کد خبر: 3078
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳

وام ازدواج پول تو جیبی برای افراد مرفه است

وام ازدواج پول تو جیبی برای افراد مرفه است

گروه بازارپول : نماینده اراک در مجلس با بیان اینکه دارندگان ماشین‌های لوکس و خارجی نیازی به وام ازدواج ندارند، گفت: چرا باید اجازه دهیم که بانک‌ها هر کاری که دلشان می‌خواهد انجام دهند؟! افزایش جمعیت نیازمند تشکیل خانواده است

محمدحسن آصفری در جلسه علنی دیروز مجلس در توضیحاتی درباره سوالش از علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی که درباره علت عدم پرداخت وام ازدواج توسط بانک‌ها بود، اظهار داشت: موضوع وام ازدواج جوانان امروز یکی از دغدغه‌های جوانان کشور است، باید پرسید چه کسانی به این وام ازدواج نیاز دارند، آیا افرادی به این وام نیاز دارند که جزو ردیف آقازاده‌ها هستند؟ آیا کسانی نیاز دارند که خانه‌های چند میلیاردی در تهران دارند یا قشر آسیب‌پذیر و متدینی که خانواده‌های آنان در دفاع مقدس از کشور حمایت کردند و دلسوزان نظام هستند، نیازمند وام ازدواج‌اند.
وی افزود: وام ازدواج 3 میلیون‌تومانی پول تو جیبی برای افراد مرفه کشور است، وام ازدواج را جوانان غیرتمندی نیاز دارند که صورت خود را با سیلی سرخ می‌کنند، امروز روز به روز شاهد بالا رفتن برج‌های ساختمانی و شکیل بانک‌ها در سطح شهرها هستیم، هزینه این ساخت و سازها از کجا آمده است؟
نماینده اراک در مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: در یک خیابان بالا شهر ببینید چند بانک چند ساختمان دارند و مسابقه گذاشته‌اند که بهترین نقطه را پیدا کنند و برای خودشان برج‌سازی و انبوه‌سازی کنند.
وی ادامه داد: صف دریافت وام ازدواج روز به روز طویل‌تر می‌شود، خانواده‌ای وجود دارد که قبلا 5 میلیون وام دریافت کرده ولی امروز این وام 5 میلیون‌تومانی به 15 و 17 میلیون تومان تبدیل شده است، نمی‌دانم با چه حساب و کتابی بانک این رقم را افزایش داده است؟
آصفری خاطرنشان کرد: طبق اطلاع دقیق بنده بین 10 هزار تا 20 هزار میلیارد تومان پس‌انداز قرض‌الحسنه در بانک‌ها وجود دارد که 16 ردیف برای هزینه کرد این پس‌اندازها اولویت دارد، بنده می‌دانم که همه این ردیف‌های در نظر گرفته شده مهم هستند ولی پرداخت وام ازدواج نیز یکی از این ردیف‌ها است که باید در نظر گیرد.
نماینده اراک در مجلس همچنین گفت: هم‌اکنون برخی از جوانان که برای دریافت وام ازدواج ثبت‌نام کردند، 28 ماه است که در نوبت دریافت وام ازدواج قرار دارند و حتی اگر بانک‌ها اقدام به پرداخت وام ازدواج کنند، خطاب به آنان خواهند گفت که یک سال از زمان عقد شما گذشته است و دیگر مهلت دریافت وام ازدواج به پایان رسیده است و دیگر شرایط اخذ وام ازدواج را ندارید.
آصفری در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: چه کسی تاکنون به دنبال احیای معوقات بانکی رفته است؟ 40 هزار میلیارد تومان از معوقات بانکی مربوط به دانه درشت‌ها است بنابراین یک همت و اقدام جدی در این زمینه نیاز است، البته با وام 3 میلیون تومانی وام ازدواج نیز جوانان در نهایت تنها می‌توانند دو قلم کالای معمولی برای شروع زندگی‌شان خرید کنند.
در ادامه این جلسه نماینده اراک در مجلس در بخش دوم فرصتی که در اختیار داشت، مجددا در سخنانی گفت: اگر قرار باشد وزیر اقتصاد درباره علت عدم پرداخت وام ازدواج پاسخگو نباشد، بنابراین وزیر ارشاد باید پاسخگو باشد! هر روز 3 هزار و 600 درخواست به چند بانک درباره وام ازدواج ارائه می‌شود ولی آقای صیف رئیس‌کل بانک مرکزی اخیرا آب پاکی را روی دست همه جوانان ریختند و گفتند چنین برنامه‌ای برای پرداخت وام ازدواج اصلا نداریم، باید گفت سیاست جدید افزایش جمعیت نیاز به تشکیل خانواده دارد و این تشکیل خانواده نیز نیازمند کمک دولت است، مردم منتظر هستند تا ببینند چه زمانی می‌توانند وام ازدواجشان را دریافت کنند.
آصفری ادامه داد: علی‌رغم اینکه فردی 20 میلیون تومان وام دریافت کرده و 80 میلیون‌تومان به بانک پرداخت نموده است ولی بانک امروز به او می‌گوید باید 138 میلیون تومان بابت آن وام پرداخت کند، چرا باید اجازه دهیم بانک‌ها هر کاری که دلشان می‌خواهد انجام دهند، اگر از رقم 120 هزار میلیارد تومانی معوقات بانکی تنها 10 هزار میلیارد تومان به وام ازدواج اختصاص یابد، دیگر مشکلی نخواهیم داشت چراکه وام ازدواج را افرادی که ماشین‌های لوکس سوار می‌شوند نیاز ندارند.