وجود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالای اساسی در بندر امام خمینی

0
۱۳۲ بازدید

وزیر صنعت، معدن و تجارت از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالای اساسی در بندر امام خمینی در جنوب استان خوزستان خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، علیرضا رزم حسینی در جریان بازدید از بندر امام خمینی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه پیش از این حدود ۱۷۰ هزار تن کالای اساسی از این بندر ترخیص شده بود، بیان کرد: در مجموع از بندر امام خمینی(ره) و بندر شهید رجایی ۸۰۰ هزار تن کالای اساسی ترخیص شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هم اکنون ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالای اساسی در بندر امام خمینی در جنوب استان خوزستان موجود بوده و ۴۹۰ هزار تن در لنگرگاه در حال تخلیه است.

وی با بیان اینکه وزارت صمت خود را مسئول می‌داند که در تامین کالاهای اساسی اقدامات لازم را انجام دهد، افزود: با توجه به دستور رییس جمهوری در سه هفته پیش مبنی بر ترخیص فوری کالاهای موجود در بنادر کشور، امروز از انبارهای بندر امام خمینی بازدید داشتیم.

وزیر صمت ادامه داد: کالاهای موجود در بنادر زیاد است و باید هر چه سریعتر کار ترخیص آنها انجام می‌شد که با دستور رییس جمهوری زمینه این کار فراهم شد.

از لحاظ تامین کالاهای اساسی مشکلی نداریم
رزم حسینی گفت: با توجه به موجودی خوب بنادر و وضعیت ذخایر راهبردی کالا که در انبارها داریم، از لحاظ کالاهای اساسی مشکلی نداریم ولی باید عملیات ترخیص کالا را سرعت می‌دادیم تا کالاها زودتر به دست مردم و واحدهای تولیدی برسد.

وی ادامه داد: حدود چهار میلیون تن کالاهای کارخانجاتی در بنادر موجود است که اگر ترخیص شوند، چرخه تولید بیشتر می‌چرخد و تولید کشور رونق بهتری می‌گیرد.

وی افزود: به طور قطع برای کاهش قیمت در بازار باید فراوانی کالا داشته و عرضه را زیاد کنیم. وزیر صمت افزود: دولت برای تامین نهاده‌های کشاورزی نزدیک به ۶ میلیارد دلار در سال اعتبار تخصیص داده که تاکنون انواع این نهاده‌ها با اعتبار نزدیک به پنج میلیارد دلار وارد کشور شده و به تدریج در حال ورود به شبکه توزیع است.

رزم حسینی اضافه کرد: کار ما به عنوان وزارت صمت تحویل کالا از بنادر به جهاد کشاورزی است و تولید، تامین و توزیع مرغ و تخم مرغ توسط جهاد کشاورزی صورت می‌گیرد.

وی در ادامه گفت: با توجه به شرایط کشور که در جنگ اقتصادی هستیم دولت تدابیری اندیشیده که کالاهای اساسی به نرخ ارزانتر به دست مردم برسد.

به تازگی وزارت جهاد کشاورزی با برنامه‌ریزی که انجام داده در جهت اصلاح شبکه توزیع گام برداشته تا کالا با قیمت مناسب به دست مردم برسد. گفتنی است بندر امام خمینی از بندرهای مهم کشور در جنوب خوزستان و در کرانه خلیج فارس است که با داشتن ۳۸ اسکله فعال به طول هفت کیلومتر، تامین کننده عمده کالای‌های اساسی است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=119814