هشدار درباره رشد شدید مصرف انرژی در دهه آینده

0
۵۶۰ بازدید

در حال حاضر سهم مصرف انرژی در کشور رو به افزایش است و با وارد شدن به سال ۱۴۰۰ باید گفت تا سال ۱۴۱۰ میزان مصرف انرژی در کشور ۴۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

درحالی که تمرکز کشورهای پیشرفته روی کاهش شدت مصرف انرژی است، این شاخص در ایران روندی رو به رشد به خود گرفته و در بین دیگر کشورها از نظر کاهش شدت مصرف انرژی در انتهای لیست قرار دارد.

به گزارش جهان اقتصاد، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال ۲۰۴۰ مصرف انرژی در جهان ۴۸ درصد نسبت به میزان مصرف انرژی در سال ۲۰۱۲  افزایش خواهد یافت و کماکان آسیا در سال ۲۰۴۰ بیشترین مصرف‌کننده انرژی است.در این میان بیش از ۵۰ درصد از انرژی جهان در بخش صنعت استفاده خواهد شد.

طبق آخرین آمار، ایران نهمین مصرف‌کننده انرژی در دنیا شناخته شده و این مصرف انرژی معادل ۳.۴ میلیون بشکه نفت خام است. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف انرژی در دنیا در طی این سال‌ها دو برابر شده است.

به طور کلی، ۲.۴ درصد انرژی کل دنیا در ایران تولید می‌شود که در بین کشورهای دنیا رده نهم از حیث تولید انرژی را داراست. این تولید انرژی معادل ۳.۶ میلیون بشکه نفت خام است. همچنین ۱.۸ درصد انرژی کل دنیا در ایران مصرف می‌شود که این میزان مصرف سبب شده که ایران در بین کشورهای دنیای جایگاه نهم از نظر مصرف انرژی را داشته باشد.

در همین زمینه، رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با خبرنگار جهان اقتصاد اظهار کرد: امروز ۷.۲ میلیارد نفر در روی کره زمین زندگی می کنند، براساس پیش بینی های انجام شده در سال ۲۰۳۵، جمعیت به بیش از ۸.۵ میلیارد نفر افزایش پیدا می کند بنابراین رشد جمعیت مصرف انرژی را در برمی‌گیرد که متاسفانه سیاست گذاران به موضوع  مهم رشد جمعیت در بخش مصرف انرژی بی توجهی می کنند.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود برای سال ۲۰۲۲ میزان مصرف نفت خام به ۱۰۷ میلیون بشکه افزایش پیدا می کند و این روند افزایشی به پارامترهایی همانند افزایش مصرف انرژی، رشد جمعیت و… بستگی دارد.

پدیدارعنوان کرد: بهترین سناریو برای صنعت نفت ایران این است که باید سهم انرژی را برای هر نفر حساب کنیم و سهم انرژی در تولید ملی اندازه گیری شود.

وی گفت: در حال حاضر سهم مصرف انرژی در کشور رو به افزایش است و با وارد شدن به سال ۱۴۰۰ باید گفت تا سال ۱۴۱۰ میزان مصرف انرژی در کشور ۴۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=127216