کد خبر: 4759
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۳

وجود ۱۰۰ هزار معتاد خیابانی در کشور

وجود ۱۰۰ هزار معتاد خیابانی در کشور

وزیر کشور از وجود یکصد هزار معتاد خیابانی در کشور خبر داد و گفت: براساس قانون وظیفه داریم این افراد را جمع آوری و به مراکز ترک اعتیاد اجباری بفرستیم.

به گزارش مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی روز سه شنبه در جمع ائمه جمعه استان تهران با اشاره به تنوع مواد مخدر صنعتی موجود در بازار گفت: گردش مالی مواد مخدر سه میلیارد دلار است که به همین دلیل شاهد تنوع زیاد مواد هستیم.
وزیر کشور با اعلام اینکه خسارت ناشی از مواد مخدر در کشور ۱۰ هزار میلیارد تومان است تاکید کرد: بحث اجتماعی کردن مواد مخدر موضوع بسیار مهمی است چرا که خانواده ها متوجه اعتیاد فرزندانشان نمی شوند. این موضوع نیز به دلیل این است که مواد مخدر صنعتی بی بو بوده و دارای نشانه خاصی نیست.
وی با اشاره به لزوم ارایه آموزش و آگاهی بخشی به جامعه تاکید کرد: آگاهی بخشی در مورد خطرات مواد مخدر بسیار مهم است و باید با استفاده از فیلم از مطالب و سایر روش ها اطلاع رسانی در حوزه مواد مخدر انجام شود.
رحمانی فضلی با اعلام اینکه ۵۵ درصد علل طلاق ها اعتیاد است،گفت:۸۰ درصد معتادان بهبود یافته بار دیگر به چرخه مصرف برمی گردند. امروز علت ۲۴ درصد قتل ها،۳۵ درصد سرقت ها و ۲۵ درصد همسر و کودک آزاری اعتیاد است. ضمن اینکه ۶۵ درصد زندانیان به طور مستقیم با مواد مخدر ارتباط دارند.
وی با اعلام اینکه در سالگذشته ۲۱۰ هزار هکتار از اراضی افغانستان زیر کشت مواد مخدر بود، افزود:از این سطح ۷ هزار تن تریاک معادل ۶۸ میلیارد دلار خارج می شود. خوشبختانه نیروهای انتظامی و امنیتی کشور سال ۹۲  توانستند ۵۷۳ تن مواد مخدر را کشف کنند. هم اکنون کنترل های مرز به ۹۰ درصد رسیده است.
رحمانی فضلی ادامه داد: به طور میانگین روزانه ۱٫۵ تن مواد مخدر در کشور کشف می شود که به نظر ما همین میزان نیز مصرف می شود.
وزیر کشور از وجود ۱۰۰ هزار معتاد خیابانی در کشور خبر داد و گفت: براساس قانون وظیفه داریم این افراد را جمع آوری و به مراکز ترک اعتیاد اجباری بفرستیم. این افراد باید سه ماه در این مرکز نگهداری شوند.
وی افزود: جمع آوری معتادان خیابانی در نوروز نشان داد سرقت های خرد ۳۵ درصد کاهش یافته است.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به موضوع اعتیاد دانش آموزان تاکید کرد: یک درصد دانش آموزان یا معتاد هستند یا موادمحدر را تجربه کرده اند. ضمن اینکه ۱٫۶ درصد دانشجویان دانشگاههای وزارت بهداشت و ۲٫۶ دانشجویان دانشگاههای وزارت علوم درگیر اعتیاد هستند.
وی با اعلام اینکه ۲۷ هزار نفر در کشور به ویروس ایدز مبتلا هستند، تصریح کرد: ۶۰ درصد این افراد به علت استفاده از سرنگ  آلوده مبتلا شده اند.
.