جمعه 19 خرداد، 1402

کدخبر: 11631 14:50:43 1394-01-23
هنوز مشکلات زیادی در راه پیشرفت زنان وجود دارد

هنوز مشکلات زیادی در راه پیشرفت زنان وجود دارد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
هنوز مشکلات زیادی در راه پیشرفت زنان وجود دارد

هنوز مشکلات زیادی در راه پیشرفت زنان وجود دارد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست در همایش بزرگداشت بانوی انقلاب اسلامی خدیجه ثقفی که یکشنبه برگزار شد گفت:بانو ثقفی به محیط زیست و طبیعت توجه زیادی داشتند و ما می‌توانیم او را از چنین جنبه‌هایی به عنوان الگوی خود قرار دهیم.

ابتکار گفت: با وجود آنکه دوران سختی در رژیم گذشته داشتند اما با کمال بزرگواری نه تنها امام (ره) و خانواده‌شان را همراهی می‌کردند؛ بلکه در مقاطعی نقش راهبری داشتند.

وی در ادامه گفت: ما ایرانیان در زمینه الگوی معیشتی و مصرفی عملکرد خوبی نداریم اما در زندگی شخصی و خانوادگی بانو ثقفی می‌بینیم که او به طبیعت توجه داشت و ارزش آن را در روحیه و تعادل روانی انسان‌ها می‌دانست.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست در ادامه گفت: ما در زمینه الگوی مصرف با کاستی‌هایی مواجه هستیم و مصرف ایرانیان در حوزه‌هایی مانند آب، انرژی و تولید پسماند با الگوی مطلوب فاصله زیادی دارد. بانو ثقفی به این جزییات توجه داشتند و اطرافیان خود را نیز متوجه این موارد می‌کردند. چنین رویکردی بسیار ارزشمند است، به ویژه در جامعه که درآن لازم است به محیط زیست توجه بیشتری کنیم.

وی در ادامه گفت: حضرت امام (ره) در تاریخ کشور ما نقش بزرگی داشتند و بانو ثقفی نیز در پشتیبانی از ایشان جایگاه ویژه‌ای داشتند و هیچ‌کس نمی‌تواند نقش همسر حضرت امام (ره) را انکار کند.

ابتکار تاکید کرد: دیدگاه ایشان به مناسبت نامگذاری ولادت حضرت زهرا (س) به نام روز زن نوعی جریان‌سازی اجتماعی بود تا از حضرت فاطمه (س) به طور عملی الگو گرفته شود و توجه به شخصیت ایشان تنها به منابع مکتوب و سخنرانی‌ها محدود نشود.

وی با بیان اینکه یکی از شاخص‌های کارآمدی یک نظام رویکرد آن به زنان است، اظهار کرد: حضرت امام (ره) با یک برنامه‌ریزی درباره موضوع زنان نگاهی پیشرو را در مقابل نگاه متحجرانه مطرح کردند. نگاه متحجرانه سعی در محدود کردن زنان را داشت تا از رشد و تعالی آنان جلوگیری کند. در این شرایط حضرت امام (ره) همواره تاکید کردند که هیچ مانعی برای رشد و تعالی زنان وجود ندارد و این دیدگاه را در سخنرانی‌های خود مطرح کردند و در زمینه موضوعات مختلف مانند صنعتی و اقتصادی نیز به آن پرداختند.

ابتکار تاکید کرد: نیازمند توجه به نگاه اعتدالی حضرت امام (ره) در حوزه زنان هستیم و دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی باید در بعد بین‌المللی به این موضوع بپردازند و در مقابل تحریف‌های عامدانه‌ای که از سوی گروه‌هایی مانند داعش در حوزه اسلام می‌شود و تلاش می‌کنند چهره‌ای خشن، منفی و ضد زن ارائه دهند، به تبیین نگاه اعتدالی بپردازند، چراکه این نگاه از الگوی اسلامی سرچشمه گرفته است.

وی تاکید کرد: زنان ایرانی پیشرفت‌های زیادی کردند که بخشی از آنها مدیون شرایط است و بخشی از آن مدیون همت و غیرت زنان و مردان است. البته هنوز موانع و مشکلات زیادی داریم. هرچند که رییس جمهور نگاه ویژه و کاربردی به حوزه زنان دارند

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست با تاکید بر اهمیت نقش زنان در حفاظت از محیط زیست گفت: فراهم کردن زمینه برای حضور بیش تر زنان در حفاظت از محیط زیست یکی از محورهای اصلی این سازمان است.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |