هشدار نسبت به افزایش مصرف سوخت غیراستاندارد ال پی جی

0
۲۸۱ بازدید

رییس هیات مدیره انجمن صنفی سی.ان.جی کشور گفت: قیمت پایین ال.پی.جی(گاز مایع)، باعث می شود میزان مصرف این گاز مایع که به صورت غیراستاندارد در مراکز زیرپله ای تبدیل شده و از طریق کپسول در صندوق عقب خودروها قرار داده می شود، افزایش پیدا کند

اردشیر دادرس در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: نرخ بنزین نباید به صورت تک بعدی و بدون در نظر گرفتن تاثیر آن بر مصرف سایر حامل های انرژی مانند گازوییل و سی.ان.جی تعیین شود.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی سی.ان.جی کشور با بیان اینکه نرخ جدید بنزین، تاثیری بر میزان مصرف سی.ان.جی در کشور نخواهد داشت، گفت: سی.ان. جی (گاز فشرده طبیعی) مصرف کنندگان خاص خود را دارد و تغییر نرخ بنزین، مدل مصرف آنها را تغییر نمی دهد.

دادرس با هشدار نسبت به گرایش مردم به مصرف ال.پی.جی، گفت: به دلیل نرخ پایین ال.پی.جی (گاز مایع)، افرادی که از افزایش قیمت بنزین رضایت ندارند به سراغ مصرف ال.پی.جی که به صورت غیرقانونی و غیراستاندارد عرضه می شود، خواهند رفت.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی سی.ان.جی کشور اظهار داشت: در حال حاضر سی.ان.جی(گاز فشرده طبیعی) به قیمت شش هزار ریال (۶۰۰ تومان) به ازای هر کیلوگرم به فروش می رسد که این رقم باید بیشتر کاهش یابد.

دادرس با بیان اینکه ال.پی.جی (گاز مایع)، نیز باید تک نرخی شود، ادامه داد: قیمت یارانه ای هر کیلوگرم ال.پی.جی (گاز مایع)، ۲۳۰ تومان و قیمت ال.پی.جی با نرخ آزاد ۵۴۰ تومان است که این موضوع باعث افزایش جذابیت ال.پی.جی شده است.

وی گفت: ال.پی.جی (گاز مایع)، به صورت غیراستاندارد در مراکز زیرپله ای تبدیل شده و از طریق کپسول در صندوق عقب خودروها قرار داده می شود.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی سی.ان.جی کشور ادامه داد: تخمین زده می شود که ماهانه ۱۰ تا ۲۰ هزار تن ال.پی.جی (گاز مایع)، به صورت غیراستاندارد به عنوان سوخت خودرو در کشور مصرف شود.

دادرس خاطرنشان کرد: برای تشویق مردم به استفاده از سی.ان.جی (گاز فشرده طبیعی) که سوختی استاندارد است پیشنهاد داده ایم که قیمت از ۶۰۰ به ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار خودرو روزانه حدود ۱۹ میلیون مترمکعب از سی.ان.جی استفاده می کنند که شامل تاکسی ها و سایر انواع خودرو می شوند.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی سی.ان.جی کشور اضافه کرد: بهتر بود که همزمان با افزایش نرخ بنزین، دولت نرخ سی.ان.جی (گاز فشرده طبیعی) را کاهش می داد تا از این طریق، جذابیت سی.ان.جی افزایش پیدا کند.

به دلیل ارزان بودن ال.پی.جی(گاز مایع)، برخی مالکان خودرو به ویژه در شهرستان ها به استفاده از آن گرایش پیدا کرده اند که البته تبدیل سیستم سوخت رسانی خودرو به سوخت ال.پی.جی به صورت غیرمجاز و غیراستاندارد انجام می شود.

کارشناسان بارها نسبت به استفاده از ال.پی.جی (گاز مایع)، هشدار داده اند زیرا به شدت خطرآفرین بوده و با یک جرقه باعث آتش سوزی در خودرو می شود.

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی شب گذشته اعلام کرد، از روز سه شنبه (۵ خردادماه امسال) هر لیتر بنزین معمولی با نرخ ١٠٠٠ تومان و هر لیتر بنزین سوپر نیز با نرخ ١٢٠٠ تومان عرضه خواهد شد. همچنین، از تاریخ اعلام شده نفت گاز در جایگاههای سوخت کشور با نرخ ٣٠٠ تومان عرضه می شود.

نفت سفید نیز با نرخ هر لیتر ١۵٠ تومان و گاز مایع هر کیلو ٢٣٠ تومان عرضه خواهد شد.

براساس این گزارش، آن دسته از افراد که در کارت سوخت خود بنزین ٧٠٠ تومانی دارند فقط تا پایان شهریور ماه فرصت دارند آن را استفاده کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12911