ورود تجدیدپذیرها به زنجیره تولید و توزیع برق

0
۹۰۶ بازدید

اردکانیان در خصوص برنامه وزارت نیرو بعد از کاهش وابستگی بودجه به نفت گفت: حتی زمانی که بودجه بر پایه نفت نوشته می شد ما متکی به منابع داخلی بودیم؛ حدود ٢٣ هزار میلیارد گردش مالی صنعت برق کشور است و این صنعت متکی به منابع خود و صادرات تحهیزات مهندسی است.

گروه امورزیربنایی-وزیر نیرو از گردش ٢٣ هزار میلیاردی صنعت برق کشور خبر داد و گفت: متکی به بودجه نفتی نیستیم.

به گزارش جهان اقتصاد، رضا اردکانیان در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه صنعت برق در جمع خبرنگاران گفت: نمایشگاه امسال با حضور وزیر برق سوریه و مقاماتی از عراق و ارمنستان افتتاح شد.

وی افزود: بیش از ۴۶٠ شرکت تولید کننده ایرانی و ٣۶ شرکت خارجی از ١٣ کشور در این نمایشگاه حضور دارند و علاوه بر روسیه و چین باقی شرکت ها از کشورهای اروپایی هستند.

اردکانیان خبر داد که ایران در آستانه تحقق یکی از مهمترین تحولات در ارتباط با بازسازی و توسعه صنعت برق عراق است.

اردکانیان در خصوص برنامه وزارت نیرو بعد از کاهش وابستگی بودجه به نفت گفت: حتی زمانی که بودجه بر پایه نفت نوشته می شد ما متکی به منابع داخلی بودیم؛ حدود ٢٣ هزار میلیارد گردش مالی صنعت برق کشور است و این صنعت متکی به منابع خود و صادرات تحهیزات مهندسی است.

اردکانیان گفت: در بازارهای منطقه جایگاه داریم و همین باعث می شود نگرانی از بابت بودجه نداشته باشیم.

وی در خصوص سهم وزارت نیرو از بازار اوراسیا نیز گفت: توجه و تمرکز ما روی ٨۶٢ قلم کالایی است که از تخفیف و معافیت تعرفه ای برخوردار است و به دنبال این هستیم که بخش خصوصی تجار و تولیدکننده ایرانی بتواند به صورت راحت تری در بازار اوراسیا نقش آفرینی کند.

اردکانیان گفت: بازار ١٩٠ میلیون نفری کشورهای عضو اوراسیا باید تولیدکنندگان تجهیزات برقی ایران را هم شامل شود که البته در صورت ارائه محصول با کیفیت و قابل رقابت می توانند از این امتیاز استفاده کنند.

وزیر نیرو با اشاره به مذاکرات سال گذشته با مقام‌های عراقی درباره برقراری امکان ارتباط برق دو کشور ایران و عراق، گفت: از امروز با اتصال شبکه برق دو کشور یکسان عمل می‌کنند.

اردکانیان در عملیات اتصال (سنکرون) کردن شبکه برق ایران و عراق در محل شرکت مدیریت شبکه برق ایران افزود:  پارسال با وزیر برق جمهوری عراق درباره همکاری‌های برقی مذاکراتی انجام شد که مقررشد در عرص ۳ سال اقدام‍هایی صورت گیرد.

وی سنکرون کردن شبکه دو کشور را یکی از برنامه‌ها دانست که امروز صورت گرفت و ادامه داد: کاهش تلفات در شبکه برق فراق، نوسازی و تعمیر تجهیزات آسیب دیده و آموزش نیروی انسانی عراق از دیگر اقدامات است که در طول ۳ سال اجرا می شود.

اردکانیان خاطرنشان کرد: با این اتصال کیفیت برق عراق بهبود خواهد یافت.

وی سنکرون کردن شبکه برق ایران و عراق را گام نخست برای استفاده از سرمایه گذاری هایی که تاکنون در کشور در بخش انرژی شده است دانست و ابراز امیدواری کرد سایر برنامه های پیش بینی شده هم به نتیجه برسد.

وزیر نیرو، افزود: اولویت برنامه ها در طول این سه سال آن است که با انتقال تجربیات و دانش متخصصان ایرانی به عراق به خوداتکایی این کشور در صنعت برق کمک شود.

وی از تداوم برق رسانی به عراق تا زمانی که این کشور نیاز داشته باشد و مقررات ایران اجازه دهد خبر داد.

اردکانیان خاطر نشان کرد: صادرات انرژی با توجه به بارش های خوب و نیز همکاری خوب مردم در مدیریت مصرف امسال از رشد خیلی خوبی برخوردار شده است به گونه ای که در تولید، مدیریت و صادرات رکورد ایجاد شد.

**صادرات برق ایران به عراق افزایش خواهد یافت

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران نیز در ادامه گفت: با همکاری خوب دولت عراق امکان افزایش صادرات برق ایران به این کشور در آینده نزدیک فراهم خواهد شد.

داود فرخزاد افزود: ارتباط مرکز دیسپاچینگ ایران و عراق از بغداد برقرارشد و به این ترتیب شبکه برق دو کشور با یکدیگر متصل شدند.

وی ادامه داد: در این ارتباط خط ۴۰۰ کیلو ولت العماره- کرخه که عملیات احداث آن از سال ۱۳۹۰ آغاز شده و طول آن ۷۳ کیلومتر است با یکدیگر سنکرون شدند تا برقی مطمئن و پایدار برای دو کشور به ارمغان آورد.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: از سال ۲۰۰۴ میلادی فروش برق ایران به عراق از طریق ۵ خط شامل سه خط ۴۰۰ کیلوولت مرصاد- دیاله، خرمشهر- بصره و کرخه العماره آغاز شد که دو خط سرپل ذهاب- خانقین و مریوان- پنج وین آن را تکمیل کرد.

فرخزاد ادامه داد: اکنون صادرات برق ایران به عراق در بالا ترین سطح خود قرار دارد به گونه ای که پارسال متوسط صادرات تا خرداد ماه روزانه هزار و ۱۳۵ مگاوات بود و امسال حداکثر به روزانه یک هزار و ۳۶۱ مگاوات  در اوج مصرف رسیده است.

وی گفت: سنکرون سازی شبکه برق دو کشور پایداری و اطمینان را به همراه دارد و علاوه برآن زمینه ساز صادرات دانش فنی و تجربیات دو کشور خواهد بود.

**هر ۲۰ روز یک واحد نیروگاهی به ظرفیت برق کشور اضافه می‌شود

در ادامه، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی ایران، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مقرر است تا پایان امسال هر ۲۰ روز یکبار یک واحد نیروگاهی ۱۶۰ مگاواتی به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود.

محسن طرزطلب افزود: در پویش هر هفته الف-ب- ایران که وزارت نیرو آن را برگزار کرده است نیز ۶ طرح مهم در اسلام آباد کرمانشاه، هرمزگان، خرم آباد، قشم، پرند و عسلویه افتتاح خواهد شد.

وی میزان انرژی تولیدی نیروگاه‌های کشور در ۶ ماهه نخست امسال را ۸۱ میلیارد کیلوات ساعت عنوان کرد و گفت: سهم نیروگاه‌های حرارتی از این میزان ۸۶ درصد بود این در حالی است که سهم این نیروگاه‌ها در سال گذشته بیش از ۹۲.۵ درصد بود که با توجه به بارندگی‌ها و افزایش راندمان نیروگاه‌های برق آبی این سهم کاهش پیدا کرد.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی افزود: میزان مصرف سوخت نیروگاه‌ها در ۶ ماهه نخست امسال معادل  ۴۰ میلیارد متر مکعب بوده که سهم گاز از این میزان بیش از ۹۱ درصد بود.

طرزطلب با اشاره به اینکه راندمان نیروگاه‌های حرارتی پارسال به ۳۸.۱ درصد رسید، ادامه داد: برنامه‌ریزی شده تا راندمان این نیروگاه‌ها تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۴۰ درصد برسد، این در حالی است که متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی دنیا ۳۷.۳ درصد است.

وی ضریب آمادگی نیروگاه‌های حرارتی تا پایان سال ۹۷ و ۶ ماهه نخست امسال را بیش از ۹۸ درصد اعلام کرد و خاطرنشان کرد: امسال در بخش  تولید مشکلی برای تامین برق وجود نداشت و اگر خاموشی صورت گرفت ناشی از مشکل در تامین برق نبوده است.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی عنوان کرد: پیک مصرف برق در سال جاری در ۳۱ تیر ۹۸ به میزان ۵۷ هزار و ۶۸۱ مگاوات بود درحالی که این رقم در پیک پارسال و در ۲۰ تیر ماه به میزان ۵۷ هزار و ۹۸ مگاوات رسیده  بود.

**تلاش مجلس سهمی در فیش برق برای توسعه تجدیدپذیرها

همچنین، نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه در تلاش هستیم منبعی درآمدی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر ایجاد کنیم، گفت: تلاش می‌کنیم ۲۵ درصد از محل ارزش افزوده در فیش برق به تجدیدپذیرها تخصیص یابد.

حسین امیری خامکانی گفت: مجلس تلاش می‌کند منبع درآمدی به تجدیدپذیرها و توسعه آنها انجام دهد، بنابراین اگر بتوانیم ۲۵ درصد از محل ارزش افزوده در فیش برق به تجدیدپذیرها تخصیص دهیم، گام بزرگی برای توسعه تجدیدپذیرها برداشته‌ایم.

وی با بیان اینکه همچنین تلاش خواهیم کرد مالیات در زمانی گرفته شود که پول کالا به تولیدکننده پرداخت شده است، گفت: باید بتوانیم پرمصرف‌ها را از بدمصرف‌ها جدا کنیم و بدمصرف‌ها در حوزه انرژی را با هوشمندسازی شبکه مدیریت کنیم.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تأکید بر اینکه دولت و بخش خصوصی اقتدار خود را در مدیریت بحران سال گذشته و مدیریت بار امسال و جنگ اقتصادی نشان داده‌اند، گفت: موضع مجلس در مقابل فعالیت بخش خصوصی در صنعت برق روشن است، چرا که تلاش ما حل مشکلات بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: زمانی که لایحه برنامه ششم توسعه ارائه شد، بسیاری از موارد در برنامه نیامده بود، اما اکنون سعی خواهیم کرد در زنجیره تولید و توزیع برق و مدیریت مصرف در زمینه تجدیدپذیرها و توسعه آن خواسته‌های بخش خصوصی و سایر بخش‌ها را درنظر بگیریم.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=102929