ورود خارجی ها به موضوع فیلترینگ هوشمند

0
۳۴۶ بازدید

واعظی وعده آخرسال داد

گروه امورزیربنایی

Infrastructures@jahaneghtesad.com

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فیلترینگ هوشمند با استفاده از توانمندی پژوهشگران داخلی و مشارکت کارشناسان خارجی و همچنین تخصیص بودجه مورد نیاز تا پایان سال جاری اجرایی می شود.

محمود واعظی روز سه شنبه در حاشیه دیدار با شاهین مصطفی یف وزیر اقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: فیلترینگ هوشمند در کشور پروژه بسیار بزرگی است که هم اینک در مرحله دوم آن به سر می بریم و برای اجرای آن در کنار بهره گیری از خدمات یکی از شرکت های خارجی، از توانمندی پژوهشگران داخلی نیز استفاده خواهیم کرد.

وی افزود:در این زمینه قراردادی با پژوهشگران داخلی و دانشگاه های صنعتی کشور منعقد شده که امیدواریم هرچه سریعتر عملیاتی شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: آنچه مورد نیاز آحاد مردم است، فیلتر نمی شود، اما هر آنچه ممکن است با استفاده از اینترنت منجر به بروز آسیب های اجتماعی شود، موجب فیلتر خواهد شد.

وی تصریح کرد: برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که با توجه به برنامه زمانبندی و تخصیص تمام بودجه، این پروژه بزرگ تا پایان سال اجرایی شود ، این در حالی است که محدودیتی نیز در تخصیص بودجه برای آن وجود ندارد.

واعظی با اشاره به افزایش انتظارات مردم در زمینه سرعت اینترنت، افزود: طی سه سال گذشته تعداد کاربران اینترنتی کشور از ۳.۲ میلیون نفر به بیش از ۲۰ میلیون نفر افزایش یافته، ضمن آنکه هیچ محدودیتی در سرعت اینترنت برای انجام امور مختلف پژوهشی، مطالعاتی و دانشگاهی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در این زمینه تلاش شده تا تولید محتوی افزایش یابد، گفت: تولید برنامه های نرم افزاری با پیشرفت محسوسی از سوی دانشمندان و پژوهشگران داخلی انجام شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ‘وام وجوه اداره شده’، ادامه داد: این وزارتخانه در این مرحله ۲۸۰ میلیارد ریال برای ۷۶ شرکت اختصاص داده است که پس از ارائه درخواست شرکت ها و ثبت نام در مدت کوتاهی تخصیص می یابد و مهلت آن نیز تا سه هفته دیگر تمدید شده است.

وی گفت: در طول این مدت ۱۷۰ شرکت دیگر متقاضی وام نیز در صف دریافت تسهیلات قرار گرفته اند و اعلام می کنیم هر شرکتی که شرایط لازم را داشته باشد می تواند از وام تخصیص داده شده برای توسعه حوزه ICT استفاده کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در دیدار با وزیرآذربایجانی با اشاره به برنامه ریزی برای افرایش مناسبات تجاری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، گفت: هم اینک حجم روابط تجاری تهران – باکو حدود ۵۰۰ میلیون دلار است که امید می رود این میزان تا سال آینده تا سه برابر افزایش یابد.

محمود واعظی، با اشاره به قابلیت و ظرفیت بالای روابط دو کشور و لزوم ارتقای آن، تصریح کرد: ایران اهمیت ویژه ای برای توسعه مناسبات با دیگر کشورهای جهان به خصوص همسایگان خود قائل است.

رییس کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان، خرید مازاد برق این کشور و گسترش همکاری ها در زمینه های بانکداری، نفت، گاز و پتروشیمی ، راه، راه آهن و خطوط هوایی و مقوله های علمی و تحقیقاتی را از جمله محورهای گسترش همکاری ها میان دو کشور عنوان کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14599