فخریه کاشان با بیان این که ما مذاکرات خود را در خصوص تحویل این هواپیما با بوئینگ آغاز کردیم، گفت: تمام مذاکرات ما با بوئینگ با صمیمیت و صداقت انجام شد و ما اعلام کردیم نمی توانیم از این هواپیما در ناوگان هوایی خود استفاده کنیم، لذا مقرر شد که تحویل هواپیماهای بوئینگ به ایران ایر طبق قرارداد از سال ۲۰۱۸ آغاز شد.

در سومین قراردادی که ایران ایر با شرکت ای. تی. آر زیر مجموعه ایرباس منعقد کرد قرار است از این شرکت ۲۰ فروند هواپیمای ۷۲ نفره خریداری شود و قرار است ۴ فروند آن تا اواخر اردیبشهت ماه امسال به ایران ایر تحویل شود.

طبق قراردادی که ایران ایر با این سه شرکت تولید کننده هواپیما منعقد کرده مجموع بهای این ۲۰۰ فروند هواپیما کمتر از ۱۸ میلیارد دلار است که ایران ایر همه آنها را به صورت اجاره به شرط تملیک خریداری کرده است تا همه این هواپیماها در مدت ۱۵ سال آینده به تدریج وارد ناوگان هوایی ایران شود.

طبق این قراردادها ۱۵ درصد هزینه های این خرید توسط ایران ایر و ۸۵ درصد دیگر به صورت فاینانس خارجی تامین خواهد شد تا پس از پرداخت تمام وجه آن اسناد این هواپیماها به نام ایران ایر صادر شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=60024