کد خبر: 165816
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۴۰۰

واردات تجهیزات دندانپزشکی ۲۰ درصد رشد کرد

واردات تجهیزات دندانپزشکی ۲۰ درصد رشد کرد

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، محمدرضا کلانتری در مورد وضعیت بازار تجهیزات دندانپزشکی اظهار کرد: بازار مواد و تجهیزات دندانپزشکی در دو سال اخیر تحت تاثیر چند متغیر اصلی دچار نوسانات فراوانی بوده است. از یک سو تحریم‌های ظالمانه علیه ایران باعث شد تا در روند واردات کالاهای دندان‌پزشکی دچار اختلال شویم. عدم امکان آسان حواله‌های ارزی برای واردات کالاها و دشواری هزینه‌های دور زدن تحریم‌ها باعث شد تا هزینه واردات کالا حداقل تا ۲۰ درصد افزایش یابد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر و با اوج‌گیری بیماری کرونا، برای مدت‌ طولانی صنف مواد و تجهیزات دندانپزشکی دچار اختلال در فعالیت شد از یک سو بسیاری از مطب‌ها و کلینیک‌ها و دانشکده‌های دندانپزشکی در این مدت تعطیل بودند و در دوران قرنطینه اغلب بازار توزیع کالاهای دندانپزشکی نیز دچار اختلال و تعطیلی می‌شد.

وی افزود: همین شرایط باعث شد که صنف ما دچار زیان‌های جبران ناپذیری از سوی بازار مصرف شود. همچنین عدم حضور بیماران یا پزشکان در مطب‌ها و اختلال در روند تولید و تامین کالا باعث کاهش تقاضا و فروش کالا و رکود در صنف شد. در ماه‌های اخیر و با افزایش واکسیناسیون و کاهش موارد ابتلا به بیماری به تدریج بازار در حال جان گرفتن است.

کلانتری تصریح کرد: صنف مواد و تجهیزات دندانپزشکی در حداقل در ۳۰ سال اخیر تلاش کرده که بهترین کالاهای دندانپزشکی را از سراسر دنیا شناسایی با شرایط و تخفیفات ویژه در داخل کشور عرضه کنند به طوری که در حال حاضر میانگین قیمت‌های قابل عرضه در بازار ایران حداقل ۳۰ درصد کمتر از قیمت‌های جهانی به دست دندانپزشکان می‌رسد. صنف ما یک صنف زنده و موفق است زیرا در آن رقابت به عنوان اصلی‌ترین روش توسعه بازار همواره نقش اساسی را داشته و رقابت هم به نفع مصرف کننده و دندانپزشکان تمام شده است.

وی اضافه کرد: به نحوی که در این صنف به هیچ عنوان امکان گرانفروشی وجود ندارد و میانگین قیمت‌ها در داخل ایران هم نشان می‌دهد که تقریباً کلیه کالاها زیر قیمت‌های منطقه‌ای و کمتر از قیمت‌های جهانی در بازار ایران به دست دندان پزشکان می‌رسد در حالی که ما همه کالاها را در سراسر دنیا به یک قیمت می‌خریم اما با یک حاشیه سود بسیار کمتر در داخل ایران عرضه می‌شود.

رئیس اتحادیه صنف تهیه و توزیع کنندگان تجهیزات و مواد مصرفی دندانپزشکی استان تهران گفت:‌ بیش از ۷۰ درصد کالاهای دندانپزشکی از خارج از کشور تامین می‌شود مواد و تجهیزات دندانپزشکی طیف گسترده‌ای از محصولات را شامل می‌شود برخی از این محصولات خوشبختانه در داخل کشور تولید می‌شود. تلاش و تشویق ما بر این است که در آینده اغلب کالاهای دندانپزشکی در خود کشور تولید شده و حتی به بازارهای منطقه و بازارهای دنیا صادرات شود. ایران می‌تواند تبدیل به قطب تولید مواد و تجهیزات دندانپزشکی در خاورمیانه شود .

وی خاطرنشان کرد: تامین ماشین آلات خطوط تولید و تامین مواد اولیه از جذب سرمایه گذاران خارجی و ضرورت عقد قراردادهای مشارکت با طرف‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران باعث شده است تا تحت تاثیر تحریم نتوانیم به بسیاری از اهداف خود دست پیدا کنیم آرزوی ما رفع همه تحریم های سخت فعلی است. تحریم هم حواله‌های ارزی و هم حمل و واردات کالا را دچار اختلال کرده و باعث شده است تا پرداخت هزینه‌های دور زدن تحریم، باعث کاهش حجم واردات و برخی کمبودها در بازار شود. ادعای تحریم نبودن کالاهای دندانپزشکی دروغ است و صنف ما هزینه بسیاری تحت فشار تحریم‌ها پرداخته است.

کلانتری متذکر شد: متاسفانه در حوزه آمار واردات، ما از یک کمبود شدید آمار رنج می‌بریم چون وزارت صمت و گمرک ایران در این خصوص اطلاعات دقیقی منتشر نمی‌کنند و بهترین اطلاعات و دقیق‌ترین اطلاعات در سامانه‌های وزارت بهداشت موجود است که متاسفانه این وزارتخانه هم از انتشار آمار واردات و صادرات محصولات حوزه دندانپزشکی امتناع می‌کند و تاکنون آمار دقیقی منتشر نشده است.

وی در ادامه بیان کرد:‌ اما آن چیزی که ما مطمئن هستیم این است که در دو سال اخیر آمار واردات به شدت کاهش پیدا کرده و این موضوع از قفسه فروشگاه‌ها و از وضعیت بازار  به وضوح قابل مشاهده است. با توجه به نیمایی بودن ارز واردات کالاهای دندانپزشکی امیدواریم با افزایش روند تخصیص ارز کمبود کالا در بازار کاهش یابد و با افزایش امکان تولید با کیفیت زمینه صادرات کالاها به کشورهای همسایه و بقیه کشورها فراهم شود.