واکنش انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه به تغییر ناگهانی مدیرعامل یک شرکت بیمه‌ای

0
۴۱۰ بازدید

واکنش انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه به تغییر ناگهانی مدیرعامل یک شرکت بیمه‌ای

انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه نسبت به تغییر ناگهانی مدیرعامل یک شرکت بیمه با انتشار بیانیه‌ای شش بندی واکنش نشان داد و به اثرات منفی اینگونه تصمیمات پرداخت.به گزارش روابط عمومی انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه، صنعت بیمه کشور در روز یکشنبه هفدهم خرداد ماه سال جاری، شاهد پدیده نادری بود. مدیرعامل و عضو هیأت مدیره شرکت بیمه ما به صورت ناگهانی و بدون اطلاع قبلی برکنار شدند. بدون آنکه فرد حرفه ای دیگری مسئولیت شرکت را به عهده بگیرد. این پدیده موجب شد تا هیات مدیره انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه در راستای صیانت از توان حرفه‌ای صنعت، مندرج در اساسنامه و اسناد راهبردی خود، موارد زیر را اعلام نماید: به امید آنکه صنعت بیمه در آینده، از تصمیمات بعضا غیر حرفه‌ای مالکین شرکت‌ها مصون بماند.

الف- هرچند تعویض مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت ها از اختیارات مالکین آنها است ولی تغییر در مسئولان شرکت‌های بیمه، باید براساس فرایندی منطقی صورت پذیرد تا شرکت از گزند بحران مدیریت در امان باشد و شئونات مدیران خدوم شرکت محفوظ بماند. برکناری مدیرعامل شرکت بیمه ما، قبل از پایان دوره تصدی و با اطلاع رسانی یک شبه، شائبه عزل وی را به اذهان متبادر می‌سازد که یقینا برخوردی ناعادلانه با مدیرعاملی است که بنیان گذار شرکت بوده و از بدو تاسیس، خود را وقف سازماندهی و موفقیت آن کرده است.

ب- انگیزه مدیران حرفه‌ای و کارشناسان فعال شرکت‌ها، که شاهد تغییرات نابهنجار مدیران ارشد شرکت باشند، تضعیف شده و امید آنها از بین می‌رود. این پدیده می‌تواند موجب بهم‌ریختگی ساختار تخصصی شرکت و پس رفت آن در محیط رقابتی شود. تغییرات دستوری و غیرمنتظره شرکت‌های بیمه موجب افزایش ریسک شرکت، کاهش اعتماد بیمه گذاران حرفه‌ای، کاهش اعتبار شرکت نزد بیمه‌گران اتکایی و حساسیت مقام ناظر نسبت به عملکرد صحیح شرکت می‌شود و نتایج آن تضعیف موقعیت شرکت در صنعت بیمه خواهد بود.

ج- برکناری مدیرعامل بدون استعفا یا عزل، همچنین نصب فردی به عنوان سرپرست شرکت، با مفاد قانون تجارت مغایر است و با ضوابط تأسیس موسسات بیمه غیردولتی، مصوب شورای عالی بیمه نیز مطابقت ندارد. این ضوابط ایجاب می‌کند که در صورت برکناری مدیرعامل و تا زمان انتصاب مدیرعامل تأیید شده بعدی، رئیس هیات مدیره یا قائم مقام مدیرعامل، شرکت را اداره نماید.

د-  متاسفانه رفتارهای غیرحرفه‌ای نظیر آنچه که در سال‌های اخیر شاهد آن هستیم می‌تواند در صنعت بیمه حادث شده و تکرار شود. زمینه اصلی این رویدادها، مالکیت و تمرکز مستقیم یا غیرمستقیم، سهام عمده بعضی از شرکت‌های بیمه نزد یک شخص حقیقی یا حقوقی واحد است. مالکین این شرکت‌ها می‌توانند به روش‌های گوناگون مفاد قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری و مقررات مصوب شورای عالی بیمه را دور بزنند و سهامداران وابسته یا صوری را به عنوان سهامدار مستقل معرفی کنند. حال آنکه اراده هر نوع تغییر در ارکان شرکت را در دست خود دارند.در این شرایط به ظاهر مقررات و نصاب سهام هر سهامدار رعایت شده است اما در واقعیت، اکثریت سهام متعلق یا تحت تسلط سهامدار مستظهر به قدرت سرمایه است که می‌خواهد شرکت بیمه را به شیوه انفرادی و با سلیقه شخصی اداره کند و به محض کوچکترین تمردی از دستورات، فرمان عزل مدیرعامل را صادر کند. در صورتی که شرکت‌های بیمه وظیفه نگهداری منابع مردم و پرداخت خسارت از محل این منابع را به عهده دارند و قانون‌گذار تدابیری در حاکمیت این شرکت‌ها اتخاذ نموده است که تصمیمات اساسی بصورت مشارکتی، با عقل جمعی و رعایت اصول حرفه‌ای اتخاذ شود.

ه- انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه برای صیانت از نیروهای مجرب بیمه‌گر و حفظ اعتبار اجتماعی و توانگری صنعت بیمه، نگرانی خود را نسبت به پاره‌ای از قوانین و مقررات موجود، که از بازدارندگی معایب و پیش برندگی محاسن، برخوردار نمی‌باشند، اعلام می‌کند و از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد برای حفظ فضای سالم فعالیت حرفه‌ای در موسسات بیمه و تامین حقوق همه ذینفعان این صنعت به ویژه بیمه گذاران و مدیران حرفه‌ای، مقررات کافی تدوین و تصمیمات لازم اتخاذ کند و اقدامات موثر را انجام دهد تا از بروز ناهنجاری‌های فوق الاشعار جلوگیری شود.

و- این انجمن از مالکین شرکت های بیمه انتظار دارد که در تصمیمات خود به ویژه در موارد اساسی نظیر انتخاب هیات مدیره و مدیرعامل، به اصول شایسته سالاری و تخصص‌گرایی پایبند باشند و قوانین و مقررات را به دقت مدنظر قراردهند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13308