وابستگی آمریکا به نفت روسیه با وجود تیره تر شدن روابط بین دو کشور

0
۱۹۸ بازدید

واردات نفت روسیه توسط آمریکا اخیراً به بالاترین رقم طی ۱۰ سال گذشته رسیده است چون پالایشگاه های آمریکا به دنبال بهبود از بحران کرونا فعالیت‌های خود را افزایش داده‌اند.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، روابط بین روسیه و آمریکا به دنبال وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه این کشور تیره‌تر شده است ولی وقتی نوبت به نفت مسکو می‌رسد، پالایشگاه‌های آمریکا بیش از پیش وابسته شده‌اند.

واردات نفت روسیه توسط آمریکا اخیراً به بالاترین رقم طی ۱۰ سال گذشته رسیده است چون پالایشگاه های آمریکا به دنبال بهبود از بحران کرونا فعالیت‌های خود را افزایش داده‌اند.

تحلیلگران عقیده دارند این مسئله نشان می‌دهد چطور ارتباط بین بازارهای نفت خارج از مفاهیم سیاسی شکل می‌گیرد. جالب اینجاست که افزایش واردات نفت روسیه توسط آمریکا به قبل از بحران کرونا برمی‌گردد یعنی همزمان با اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا در ۲۰۱۹.

تا قبل از تحریم ونزوئلا، پالایشگاه‌های آمریکا مخصوصاً به نفت خام سنگین و ترش این کشور وابسته بودند که تا حدی شبیه به نفت ترش متوسط روسیه است.

روند واردات از روسیه با وجود تیره شدن روابط بین دو کشور در ماههای اخیر شتاب گرفته است.

واردات نفت و محصولات نفتی آمریکا از روسیه در ۲۰۲۰ به بالاترین رقم طی یک دهه گذشته رسیده بود و همین روند در سال جاری میلادی هم ادامه دارد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا گزارش داد آمریکا در ژانویه ۶۴۸۰۰۰ بشکه در روز نفت خام و محصولات نفتی روسیه را وارد کرده که بیشترین نرخ ماهانه واردات از این کشور از ژوئن ۲۰۱۲ است.

متوسط واردات نفت آمریکا از روسیه در ۲۰۲۰ برابر با ۵۳۸ هزار بشکه در روز بود یعنی بالاتر از ۵۲۰ هزار بشکه در روزی که در ۲۰۱۹ وارد شده بود. بالاترین رقم واردات آمریکا از روسیه در ۲۰۱۱ و برابر با ۶۲۴ هزار بشکه در روز بوده است. تقاضا برای نفت خام روسیه مثل نفت اورال و واراندی در ماه های اخیر افزایش یافته است.

پالایشگاه‌های نفت آمریکایی که دسترسی خود به نفت خام ونزوئلا را به خاطر تحریم‌های آمریکا از دست داده اند برای تامین نیازهای خود به روسیه روی آورده‌اند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=137977