هزینه ساخت‌وساز در طرح‌های جدید ارزان‌تر شد

0
۵۹۴ بازدید

طاهرخانی تصریح کرد: در شهرهای جدید با توجه به جمعیت پذیری بالایی که اتفاق افتاده عقب ماندگی هایی داریم که امیدواریم بتوانیم با توسعه و گسترش خدمات عمومی و خدمات زیرساختی، کیفیت زندگی در مجموعه شهرهای جدید را ارتقا دهیم. یکی از کارها این است که مجموعه محلات را در سایتهای مسکن مهر احداث کنیم که نقش بی بدیلی برای ساکنان خواهد داشت و با استفاده از سرمایه بخش خصوصی انجام می شود.

در دومین روز از نمایشگاه مسکن اعلام شد

گروه امورزیربنایی-مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید خبر داد: با توجه به تمهیداتی که در بودجه ۱۳۹۸ اندیشیده شده، سال آینده به‌جز واحدهایی که دارای مشکل حقوقی و معارض هستند، بقیه واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید تکمیل و به متقاضیان تحویل می‌شود.

به گزارش جهان اقتصاد، حبیب الله طاهرخانی در نشست خبری در حاشیه نمایشگاه بین المللی مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری اظهار کرد: با اقداماتی که صورت گرفته در نظر داریم در سال ۱۳۹۸ در مجموعه شهرهای جدید، مسکن مهر را در پروژه هایی که مساله حقوقی و معارض خاصی ندارد به پایان برسانیم. خوشبختانه در این حوزه در لایحه بودجه ۱۳۹۸ تمهیدات مناسبی اندیشیده شده و امید داریم که عملکرد موفقی در سال ۱۳۹۸ در مسکن مهر داشته باشیم.

وی افزود: برنامه مهم دیگر شهرهای جدید که مورد تاکید رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی قرار دارد عرضه ۲۰۰ هزار واحد مشارکتی تا سال ۱۴۰۰ است که اقدامات اولیه انجام شده و ستاد خاصی در شرکت مادر شکل گرفته که پیشبرد این پروژه ها را مانیتور می‌کند. امیدواریم در قالب مشارکت مدنی با همکاری بخش خصوصی این برنامه محقق شود.

طاهرخانی تصریح کرد: در شهرهای جدید با توجه به جمعیت پذیری بالایی که اتفاق افتاده عقب ماندگی هایی داریم که امیدواریم بتوانیم با توسعه و گسترش خدمات عمومی و خدمات زیرساختی، کیفیت زندگی در مجموعه شهرهای جدید را ارتقا دهیم. یکی از کارها این است که مجموعه محلات را در سایتهای مسکن مهر احداث کنیم که نقش بی بدیلی برای ساکنان خواهد داشت و با استفاده از سرمایه بخش خصوصی انجام می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ایجاد نظام حمل و نقل مناسبی را برای شهرهای جدید دنبال می کنیم، اظهار کرد: هم اکنون قطار حومه ای گلشهر ـ هشتگرد، فولادشهر ـ اصفهان، بهارستان ـ اصفهان و گلبهار ـ مشهد را در دست اقدام داریم. مهمترین پروژه ای نیز که سال آینده شروع می کنیم قطار برقی تهران ـ پردیس است. با توجه به اینکه رشد جمعیتی بسیار بالایی داریم و بخشی از شهرها برای جمعیت ۶۰۰ تا ۶۵۰ هزار نفر پیش بینی شده باید تمهیدات لازم در حوزه حمل و نقل اندیشیده شود. همچنین با مجموعه راه آهن همکاریهایی را آغاز کرده ایم که بخشی در حال خدمات دهی است و بخش دیگری را هم ارتقای ظرفیت می دهیم که خدمات مطلوب تری ارایه دهیم.

به گفته طاهرخانی، پروژه مترو فرودگاه امام (ره) تا پرند که متولی آن شهرداری تهران است متوقف بود اما با تعاملاتی سعی می کنیم این پروژه را فعال کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۱ شهر جدید در مرحله بهره برداری و احداث قرار دارد که از این تعداد ۱۷ شهر به شکل فعال داریم و حدود یک میلیون نفر در این شهرها اسکان دارند. هفت شهر جدید شامل پردیس، پرند، اندیشه، بهارستان، فولادشهر، صدرا و سهند به حدود جمعیتی ۱۰۰ هزار نفر رسیده اند که پیام مهم آن این است مرحله شکل گیری و زایش شهرهای جدید انجام شده و به مرحله بلوغ می رسند.

وی افزود: این هفت شهر جدید توجیه پذیر شده و صرفه های حاصل از مقیاس دست یافته اند. متوسط رشد جمعیت شهرهای جدید ۱۰ برابر متوسط رشد شهرهای دیگر است. بعضی از شهرهای ما سالیانه ۲۴ درصد رشد جمیت دارند که نشان می دهد به عنوان یک عنصر اثرگذار، حوزه توسعه شهری را هدایت می کند و توسعه برنامه ریزی شده را جایگزین رویکردهای قبلی کرده است.

**هزینه ساخت متری ۳۰۰ هزار تومان ارزان شد

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: هزینه ساخت و ساز بر اساس طرح‌های جدید نسبت به سال گذشته در هر مترمربع ۳۰۰ هزار تومان کمتر شده است.

هوشنگ عشایری با اشاره به این‌که برای تحقق کامل برنامه بازآفرینی شهر باید دولت، شهرداری، بخش خصوصی و مردم در کنار یکدیگر قرار گیرند، تاکید کرد: به عنوان دولت باید تلاش کنیم با تحقق وعده‌هایی که در گذشته داده شده اعتمادسازی لازم برای حضور بخش خصوصی در موضوع بازآفرینی شهری را فراهم کنیم.

وی با بیان این‌که حضور مردم در کنار بخش خصوصی و دولت اجرا شدن سریع پروژه‌ها را تضمین می‌کند، عنوان کرد: شهرداری‌ها یا دولت باید اعتماد لازم در مردم برای مشارکت و همکاری در موضوع احیای بافت ناکارآمد شهری را فراهم کنند.

مسکن مهر پردیس تا انتهای سال ۹۸ به اتمام می‌رسد

همچنین سید مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس در این نشست اظهار کرد: در پردیس اولویت با تکمیل واحدهای مسکن مهر است. با تمهیداتی که در بودجه ۱۳۹۸ دیده شده اطمینان داریم با تصویب این تبصره ها در لایحه بودجه برای پردیس سال بسیار خوبی خواهد شد. همچنین تامین خدمات و مراکز محلات را داریم که حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان پروژه آماده سازی و مراکز محلات را در دهه فجر کلنگ زنی خواهیم کرد. موضوع تامین کسری واحدهای مسکن مهر را نیز در شهر جدید پردیس دنبال می کنیم که بخشی از این کسری را در نظر داریم حل کنیم که طبیعتا این کسری در سال ۱۳۹۸ اتفاق نمی افتد ولی مابقی واحدها در سال ۱۳۹۸ تحویل خواهد شد. امسال به ظرفیتهای درونی شهرهای جدید تکیه کردیم و اگر این قول را می دهیم که واحدها را در سال آینده تحویل می دهیم به دلیل همکاری مجمع است که تمامی اراضی که امکان مشارکت و تهاتر با سازندگان داشت همه را برای تکمیل مسکن مهر پردیس اختصاص دادیم.

**مصوبات شورای شهرسازی درباره پلاسکو هیچ تغییری نداشت

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مصوبات شورای عالی شهرسازی درباره احداث ساختمان جدید پلاسکو در طول دو سال گذشته تغییری نداشت گفت: احتمالا میزان جمعیت پذیری منطقه ۲۲ کاهش پیدا می‌کند.

محمد سعید ایزدی درباره تعیین تکلیف طرح ساختمان جدید پلاسکو و منطقه ۲۲ تهران گفت: بعد از گذشت دو سال کمیسیون ماده پنج دو موضوع را درباره ساخت ساختمان جدید پلاسکو پیگیری می‌کند.

وی ادامه داد: در ابتدای ساخت ساختمان پلاسکو قرار بر این بود که از سه بخش به صورت یکپارچه در ساختمان جدید استفاده کنند که بخشی از آن به دلیل مجاورت با بافت تاریخی با مخالفت سازمان محیط زیست مواجه شد. ضلع شمال این ساختمان هم که شامل ساختمان باقیمانده می‌شد با تفاهماتی که با مالکان انجام شد قرار بر این شد که نسبت به مقاوم سازی آن اقدام کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در نهایت قرار شده ساختمان جدید پلاسکو را در هزار متر ۱۵ طبقه روی سطح زمین و پنج طبقه زیر سطح زمین ساخته شود.

ایزدی با تاکید بر اینکه پنج روز پس از وقوع این حادثه یک مصوبه اعلام کردیم و هیچ تغییری در مصوبات نداشتیم گفت: تنها مصوبه ما این بوده است که در ساختمان جدید فضایی برای گرامیداشت خاطره آتش نشانان ایجاد کنند و همچنین طرح ساختمان جدید از طریق برگزاری مسابقه انتخاب شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: به تازگی پیمانکار این پروژه نسبت به اجرای این دو موضوع اقدام کرده است و در حال حاضر موضوعی که بر آن تاکید داریم تامین پارکینگ متناسب با میزان بارگزاری در این ساختمان است و در موضوع ساخت پنج طبقه زیرزمین حقوق مکتسبه مطرح است. اگر حقوق مکتسبه در ۱۵ طبقه رعایت نشود بنیاد مستضعفان می‌تواند از این امکان استفاده کند که از فضای پنج طبقه زیر زمین بهره مند شود.

ایزدی همچنین درباره تصمیماتی که در منطقه ۲۲ تهران گرفته شد گفت:‌ تنها منطقه ای که در تهران طرح تفصیلی ندارد، منطقه ۲۲ تهران است که دو سناریو برای آن مطرح شده است. اول اینکه ساماندهی این منطقه را با بارگذاری جمعیت ۳۵۰ نفری مطابق با طرح جامع دنبال کنیم دوم اینکه بنا بر توافقات و تعهداتی که ایجاد شده جمعیت پیش بینی شده را ۴۷۰ نفر در نظر بگیریم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=94193