هشدار نسبت به تلفات موج سوم کرونا در قشم

0
۳۷۲ بازدید

در پی ورود کشور به پیک سوم شیوع بیماری کرونا و افزایش شمار گردشگران وارده به جزیره قشم، ظهر روز گذشته سومین نشست شورای سلامت سازمان منطقه آزاد قشم به میزبانی معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری و دبیری مدیریت اجتماعی و سلامت این سازمان تشکیل جلسه اضطراری داد.

در این نشست مدیر شبکه بهداشت و درمان نسبت به ورود موج سوم کرونا در روزهای آینده به جزیره قشم هشدار داد و گفت: با وجود رشد همه گیری ویروس، هنوز شرایط قابل کنترلی درخصوص شیوع ویروس کرونا در جزیره حاکم است ولی اگر مردم پروتکل ها و موازین بهداشتی را برای مقابله با این ویروس رعایت نکنند تلفات موج سوم غیرقابل پیش بینی است.

به گزارش روزنامه جهان اقتصاد به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم دکتر حمیدرضا بهزادی روز یکشنبه در نشست اضطراری شورای سلامت سازمان منطقه آزاد قشم افزود: ورود بیماران مشکوک به کرونا به بیمارستان پیامبر اعظم(ص) قشم در حال حاضر  قابل کنترل و وضعیت خدمات دهی به آنها با تلاش های مدیریت و پرسنل این بیمارستان مطلوب است ولی اگر تعداد ورودی ها بیشتر از وضع موجود شود شرایط عوض خواهد شد.

به گفته وی پزشکان، پرستاران و سایر پرسنل این بیمارستان افزون بر ۱۰ ماه است که به مرخصی نرفته اند و شرایط روحی و جسمانی آنها تحلیل رفته است و اگر در موج سوم کرونا تعداد مراجعان به این بیمارستان افزایش یابد، کار بسیار سخت خواهد بود.

نماینده وزارت بهداشت در ستاد کرونای شهرستان قشم با اشاره به تعطیلات آخر این هفته و اول هفته آینده نسبت به حضور بیش از پیش مسافران و گردشگران در جزیره هشدار داد و گفت: به نظر می رسد برخی از مردم و کارمندان و پرسنل ادارات و حتی دستگاه های نظارتی در جزیره آنطور که باید و شاید پروتکل ها را جدی نمی گیرند و این مساله می تواند با ورود مسافران از سایر استان ها به جزیره تبعات ناگواری به دنبال داشته باشد.

بهزادی بر ضرورت اعمال سیاست ها و برنامه های قهریه و بازدارنده درعین تداوم فعالیت های اطلاع رسانی، فرهنگی و آموزشی در قشم برای مقابله با موج سوم کرونا تاکید کرد و یادآور شد: در تمام دنیا نظارت های محیطی را برای رعایت کامل پروتکل ها و موازین بهداشتی در اولویت قرار داده اند و ما نیز در این جزیره باید به این سمت برویم و اجازه ندهیم حساسیت ها در اماکن و محیط های عمومی نسبت به خطر کرونا کاهش پیدا کند.

براساس این گزارش دکتر مریم هروآبادی رییس بیمارستان پیامبر اعظم(ص) قشم نیز در این نشست با ارائه آماری از ورودی ها، بستری ها و فوتی های کرونا در این بیمارستان گفت: افزون بر ۲۰درصد فوتی ها در این بیمارستان زیر ۲۴ساعت پس از ورود به بیمارستان اتفاق افتاده که نشان می دهد بسیاری از مردم به رغم  مشاهده علایم کرونا از مراجعه به بیمارستان خودداری می کنند و زمانی به بیمارستان می آیند که دیگر دیر شده است.

وی با تشریح تاثیر مستقیم و مثبت استفاده از دستگاه پلاسما فرز(پلاسما درمانی) در کاهش مدت بستری و مرگ و  میر ناشی از بیماری کووید۱۹ در بیمارستان پیامبر اعظم(ص) قشم افزود: افزون بر ۵۶درصد بیماران کرونایی که در این بیمارستان پلاسما درمانی شدند، زنده ماندند.

هروآبادی با اشاره به افزایش شدید هزینه های این بیمارستان به علت شیوع ویروس کرونا خواستار اندیشیدن تمهیداتی برای تامین و جبران این هزینه ها شد و مهم ترین نیاز مبرم این بیمارستان را توسعه ۱۰۰درصدی دستگاه اکسیژن ساز و عکسبرداری سیار اعلام کرد.

براساس این گزارش معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این نشست به تاکید رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نسبت به تامین نیازهای بیمارستان پیامبراعظم(ص) قشم اشاره و اعلام کرد که این سازمان با تمام قوا به رغم مشکلات درآمدی در پی برآورده کردن این نیازها ست.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=115230