کد خبر: 5488
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۳

وجود ۲ هزار غار چندین میلیون ساله در ایران

وجود ۲ هزار غار چندین میلیون ساله در ایران

مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست با بیان اینکه در حال حاضر تنها ۱۸۰ غار از حدود ۲ هزار غار موجود در کشور نقشه ثبت شده دارند، گفت: تا پایان سال جاری برای ۱۰ غار دیگر نقشه ثبت شده تهیه می شود.


فرشاد فتاحی در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: با توجه به اهمیت و قدمت غارهای کشور و همچنین کثرت و تنوع آنها در سال جاری برای حفاظت و صیانت از این موهبت طبیعی در کشور اقدامات مختلفی در حال انجام است.
دستورالعمل حفاظت و بهره برداری از غارها تدوین می شود
وی با اشاره به حساسیت رئیس سازمان محیط زیست نسبت به حفاظت از غارها، اظهار داشت: در حال حاضر دستورالعملی برای نحوه حفاظت و بهره برداری از غارها تدوین شده که پیش بینی می شود تا پایان سال جاری ابلاغ شود.
به گفته فتاحی در این دستورالعمل چگونگی گردشگری، طبیعت گردی، نحوه استفاده و همچنین قوانینی جهت جلوگیری از تخریب غارها دقیقا مشخص می شود.
 وجود ۲ هزار غار چندین میلیون ساله در کشور
وی با اشاره به اینکه حدود ۲ هزار غار در کشور وجود دارد، تصریح کرد: قدمت اکثر غارهای کشور از ۲۰ میلیون سال بیشتر است و بسیاری از آنها به دوران سوم زمین شناسی تعلق دارند.
تنها ۱۸۰ غار کشور نقشه ثبت شده دارند
مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط افزود: در حال حاضر تنها ۱۸۰ غاری که نقشه ثبت شده دارند جزو اتحادیه جهانی غارشناسی هستند که از سال گذشته ایران به عنوان شصت و سومین کشور عضو این اتحادیه شد.
فتاحی با اشاره به اینکه تهیه نقشه برای غارها از آنجا که یک موضوع بین رشته ای است، یادآور شد: در این خصوص متخصصین و اساتید رشته های فیزیک، شیمی، جغرافیا، محیط زیست و تاریخ طبیعی همکاری خواهند کرد.
 روز غار پاک به دلیل انباشت زباله در غارها فقط در ایران وجود دارد
وی با بیان اینکه متاسفانه تنها در کشور ما روز ملی غار پاک وجود دارد، تاکید کرد: در دیگر کشورهای دنیا اتحادیه جهانی غارشناسی به مسائل مربوط به غارها می پردازد اما از آنجایی که در حال حاضر یکی از مهمترین معضلات غارهای کشور انباشت زباله در آنهاست در ایران یک روز به عنوان روز غار پاک جهت پاکسازی غارها از زباله ها اختصاص داده شده است.
پاکسازی ۱۰۰ غار کشور همزمان با روز غار پاک
مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط اظهار داشت: امسال همزمان با روز ملی غار پاک، ۱۰۰ غار در کشور از زباله ها پاکسازی می شوند چراکه انباشت زباله در غارها موجب بر هم زدن ویژگی های فیزیکی و شیمیایی و تغییر اسیدیته مواد تشکیل دهنده آنها می شود لذا شناسایی و ثبت آنها را با مشکل مواجه می کند.
گردشگری بی ضابطه از عوامل تخریب غارها
فتاحی یکی دیگر از معضلات غارهای کشور را طبیعت گردی و گردشگری بدون ضابطه و حفاظت نشده عنوان کرد و افزود: متاسفانه برخی از گردشگران آسیب های فیزیکی به غارها وارد کرده و در مواردی دیده شده که با ابزارها و وسایلی که به همراه دارند خواسته یا ناخواسته موجب تخریب غارها می شوند.
 ایران یک موزه غارشناسی است
وی با اشاره به اینکه ایران یک موزه غارشناسی و آکادمی علوم غار است، تصریح کرد: اما در سالهای گذشته توجه چندانی به این موضوع در کشور نشده در حالیکه به عنوان مثال برای غار پراو در کرمانشاه که مطالعات چندانی در کشور روی آن انجام نشده و حدود ۶۰ میلیون سال قدمت دارد یک بنیاد در کشور انگلستان از سال ۱۹۷۰ جهت بررسی و شناسایی ابعاد مختلف این غار تشکیل شده و کتابی در این زمینه منتشر شده که حتی در ایران ترجمه نشده است.
تنها ۱۰ غار جزو آثار طبیعی ملی کشور هستند
فتاحی با انتقاد از کم توجهی به غارهای کشور یادآور شد: در حال حاضر تنها ۱۰ غار از غارهای کشور جزو آثار طبیعی ملی هستند که به عنوان مثال می توان به غار نخجیر در اراک، غار پراو در کرمانشاه، غار سهولان در آذربایجان غربی، غار قوری قلعه در کرمانشاه، غار همویل در آذربایجان غربی و غار کتلخور در زنجان اشاره کرد.
 .