وجود لابی‌های ثروت و قدرت درعرصه تولید خودرو

0
۳۵۷ بازدید

هر گونه کپی‌کاری و مونتاژکاری به ضرر تولید خودرو است و باید سیاستگذاری تولیدات به سمتی حرکت کند که حداقل ۴۰ درصد تولیدات مربوط به داخل کشور باشد.

محمد بیاتیان در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص قیمت‌گذاری خودرو، اظهار داشت: براساس قانون مقرر شد تا ضوابط نرخ‌گذاری خودرو از سوی شورای رقابت صورت گیرد زیرا شورای اقتصاد عقیده دارد خودرو کالایی انحصاری است و نباید قیمت آن در بازار تعیین شود.

وی افزود: این در حالی است که اگر شورای اقتصاد خودرو را کالایی رقابتی اعلام کند، میزان رقابت بین خودروسازان افزایش پیدا می کند و نرخ نهایی بر اساس کیفیت و به صورت رقابتی مشخص خواهد شد.

بیاتیان با اشاره به تولیدات کنونی خودرو، ادامه داد: مشارکت در تولید خودرو با وابستگی متفاوت است، نباید صنعت خودرو وابسته به کشورهای دیگر باشد اما می‌توان در حوزه‌هایی که فاقد توانمندی لازم هستیم با شرکت‌های تولیدکننده مشارکت داشته باشیم.

وی گفت: بنده معتقدم هر گونه کپی‌کاری و مونتاژکاری به ضرر تولید خودرو است و باید سیاستگذاری تولیدات به سمتی حرکت کند که حداقل ۴۰ درصد تولیدات مربوط به داخل کشور باشد و در یک بازه زمانی بتوان بین ۸۰ تا ۹۰ درصد از قطعات خودرو را در داخل کشور تولید کرد.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما می‌توانیم از دانش و تکنولوژی جدید شرکت‌های خارجی بهره برده و تحت لیسانس آنها به تولید خودرو بپردازیم.

بیاتیان گفت: فشار تحریم‌ها و نقض قوانین بین‌المللی از سوی بخشی از کشورها باعث عدم خودباوری ما تا به امروز شده است اما نباید همه مسائل اقتصادی را به سرنوشت مذاکرات سیاسی گره زد.

وی افزود: همواره مقام معظم رهبری بر تولید ملی تاکید داشته اند و باید این خودباوری در میان مدیران و تصمیم‌گیران عرصه تولید خودرو هم به وجود آید.

بیاتیان با بیان اینکه لابی‌های ثروت و قدرت باید دستشان از عرصه تولید خودرو کوتاه شود تصریح کرد: تولید رانا پس از ۱۰ سال متوقف شد زیرا ادامه تولید آن به مصلحت برخی از افراد نبود و این نشان می‌دهد که چه میزان لابی‌های ثروت تصمیم‌گیرنده هستند.

این نماینده مجلس گفت: دولت و مجلس نیز باید از دخالت غیر کارشناسی پرهیز کنند و همه به فکر تولید ملی باشیم زیرا نقطه اصلی سیاست اقتصاد مقاومتی تولید ملی است تا ما بتوانیم از این شرایط نجات پیدا کنیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13422