وارد کردن تفکر دانشجویان به بسترسازی ساخت داخل

0
۳۵۴ بازدید

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه شورای معاونین این وزارتخانه با تبریک روز دانشجو و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو گفت: در گام دوم انقلاب ضروری است تا تمامی ظرفیت های این آینده‌سازان کشور در حوزه های مختلف صنعت، معدن و تجارت به گونه شایسته و بهینه ای مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش جهان اقتصاد، رضا رحمانی افزود: این تجربه در کشور به خصوص در دوره جنگ تحمیلی نشان داد که جوانان و دانشجویان ما با تکیه بر ایمان و اعتقاد انقلابی خود همواره حلال مشکلات بوده اند و امروز رونق تولید و ساخت داخل نیازمند بسترسازی برای ورود این عزیزان به عرصه جهاد اقتصادی و صنعتی کشور است.

وی همچنین با اشاره به ضرورت افزایش شفافیت در عملکرد کلیه بخش‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان های زیرمجموعه آن اضافه کرد: یکی از مهمترین موضوعات مهم در نوع عملکرد مسئولان و ثمربخشی برنامه ها، توجه به اعتماد و جلب حمایت عمومی مردم است؛ چرا که رونق تولید و اهداف اقتصاد مقاومتی در سایه همین اعتماد متقابل مردم و دولت به بهترین شکل ممکن محقق می شود.

وزیر صمت خاطر نشان کرد: برای این مهم مبارزه جدی با هر نوع فساد و رانت خواری باید در صدر برنامه‌ها و اقدامات تمامی مدیران این مجموعه قرار گیرد.

رحمانی تصریح کرد: اعتماد به منزله ستون فقرات جامعه است و نقش مهمی در موفقیت برنامه ها و تحقق اهداف هر جامعه ای به خصوص در حوزه رفاه عمومی و همچنین عاملی تعیین کننده در رونق تولید است.

**ضرورت فعالسازی تمامی ظرفیت ها در توسعه روابط با سایر کشورها

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جلسه کمیسیون همکاری‌های مشترک ایران و عمان گفت: برای نخستین بار بعد از انقلاب اسلامی هیاتی تجاری و اقتصادی در این سطح از عمان در کشورمان حضور یافته است و متناظر با این هیات گروهی از خوشنام ترین و با سابقه ترین بازرگانان ایرانی جهت مذاکرات و برنامه ریزی های لازم جهت توسعه همکاری های اقتصادی، صنعتی، معدنی و همچنین تجاری تعیین و معرفی شده اند.

رحمانی ادامه داد خوشبختانه علاقمندی وافری برای همکاری مشترک میان دو کشور وجود دارد و این همکاری مقدمه توسعه روابط و بهره گیری از فرصتها و ظرفیت‌های بی‌نظیر کریدور شمال جنوب بین دو کشور و سایر کشورهاست.

وی اعلام کرد: هفته گذشته نیز میزبان معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان و همچنین وزیر اقتصاد قرقیزستان بودیم که بنا به مذاکرات صورت گرفته در راستای علاقه‌مندی های مشترک اقتصادی، بر اهمیت توسعه کریدور شمال-جنوب بین طرفین تاکید اساسی شد و مقرر گردید تا در این خصوص اقدامات مقتضی با جدیت پیگیری و انجام شود.

وزیر صنعت معدن و تجارت تصریح کرد: پایان این هفته نیز برای شرکت در کمیسیون همکاری‌های مشترک ایران و ازبکستان عازم این کشور خواهیم شد و در همین راستا برای معرفی ظرفیت های صنعتی، معدنی و تجاری ایران،همزمان با جلسه کمیسیون نمایشگاهی نیز در پایتخت ازبکستان برگزار خواهد شد.

**پیشران رونق تولید توسعه صادرات است

رحمانی تاکید کرد: پیشران رونق تولید توسعه صادرات است و طبق برنامه ریزی دولت و وزارت صمت کشورهای همسایه در اولویت توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی قرار دارند.

وی خاطرنشان کرد: در بخش صادرات با چالش های همچون صنایع بسته بندی و تکمیل زنجیره تولیدات مواجه هستیم که باید همزمان با برنامه برند سازی روی این موارد نیز بیشتر از پیش کار کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه جلسه شورای معاونین وزارتخانه گفت: در سفرهای استانی مسئولان و مدیران این وزارتخانه حتماً باید جلسه ای با حضور تولیدکنندگان، اصناف و بازرگانان تشکیل و از نزدیک موارد و مسائل ایشان را مورد رصد قرار داده و تصمیمات مقتضی را نیز اتخاذ و تا حصول نتیجه نهایی پیگیری نمایند.

**برگزاری دائمی نمایشگاه های ساخت داخل در کشور

رحمانی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری در خصوص دائمی سازی نمایشگاه فرصت های ساخت داخل در کشور افزود: این مهم در ۴ سرفصل کاری در حال پیگیری است از جمله راه اندازی سامانه توانیران که به صورت دائمی نیازهای بخش صنعت را اعلام و توانمندی‌ها را نیز عرضه می‌کند، همچنین مقرر شده است واحدهای بزرگ صنعتی مانند شرکت‌های خودروسازی و واحدهای فولادی در محل شرکت های خود نمایشگاه دائمی ساخت دائم داخل را دایر کنند و انجمن ها و تشکل ها نیز برنامه ای را با همین ترتیبات پیگیری کنند و البته به صورت ویژه نیز همزمان با برگزاری هر نمایشگاهی در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، برگزاری پیوست نمایشگاهی ساخت داخل نیز در دستور کار است.

وی تاکید کرد: اهداف ساخت داخل باید با جدیت تمام دنبال شود و هر یک از مسئولان ذیربط در حوزه‌های مختلف این وزارتخانه مکلف هستند برای حصول نتایج لازم در این خصوص تمامی اقدامات لازم را با جدیت هرچه توان پیگیری کنند.

وزیر صمت خاطرنشان کرد: ما با تمام وجود از تولید کنندگان حمایت می‌کنیم ولی در صورتی که فردی یا واحد صنعتی با مجوز تولید اقداماتی خارج از دایره قانون انجام دهد و نگاه به این حوزه را خدشه‌دار کند با جدیت تمام و بدون تعارف با ایشان برخورد می‌کنیم.

**ضرورت تداوم روند کنترلی بازار

رحمانی با اشاره به تدابیر و اقدامات انجام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بعد از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین در کشور گفت: خوشبختانه بازار با وزارتخانه همراهی خوبی داشته و با توجه به تمهیدات انجام شده، روند کنترلی بازار قابل قبول است و ضرورت دارد که این روند تداوم داشته یابد.

رحمانی در پایان با اشاره به اقدامات معاونت طرح و برنامه وزارت صمت برای کاهش بروکراسی اداری و ارتقای فضای کسب و کار در حوزه های مختلف صنعت و معدن و تجارت کشور از جمله کاهش فرایند مجوزهای صادره گفت: خدماتی همچون الکترونیکی کردن صدور مجوزها، اصلاح و به روزرسانی فرایندها، اصلاح قوانین و مقررات، کاهش و اصلاح مجوزها و همچنین تفویض اختیارات به استان‌ها و تشکل‌ها باید هرچه سریعتر عملیاتی شود و تا مردم و متقاضیان خدمت از نتایج این اقدامات و تسهیل ایجاد شده بیش از پیش رضایت مند شوند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103618