وجود ربا در نظام بانکی عواقب ناگواری دارد

0
۹۷۰ بازدید

خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) نوشت: سیدمصطفی میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ، درباره وضعیت اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا در کشور اظهار کرد: قانون عملیات بانکی بدون ربا مصوب مجلس و مورد تأیید شورای نگهبان است و باید به طور کامل رعایت شود اما متأسفانه همانند هر قانون دیگری، عده‌ای، راه‌های جانبی برای فرار از اجرای این قانون پیدا می‌کنند.
وی ادامه داد: قانون عملیات بانکی بدون ربا هم مشمول همین قاعده شده است. ما در قرآن کریم، شدیدترین آیات را در مورد ربا داریم که به منزله اعلان جنگ با خداست ولی مشاهده می‌کنیم که در طول چهارده قرن گذشته، چه کلاه‌شرعی‌هایی برای ادامه رباخواری وجود داشته است.
میرسلیم یادآور شد: بنابراین اگر با قرآن چنین کاری کرده‌اند، طبیعی است که با قانون عملیات بانکی بدون ربا هم می‌توانند این کار را انجام دهند و انجام هم داده‌اند. البته منظورم این نیست که همه بانک‌ها اینکار را انجام داده‌اند بلکه در برخی بانک‌ها چنین اتفاقی رخ داده است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: برخی از بانک‌ها، راه‌هایی را پیدا کرده و با شرکت‌هایی که در کنار فعالیت اصلی خود تأسیس کرده‌اند، متأسفانه فعالیت ربوی انجام می‌دهند و این امر رایج شده است که برای جامعه ما مضر و خطرناک است.
میرسلیم افزود: وجود ربا در نظام بانکی کشور، عواقب بسیار ناگوار، نه‌فقط از جهت اقتصادی بلکه از لحاظ اجتماعی و فرهنگی به‌جا خواهد گذاشت و باید با آن مقابله جدی صورت گیرد و این وظیفه دستگاه‌های نظارتی است که در این زمینه فعالیت جدی داشته باشند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: همچنین بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در این زمینه دارای مسئولیت سنگینی هستند که مراقبت کنند تا ربا در اقتصاد کشور رواج پیدا نکند و قانون دور زده نشود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=61682