کد خبر: 1209
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۳

هدفمندی؛ حاشیه سود شرکت ها را تقویت می کند

هدفمندی؛ حاشیه سود شرکت ها را تقویت می کند

گروه بازارسرمایه : چرا وقتی قیمت سهام بالا می رود و شاخص صعودی می شود یک عده از دوستان و فعالان بازار مدام گله گذاری را از دخالت دولت آغاز می کنند اما وقتی بازار نزولی می شود همه توقع دارند دولت دخالتی در بازار داشته باشد .
حسین خزلی خرازی، کارگزار بورس و کارشناس ارشد بازار سرمایه در خصوص تحولات اخیر و پیشنهاد دولت و مجلس در خصوص حمایت از بازار سرمایه اظهار داشت: چرا وقتی قیمت سهام بالا می رود و شاخص صعودی می شود یک عده از دوستان و فعالان بازار مدام گله گذاری را از دخالت دولت آغاز می کنند اما وقتی بازار نزولی می شود همه توقع دارند دولت دخالتی در بازار داشته باشد.
وی در ادامه خاطرنشان ساخت: من شاهدم که ده ها بار در طول سال مدیران بازار  چه موقع تصویب بودجه و چه در موارد دیگر مانند یک وکیل مدافع در مجلس و دولت از سرمایه گذاران و شرکت ها دفاع می کند.
خرازی در خصوص تعیین حدود توقعات فعالان بازار از دولت افزود: ما باید تکلیف خود را مشخص کنیم آیا می خواهیم دولت حمایت و کنترل داشته باشد یا نمی خواهیم، نمی توانیم نقش دوگانه برای دولت قائل شویم.
وی با اشاره به نقش سازمان بورس در روزهای حساس اعلام داشت: این سازمان بر اساس قانون در  مواد خاص به وظیفه خود عمل می کند و با دولت و مجلس هماهنگی می کند مانند یک وکیل از حق شرکت های پذیرفته شده، سهامداران و مدیران در مجامع بالادستی دفاع می کند .
خزاری در خصوص فعالیت شبکه های اجتماعی افزود: برخی از دوستان و سهامداران جوان و حقیقی که در شبکه های اجتماعی فعال هستند توقع بیش از اندازه از دولت دارند و به دلیل آگاهی کم از بازار سرمایه انتظار دارند دولت وارد بازار سرمایه شده و سهام بخرد و پول و نقدینگی به بازار تزریق کند که این کار غیر منطقی و خلاف واقع است.
خزاری در خصوص فعالان بازار و نقش اساسی آنها در روزهای نوسانی بازار ابراز داشت:  این درست نیست که هرگاه بازار با روند منفی رو رو شد توقع دخالت از دولت داشته باشیم به هیچ وجه قرار ما هم از قبل این نبود.
وی در ادامه به زیرساخت های بازار سرمایه اشاه کرد و گفت: زیرساخت های بازار ما نسبت به کشورهای همجوار و دنیا هنوز عقب است که با همت مدیران باید همسو با  بازارهای جهانی شویم.
این فعال بازار سرمایه در ادامه مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها را مورد ارزیابی قرار داد و تصریح کرد: در پایان مرحله اول هدفمندی، شرکت ها با افزایش نرخ کالا و خدمات و تقویت حاشیه سود را خود همراه بودند.
وی ادامه داد: در مرحله اول، شرکت ها بعضا قدر مطلق ریالی سود خود را رشد دادند و پیش بینی می شود بعد از شروع این مرحله هم همین اتفاق رخ  دهد.
به گزارش سنا ، وی در پایان خاطر نشان ساخت: اگر سهامداری تمایل به نوسان گیری دارد پس باید ریسک سیستماتیک و ریسک بازار را نیز پذیرا باشد اما مردم عادی یا غیر مستقیم به وسیله صندوق ها وارد بازار شوند یا اگر تمایل دارند مستقیم وارد بازار شوند با متخصصان و نهادهای قانونی و رسمی و با صبر زمانی بیش از شش ماه وارد شوند.