کد خبر: 101353
تاریخ انتشار: ۰۶ شهریور ۱۳۹۸

همزمان با هفته دولت پروژه لرزه‌نگاری منطقه فرورانش مکران پایان یافت

همزمان با هفته دولت پروژه لرزه‌نگاری منطقه فرورانش مکران پایان یافت

با همکاری پژوهشکده علوم‌زمین این سازمان و انستیتو زمین‌شناسی و ژئوفیزیک آکادمی علوم چین و با همت متخصصان دفتر بررسی‌های زمین‌شناسی دریایی پروژه لرزه‌نگاری منطقه فرو رانش مکران انجام شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، براساس این گزارش، به منظور انجام این پروژه که به بررسی ساختار پوسته اقیانوسی و قاره‌ای در منطقه فرورانش مکران می‌پردازد، ۸ دستگاه BB-OBS Broad Band Ocean Botton Seismometr  متعلق به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بستر دریای عمان نصب شد.

این دستگاه‌ها به صورت خطی و عمود بر منطقه فرورانش مکران در دریای عمان از عمق ۵۰۰ متری با فاصله ۱۲ کیلومتر تا عمق ۳۳۰۰ متری نصب شد و پس از ۶ ماه ثبت اطلاعات دقیق و لحظه‌ای از اعماق زیر بستر دریای عمان توسط لرزه‌نگارها و با وجود  شرایط جوی نامساعد که همراه با دریای نسبتا متلاطم بود، کار برداشت و خارج کردن لرزه‌نگارها از آب دریا با تلاش کارشناس دفتر بررسی زمین‌شناسی دریایی و کارشناسان چینی با موفقیت انجام شد.

شایان ذکر است؛  از استخراج و تحلیل داده‌های ثبت شده توسط این لرزه‌نگارها، اطلاعات ارزشمندی از وضعیت فرورانش مکران و زلزله‌های اخیر در جنوب شرق ایران و نیز ارزیابی پتانسیل سونامی‌خیزی نواحی ساحلی جنوب شرقی ایران در اختیار زمین‌شناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار خواهد گرفت.