ورود اسپانیا به حوزه انرژی های نو ایران

0
۵۹۲ بازدید

مراوده ایرانی اروپایی در بخش انرژی رسمی شد

مهدی زاهدی

گروه امورزیربنایی

m.zahedi25@yahoo.com

قرارداد همکاری های فنی و مهندسی بین شرکت ایرانی صانیر و شرکت اسپانیایی بستر BESTER به منظور طراحی و تولید تجهیزات و سیستم های انرژی خورشیدی و تجدیدپذیر عصردوشنبه به امضا رسید.

این قرارداد را بهمن صالحی مدیرعامل شرکت صانیر، آنتنیو سانچز مدیر ارشد اجرایی شرکت بستر و پویان جهانگیری مدیر دفتر صانیر بین الملل امضا کردند.

شرکت بستر به عنوان یک شرکت پیشرو در این بخش در تولید انرژی های نو و تجدید پذیر در اسپانیا فعال است و براساس این قرارداد دو شرکت به مدت ۱۸ ماه در این زمینه با یکدیگر همکاری می کنند و شرکت بستر از این پس بعنوان مشاور و سرمایه گذار شرکت صانیر در پروژه های برقی و تولید انرژی های نو با این شرکت ایرانی همکاری خواهد کرد.

با امضای این قرارداد تکنولوژی تولید انرژی های خورشیدی و تجدیدپذیر به این شرکت ایرانی منتقل می شود تا صانیر در اجرای پروژه های منطقه ای و بین المللی بتواند از این تکنولوژی های پیشرفته استفاده کند.

اروپایی ها در حوزه های ریسکی تنها ورود نمی کنند

مدیرعامل شرکت صادرات تجهیزات و خدمات آب و برق ایران (صانیر) درحاشیه این مراسم گفت: ایران از نظر جغرافیایی در منطقه ای واقع است که قابلیت تبدیل شدن به یک هاب انرژی را داراست و براین اساس، اتصال خطوط انتقال برق ایران را با کشورهای منطقه برقرار می کند.

بهمن صالحی اظهار داشت: شرکت صانیر بزرگترین صادرکننده خدمات فنی و مهندسی و تجهیزات در کشور است.

وی گفت: در این قرارداد همکاری متقابل بین دو طرف امضاء شد تا بخش هایی از برخی پروژه ها را با تخصص و توانایی بیشتری که در صانیر وجود دارد به این شرکت واگذار کنند و شرکت صانیر نیز بتواند اجرای برخی پروژه ها را به شرکت اسپانیایی واگذار کند.

صالحی افزود: کشورهای اروپایی در برخی حوزه های ریسکی منطقه خاورمیانه یا آفریقایی به تنهایی حوصله حضور ندارند و براین اساس، طی مشارکتی با این شرکت در پروژه های این کشورها حضور می یابند.

وی با اشاره به دهه سوم فعالیت شرکت صانیر، تصریح کرد: در این دوران صانیر قصد دارد مراوده های فاینانس خود را با شرکای خارجی تقویت کند و جذب سرمایه خارجی و فاینانس را در دستور کار خود قرار دهد.

وی ابراز امیدواری کرد: صانیر و شرکت اسپانیایی نیروگاه هایی در ایران برای صادرات برق به کشورهای همسایه و همچنین جبران کاستی های موجود در داخل کشور را فراهم کنند.

صالحی افزود: هم اینک در مرحله تفاهم نامه و انعقاد قرارداد با این شرکت اسپانیایی هستیم و انتظار می رود با اجرای این قرارداد معادل ۲۵۰ میلیون دلار ارز وارد کشور شود.

وی تصریح کرد: در مقابل شرکت صانیر نیز پروژه سولار در ایران و پروژه نیروگاه بادی در افغانستان را به شرکت بستر پیشنهاد کرده است.

بستر در تمام دنیا پروژه دارد

مدیر ارشد اجرایی شرکت اسپانیایی بسترهم در حاشیه این مراسم گفت: ایران از قابلیت مناسبی برای حضور و فعالیت شرکت های اسپانیایی برای انجام پروژه های مشترک و سرمایه گذاری برخوردار است.

آنتونیو ماکیاس سانچز اظهار داشت: این شرکت در زمینه انرژی های تجدیدپذیر به اجرای پروژه ها به صورت پیمانکاری و مقاطعه کاری می پردازد که استراتژی آن تمرکز روی انرژی های نو در جهان است.

وی گفت: در این راستا شرکت بستر مایل است تا با انعقاد قرارداد در کشورهای مختلف جهان از توانمندی ها و قابلیت های شرکت ایرانی صانیر بهره برداری کند.

سانچز تصریح کرد: پروژه هایی که این کشور در حال اجرای آنهاست در کشورهای مختلفی همچون شیلی، پرو، مکزیک، آفریقای شمالی، مرکزی و آفریقای جنوبی، همچنین برخی کشورهای اروپایی، روسیه و برخی همسایگان ایران است.

مدیر ارشد اجرایی شرکت اسپانیایی بستر خاطرنشان کرد: استراتژی کنونی این شرکت حضور در بازارهای خاورمیانه و بازار ایران است و در زمینه مهندسی، انتقال تکنولوژی تا مرحله راه اندازی، تعمیرات و نگهداری پروژه ها را به انجام می رساند و در مجموع در ۲۳ کشور جهان سابقه فعالیت دارند.

وی افزود: مجموع پروژه های در دست اجرا و اقدام این شرکت به ارزش ۷۷۰ میلیون یورو است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14756