کد خبر: 4160
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۳

هنرمندان: گشایشی برای تئاتر حاصل نشده است

هنرمندان: گشایشی برای تئاتر حاصل نشده است


تعدادی از فعالان عرصه هنرهای نمایشی در بررسی خود از پنج ماه ابتدایی سال ۹۳ تئاتر کشور تاکید کردند سایه مشکلات اقتصادی و عدم برنامه‌ریزی همچنان بر سر اهالی این حوزه سنگینی می‌کند.
به گزارش   ایلنا، پنج ماه از آغاز سال جدید تئاتری کشور می‌گذرد و در این مدت فراز و فرودهای گوناگونی را شاهد بودیم. اهالی هنر نمایش با آغاز فعالیت دولت یازدهم انتظار داشتند حداقل در بخش بودجه گشایشی اتفاق بیفتد و توجه بیشتری به عرصه هنرهای نمایشی صورت بگیرد، اما واقعیت‌ها طبق انتظار هنرمندان تئاتر پیش نرفت و چنان شد که در ? سال دولت‌های نهم و دهم شاهد بودیم. گرچه نمی‌توان چشم بر دست‌اندازهای ایجاد شده توسط دولت قبل بست و معضلات آوار شده بر اقتصاد کشور به ویژه عرصه فرهنگ و هنر را نادیده گرفت، اما از سوی دیگر نمی‌توان هنر انسان ساز تئاتر را نیز فراموش کرد.
گرچه طی پنج ماه گذشته طبق ادعای بسیاری از هنرمندان تئاتر گشایش‌هایی در بخش ارزشیابی و نظارت اتفاق افتاد و دیگر از رفتارهای سلیقه‌ای، جناحی و غیرکارشناسی مسئولان خبری نیست – البته این کمترین انتظاری بود که دولت جدید وعده تحقق آن را به اهل فرهنگ داد و قطعا باید اجرایی می‌شد – اما بهتر دیدیم مشکلات تئاتر در این مدت را از زبان فعالان این حوزه جویا شویم و پای درد دل آنها بنشینیم.
مهرداد کوروش‌نیا: ماه‌های ابتدایی به کاستی‌های مالی گذشت
مهرداد کوروش‌نیا نویسنده، بازیگر و کارگردان در پاسخ به این سوال که شرایط ? ماه ابتدایی سال ?? تئا‌تر کشور را چگونه ارزیابی می‌کند؛ اظهار داشت: به نظرم بزرگ‌ترین نقطه ضعف و مساله‌ای که تئا‌تر ما طی این مدت با آن دست و پنجه نرم کرد شرایط سخت اقتصادی بود و این گرفتاری از چند سال گذشته تا امروز ادامه داشته است.
کارگردان نمایش “آخرین نامه” افزود: عدم راه‌اندازی شورای حمایت از آثار نمایشی و پرداخت نشدن مطالبات سال‌های گذشته هنرمندان یکی دیگر از مسائلی است که سردرگمی را میان گروه‌ها به وجود آورده و من امیدوارم این مشکل به زودی مدریریت شود.
یاسر خاسب: مدیران به گلایه‌ها توجه نمی‌کنند؛ هنرمند باید دستور دهد
یاسر خاسب بازیگر و کارگردان در همین ارتباط بیان کرد: هنرمندان تئا‌تر در این مدت مثل چند سال گذشته شرایط بسیار سختی را سپری کردند و می‌توان گفت با داشته‌ها و نداشته‌ها ساخته‌اند اما همچنان نمی‌دانم قرار است چه اتفاقی در تئا‌تر بیفتد.
وی با تاکید بر اینکه کار اهالی تئا‌تر از خواهش و اظهار گلایه گذشته؛ ادامه داد: طی مدت اخیر و سالیان گذشته بار‌ها شاهد مطرح شدن گلایه‌های هنرمندان تئا‌تر بوده‌ایم اما هیچ‌گاه اتفاقی نیفتاده و مدیران کار خود را کرده‌اند بعد از مدتی هم شاهد بودیم که یک مدیر جای خود را به فرد دیگری می‌دهد و روز برای تئاتری‌ها از نو آغاز می‌شود.
کارگردان نمایش “همو ریباس” با تاکید بر اینکه هنرمندان نباید گلایه کنند، بلکه باید دستور بدهند؛ گفت: تا کی قرار است هنرمندان بگویند و مدیران گوش ندهند؟ اتفاق‌هایی از این دست مثل ویروسی است که از بیرون به درون گروه‌ها رسوخ می‌کند و به همین دلیل شاهدیم کار گروهی درست شکل نمی‌گیرد. در کنار تمام سختی‌های موجود برای بسیاری از گروه‌ها هم می‌بنیم عده‌ای با طرفندهای ریاکارانه و حاشیه‌سازی فقط به دنبال تامین مالی و کسب پول بیشتر هستند.
میلاد نیک آبادی: تئاتر دچار رخوت است
میلاد نیک‌آبادی – کارگردان – با بیان اینکه تئا‌تر دچار رخوت شده است؛ اظهار داشت: با توجه به تغییراتی که پس از انتخابات ریاست جمهوری رخ داد هنرمندان تئا‌تر نیز آماده بودند تغییراتی را شاهد باشند و منتظر بهتر شدن احوال بودند، اما وقتی انتظار‌ها برآورده نشد رخوت به وجود آمد.
کارگردان نمایش “رابینسون کروزوئه” بر نقش عملکرد مدیریتی در این حوزه تاکید کرد و افزود: آنچه این روز‌ها به عنوان نتیجه عمل مشاهده می‌شود نشان‌دهنده رخوت است و من امیدوارم طبق صحبت‌های آقای جنتی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی سال آینده بهتر از امسال باشد، البته که هیچ تضمینی در این خصوص وجود ندارد.
وی با بیان اینکه اگر اهالی تئا‌تر شاهد برنامه‌ریزی در این حوزه باشند امیدوارانه کار را دنبال می‌کند؛ خاطرنشان کرد: اما فعلا این برنامه‌ریزی وجود ندارد و در نتیجه روحیه هنرمندان نیز شرایط خوبی را تجربه نمی‌کند. زمان در حال گذر است و طبق گفته مسئولان سال ?? را هم از دست دادیم.
آزاده انصاری: طبق گفته مسئولان، نباید به سال ?? امیدوار باشیم!
آزاده انصاری، فعال تئا‌تر عروسکی مسائل مالی را یکی از مهم‌ترین مشکلات ماه‌های ابتدایی سال تئاتری کشور دانست و گفت: نبستن قرارداد با گروه‌های نمایشی موجب نارضایتی‌هایی در میان اهالی این حرفه شد و من امیدوارم مشکلات پیش‌پا افتاده‌ای از این دست هر چه سریع‌تر برطرف شود.
وی افزود: درشان هنرمندان نیست که همیشه به دنبال مسائل مالی باشند، اما در حال حاضر تنها می‌توان برای برطرف شدن این معضل اظهار امیدواری کرد. گرچه اینطور مطرح شده که نمی‌توانیم برای سال ?? امیدی داشته باشیم.
کارگردان نمایش “ماکاندو” در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم حداقل در سال ?? دیگر شاهد مسائل مالی نباشیم و مشکلاتی از این دست به صورت ریشه‌ای حل شود تا هنرمندان نگرانی نداشته باشند و با آسودگی ادامه فعالیت دهند.