کد خبر: 7062
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۳
گروه : ایران

همایش بین المللی «اندیشه های علامه طباطبایی» به کار خود پایان داد

همایش بین المللی «اندیشه های علامه طباطبایی» به کار خود پایان داد

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، در این مراسم که با حضور گسترده میهمانان خارجی و داخلی برگزار شد، آیت الله العظمی سبحانی گفتند:

دو کار باید در خصوص المیزان انجام شود؛ المیزان یک تفسیر ترتیبی است که می توان از بطن این تفسیر، یک تفسیر موضوعی تدوین کرد؛ ایشان در حوزه های مختلف از جمله حکومت اسلامی و.... در المیزان سخن به میان آورده اند
ایشان افزودند: ایشان از نظر مسایل ولایی بزرگواری عجیبی دارند؛ آیت الله خزعلی اعجاب می کنند از مباحث ولایی المیزان؛ باید بحث های ولایی ایشان استخراج کنند؛ اگر مسایل ولایی در المیزان استخراج شود مشاهده می شود که این مباحث در رد مباحث آلوسی است.
پس از سخنان ایشان، آیت الله استادی از اساتید حوزه علمیه قم، نیز با اشاره به مولفه های تفسیری علامه طباطبایی گفت: بخشی از امتیازات المیزان مرتبط با شخصیت ایشان و برخی دیگر مرتبط با مبانی ناب این مفسر بزرگ است؛ هر کسی که به دنبال کار قرآنی است اگر مبانی ایشان را که روشن نیز هست استفاده کند توفیقات بسیاری می یابد.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان کرد: یکی از مبانی ایشان این است که قرآن برای همه مردم نازل شده است و به شکلی بیان شده است که مردم نیز بفهمند؛ ایشان تصریح کرده است که قرآن برای استفاده از یک سری عرفا و... نیست و باید مبانی تفسیری رعایت شود.
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین رجبی دبیر این همایش بخش دیگر مراسم اختتامیه بود که وی در سخنانی بیان کرد: این همایش با مشارکت ۲۱ نهاد همکار با موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد که در نهایت ۶۰۰ مقاله دریافت شدکه در هفت کمیسیون در این همایش بررسی شد.