کد خبر: 100731
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸

وجود ۹۸۰۰ واحد تولیدی راکد در شهرکهای صنعتی

وجود ۹۸۰۰ واحد تولیدی راکد در شهرکهای صنعتی

مرکز مبادله فناوری ایران، کره جنوبی و چین فعال شد

مهدی زاهدی-رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اعلام کرد: در حال حاضر ۷۷ درصد از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی فعال هستند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، محسن صالحی‌نیا در نشست خبری اظهار کرد: از ۴۳ هزار و ۶۵۰ واحد صنعتی که در شهرک‌ها و نواحی صنعتی ثبت شده‌اند، در حال حاضر بیش از ۳۳ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی فعال هستند و حدود ۹۸۰۰ واحد نیز فعالیتی ندارند.

به گفته وی، از میان واحدهای صنعتی فعال، ۳۰ درصد شهرک‌ها با بیش از ۷۰ درصد ظرفیتشان فعالند، ۳۰ درصد با حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند و ۴۰ درصد شهرک‌ها نیز کمتر از ۵۰ درصد ظرفیتشان را فعال کرده‌اند.

رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ادامه داد: یکی از برنامه‌هایی که ما در سال جاری دنبال می‌کنیم، فعال کردن ۱۳۵۰ واحد از مجموع ۹۸۰۰ واحد غیرفعال است. تاکنون توانسته‌ایم ۲۰۰ واحد از برنامه‌ریزی انجام شده فعال کنیم و امیدواریم این روال تا پایان سال ادامه پیدا کند.

صالحی‌نیا با بیان این‌که حدود ۱۱۰۰ واحد صنعتی سال گذشته چهار میلیارد دلار صادرات داشته‌اند، اظهار کرد: خوشبختانه در شهرک‌های صنعتی ما سرمایه‌گذاری مناسبی صورت گرفته است و در حال حاضر حدود ۲۱۰ سرمایه‌ گذار خارجی با دو میلیارد دلار سرمایه جذب این واحدها شده‌اند.

به گفته وی تاکنون حدود ۷۹ هزار قرارداد برای متقاضیان حضور در شهرک‌های صنعتی نهایی شده است که از این تعداد ۴۴ هزار واحد افتتاح شده، ۳۴ هزار واحد در مرحله ساخت قرار دارند و ۱۸ هزار واحد نیز به مرحله تخصیص زمین رسیدند. این واحدها در حدود ۸۱۱ شهرک و ناحیه صنعتی ایران کار خود را پیگیری می‌کنند، میزان زمینی که در این شهرک‌ها در اختیار واحدهای صنعتی قرار گرفته حدودا ۳۷ هزار هکتار تخمین زده می‌شود.

رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی درباره جزییات فعالیت صنعتی انجام شده در شهرک‌ها توضیح داد: در حال حاضر حدود ۲۷ درصد از ظرفیت‌ شهرک‌ها به صنایع فلزی، ۲۲ درصد به صنایع شیمیایی، ۱۷ درصد به صنایع غذایی و آشامیدنی، ۱۲ درصد به صنایع کانی، هفت درصد به صنایع سلولزی، شش درصد به بخش خدمات، پنج درصد به نساجی و چهار درصد به برق و الکترونیک تخصیص داده شده است.

صالحی‌نیا ادامه داد: به منظور تامین زیرساخت‌های لازم برای واحدهایی که در شهرک‌های صنعتی فعالیت می‌کنند، بیش از ۱۵ هزار لیتر آب در ثانیه در نظر گرفته شده و بیش از ۹۰۰۰ مگاوات برق نیز برای این واحدها در نظر گرفته‌ایم. تاکنون ۵۷ هزار نیروگاه با ظرفیت تولید ۴۷۰ مگاوات برق در حوزه شهرک‌های صنعتی فعال شده‌اند.

معاون وزیر صمت و مدیرعامل صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: مرکز مبادله فناوری با همکاری ایران، کره جنوبی و چین برای آموزش تولیدکنندگان در بخش صنعت فعال شده و به زودی هفت گروه از هفت واحد صنعتی برای آموزش‌های فناوری به کشور آلمان اعزام می‌شوند.

صالحی‌نیا، با تاکید بر اینکه برای تامین سرمایه در گردش واحدهای صنعتی با مشکل روبرو هستیم اظهار کرد: در صورت تخصیص سهم ۴۰ درصدی صنایع از منابع پولی و بانکی امکان راه‌اندازی مجدد واحدهای کوچک صنعتی غیرفعال و توسعه آ‌نها وجود دارد.

وی درباره چگونگی ورود بخش غیردولتی به حوزه شهرک‌های صنعتی نیز گفت: در حال حاضر ما طرح ساخت ۹۶ شهرک غیردولتی را در دستور کار داریم که ۴۵ شهرک آن در دست ساخت هستند. برای دیگر واحدها نیز برنامه مصوب در نظر گرفته شده است. در کنار آن طرح ساخت ۴۳۸ شهرک صنعتی در مناطق روستایی نیز به مرحله مطالعات رسیدند.

رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با بیان این‌که یکی از هدف‌گذاری‌های اصلی دولت حمایت از واحدهای اقتصادی کوچک و متوسط است تصریح کرد: بازار این واحدها با استفاده از نمایشگاه‌های داخلی و خارجی گسترش پیدا می‌کند، از این‌رو ما تاکنون از حدود ۳۳ هزار واحد برای حضور در نمایشگاه‌ها حمایت کرده‌ایم و این روال ادامه خواهد یافت.

به گفته صالحی‌نیا صندوق ضمانت صنایع کوچک نیز با سرمایه‌ای حدود ۱۱۰ میلیارد تومان به منظور تضمین تسهیلات ارائه شده به این واحدهای صنعتی فعالیت می‌کرده که طبق برنامه‌ریزی‌ها سرمایه این صندوق در آینده نزدیک به ۲۲۰ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت. صنایع در حال حاضر حدود ۳۰ درصد از سهم تسهیلات بانکی را به خود اختصاص دادند که یکی از هدف‌گذاری‌های ما رساندن این سهم به ۴۰ درصد از کل تسهیلات بانک‌ها خواهد بود.

وی اضافه کرد: ما در سال ۱۳۹۷ بیش از ۲۹۰ ضمانت با ارزش ۲۱۴۰ میلیارد تومان برای واحدهای صنعتی ارائه کرده‌ایم که امیدواریم این روال در سال جاری نیز ادامه پیدا کند.

رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در بخش پایانی صحبت‌های خود به فعالیت قطعه‌سازان در اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت:‌ با توجه به ممنوعیت واردات برخی کالاها در این حوزه انگیزه‌ جدیدی برای قطعه‌سازان ایجاد شده تا شرکت‌های تولیدکننده درفضای فعلی نسبت به تامین نیازهای خود از طریق قطعه‌سازان داخلی اقدام کنند. اخیرا تعداد واحدهای قطعه‌سازی که در شهرک‌ها فعال هستند افزایش یافته و یکی از دلایل این موضوع افزایش حمایت‌ها در مسیر توسعه تولید داخلی است.