واکنش وزیر نفت عربستان به احتمال ازسرگیری صادرات نفت ایران

0
۱۳۲ بازدید

وزیر نفت عربستان گفت اگر تمام اعضای ائتلاف اوپک پلاس موافق باشند می‌توان مفاد قرارداد کاهش تولید را تغییر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، عبدالعزیز بن سلمان در کنفرانس نمایشگاه بین المللی نفت و گاز ابوظبی (ادیپک) گفت: «ما قبلاً تولید را پایین آورده‌ایم و باید با دوستانم مشورت کنم و می‌دانم که چقدر متعهد به اصول کاهش تولید هستند. ما بازار نفت را بیش از آنچه تحلیلگران می‌گویند تنظیم کرده‌ایم».

تحلیلگران انتظار دارند ائتلاف اوپک پلاس کاهش تولید فعلی را که برابر با ۷.۷ میلیون بشکه در روز است، در سال آینده میلادی هم ادامه دهد و طبق قرار قبلی عمل نکند. قرار بود ائتلاف اوپک پلاس از ابتدای سال آینده میلادی کاهش تولید خود را به ۵.۷ میلیون بشکه در روز برساند. گزارش‌هایی هم وجود دارد که عربستان، روسیه و سایر اعضای این ائتلاف قصد دارند در پاسخ به کاهش اخیر در قیمت نفت، تولید خود را افزایش ندهند.

اظهارات وزیر نفت عربستان قیمت نفت را بالاتر برد ولی این افزایش قیمت پایدار نخواهد بود چون لیبی اعلام کرده تولید نفت خود را تا بیش از یک میلیون بشکه در روز بالا می‌برد. گرچه شرکت نفت ملی لیبی اعلام کرده بدون کمک مالی دولت نمی‌تواند به سطح فعلی تولید ادامه دهد، ولی واقعیت اضافه شدن یک میلیون بشکه به بازاری که همین حالا هم با مازاد عرضه مواجه است، همه را نگران می‌کند.

در همین حین، موارد ابتلا به کرونا در اروپا و آمریکا رو به افزایش است. میانگین ابتلای روزانه به کرونا در آمریکا از ۱۰۰ هزار نفر هم گذشته است. محدودیت‌ها در اروپا در پاسخ به اوج دوباره این همه‌گیری بیشتر شده است.

اوپک علاوه بر دورنمای تیره و تار تقاضای نفت مشکل دیگری هم دارد: ریاست جمهوری بایدن. اوپک انتظار دارد تنش‌ها در آینده افزایش یابد چون بایدن موضع متفاوتی در قبال ایران، ونزوئلا و روسیه خواهد داشت.

* واکنش وزیر نفت عربستان به احتمال ازسرگیری صادرات نفت ایران
وزیر نفت عربستان همچنین درباره احتمال بازگشت آمریکا به برجام و در نتیجه ازسرگیری صادرات نفت ایران گفت: اوپک هر وضعیتی که پیش بیاید را مدیریت خواهد کرد همان گونه که درمورد وضعیت قبلی درباره لیبی و ایران انجام دادیم. وی تاکید کرد انعطاف پذیری اوپک پلاس موضوعی تضمین شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=119167